Strona główna / Analizy / Innowatorzy technologiczni
środa 12 styczeń 2011 | Jan Petersen/Motorola
Innowatorzy technologiczni
Firma Motorola Solutions przedstawiła kolejne wyniki najnowszych badań nad przyszłym użyciem technologii komunikacyjnych w regionie EMEA, przeprowadzonych przez agencję badawczą IDC na zlecenie Motoroli. Z raportu wynika, że branża wytwórcza jest postrzegana jako ważne źródło inspiracji przez inne sektory, ustępując pod tym względem tylko branżom telekomunikacyjnej i medialnej.

28 proc. respondentów stwierdziło, że szukają inspiracji technologicznych w branży wytwórczej, która wyprzedziła takie sektory, jak transport i logistyka (23 proc.) oraz usługi profesjonalne (19 proc.).

Najważniejsze wnioski z badania

  • Choć firmy z innych sektorów szukają inspiracji technologicznych w branży wytwórczej, tylko 17 proc. przedstawicieli tej branży uważa się za innowatorów, w porównaniu z 24 proc. firm z branży budowlanej i 22 proc. z transportowo-logistycznej.
  • Sondaż pokazał, że branża wytwórcza stosuje szereg innowacyjnych technologii komunikacyjnych. Niemal połowa (45 proc.) używa cloud computing lub oprogramowania jako usługi, a 43 proc. — komunikacji zunifikowanej. Sektor ten wykorzystuje też w największym stopniu wideokonferencje wysokiej jakości, takie jak technologie telepresence — ponad połowa respondentów (52 proc.) twierdzi, że firmy używają ich w jakiejś postaci.
  • Wysoki stopień wykorzystania pracy zdalnej w sektorze wytwórczym również znalazł odzwierciedlenie w wynikach — 92 proc. używa zdalnego dostępu, niemal każdy respondent (97 proc.) używa aplikacji do udostępniania danych, a 47 proc. używa technologii sprzedaży terenowej.
  • Widać też duże zainteresowanie śledzeniem aktywów. 43 proc. respondentów używa obecnie technologii śledzenia aktywów, a spośród tych, którzy jeszcze z niej nie korzystają, niemal dwie trzecie (65 proc.) są zainteresowane wdrożeniem jej w przyszłości.

„Sondaż pozwala wyciągnąć kilka interesujących wniosków na temat tego, jak branża wytwórcza postrzega własne przywództwo technologiczne. Choć wielu respondentów z innych sektorów uważa wytwórców za innowatorów, tylko 68 proc. spośród nich szuka inspiracji technologicznych w innych przedsiębiorstwach produkcyjnych – to mało w porównaniu z sektorami takimi jak edukacja czy hotelarstwo, które wydają się pokładać dużą wiarę we wdrożenia technologii u innych przedstawicieli swojej branży. Branża wytwórcza już teraz przoduje we wdrożeniach takich technologii, jak wideokonferencje wysokiej jakości oraz zdalny dostęp, ale sondaż pokazuje, że wytwórcy mają apetyt na inne zaawansowane technologie komunikacyjne, przy czym szczególnym zainteresowaniem cieszą się przyszłe wdrożenia sieci VoIP, WLAN oraz 3G i 4G” — powiedział Marco Landi, wiceprezes ds. kanałów dystrybucji w regionie EMEA w Motorola Solutions.

Wyniki oparte na sondażu 267 organizacji z krajów regionu EMEA: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Norwegii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Republiki Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej