Strona główna / Analizy / Panasonic dobrze oceniany przez firmy
wtorek 05 kwiecień 2011 | Jan Petersen/Panasonic
Panasonic dobrze oceniany przez firmy
Firma konsultingowa VDC Research przeprowadziła kolejne badanie na temat rynku urządzeń mobilnych w Europie. Tym razem analitycy starali się dowiedzieć jak przedsiębiorcy postrzegają producentów sprzętu mobilnego, czy są zadowoleni, z jakości dostarczanych przez nich urządzeń oraz czy poleciliby je innym przedsiębiorcom.


Jak mówi David Krebs, Dyrektor ds. rozwiązań mobilnych i bezprzewodowych w VDC Research: "Jakość usług, duża wydajność sprzętu i zrozumienie potrzeb klienta to kluczowe czynniki, które decydują o prowadzeniu na rynku".

Jak przedsiębiorcy oceniają poszczególne marki?

Badanie sprawdziło ogólne zadowolenie przedsiębiorców z używanych przez nich urządzeń mobilnych. Ocena wystawiana była w skali od 1 do 10 i obejmowała między innymi wydajność, jakość serwisu czy usługi posprzedażowe.

  • W zestawieniu tym najlepiej wypadł Panasonic i Motorola. Obaj producenci zdobyli notę wyższą niż 8 punktów.
  • Dziwić mogą też niskie wyniki m.in. Della czy HP. Głównym zarzutem tutaj były braki w kluczowych dla każdego użytkownika kwestiach, związanych z obsługą klienta (w szczególności długi czas oczekiwania na naprawę) czy niską jakością dostarczonego sprzętu.

Awaryjność urządzeń mobilnych

Użytkownicy za najmniej awaryjne notebooki uznali produkty firm Panasonic, Getac i Motion Computing. Nie jest to zaskoczeniem - wszystkie mają w swojej ofercie wysoce odporne laptopy i tablety - tzw. "rugged computers". Dell nie wybił się ponad średnią, która wynosiła 7,9, choć i on oferuje odporne urządzenia przenośne. Najniżej w badaniu ocenione zostały produkty oferowane przez wsppomniane już m.in. HP oraz Apple.

Jakie produkt poleciliby przedsiębiorcy?

Większych zmian nie było też jeżeli chodzi o polecanie produktów innym konsumentom. Panasonic zyskał sporą, jednopunktową przewagę nad konkurentami. Wśród najczęściej wymienianych firm znalazły się również Toshiba i RIM. Wg raportu, wysoka awaryjność urządzeń oraz niska jakość serwisu Dell czy Getac  skutkuje brakiem zaufania przedsiębiorców do tych właśnie marek.

"Nasze zaangażowanie na tym rynku od 1994 roku w połączeniu z filozofią ciągłego doskonalenia się przyniosło owoce w postaci satysfakcji klientów. To dzięki temu, cieszymy się zaufaniem konsumentów i wysokim udziałem w rynku. Wyniki te pokazują, że producenci powinni bardziej interesować się usługami posprzedażowymi. Jeżeli tego nie robią myślą krótkowzrocznie. Serwis, aktualizacje czy dodatkowe oprogramowanie - to rzeczy, które dają obustronne korzyści" - mówi Janusz Górka, Area Sales Manager w firmie Panasonic.

  • Raport został przygotowany na podstawie ankiet przeprowadzonych w 154 przedsiębiorstwach i 40 indywidualnych wywiadów rynkowych w całej Europie.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej