Strona główna / Analizy / Kiedy "prawie" robi naprawdę dużą różnicę
czwartek 19 maj 2011 | Małgorzata Rammel
Kiedy "prawie" robi naprawdę dużą różnicę
Najnowszy raport uniwersyteckich specjalistów pokazały, że prawie wszystkie smartphone’y, bo aż 99%, wykorzystujące system Android, są narażone na ataki hakerów.

Mieć 99% pewności, to w zasadzie mieć pewność. 99% jakiejś grupy stanowi praktycznie jej całość. Ile dalibyśmy za to, żeby wiedzieć wszystko na 99% lub by prawie wszyscy, czyli 99%, wygrywali w totolotka! Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy to ‘99%’ nawiązuje do złej, jak wyniki badań naukowców z Ulm, wiadomości – wtedy każdy wolałby znaleźć się w tym 1%, którego ona nie dotyczy.

6 wersji Androida

Wnikliwym testom zostało poddanych 6 wersji popularnego oprogramowania: 2.1, 2.2., 2.2.1,2.3.3,2.3.4 i 3.0. Okazało się, że każda poniżej 2.3.4  może być łatwo zhakowana przez cyberprzestępców. Oznacza to, że tylko 1% użytkowników, posiadających najnowszą aktualizację Androida, może czuć się bezpiecznie.

Problem wynika ze sposobu, w jaki następuje w smartphone’ach autoryzacja dostępu do serwisów Google, takich jak kalendarz, kontakty mailowe czy Picasa. Potwierdzenie tożsamości właściciela konkretnego telefonu dokonywane jest przy użyciu ‘tokena’, czyli tajnego kodu cyfrowego, przechowywanego w urządzeniu przez dwa tygodnie, ale także niestety wysyłanego przez nieszyfrowane połączenia sieciowe”- komentuje Łukasz Nowatkowski, ekspert do spraw bezpieczeństwa firmy G Data Software.

Pilnuj aby token nie zginął

Jeśli token wpadnie w niepowołane ręce, mamy poważny powód do zmartwień. Nie dość, że haker uzyskuje dostęp do danych przechowywanych przez nas w sieci, może także bezkarnie się pod nas podszywać – dla serwisów internetowych jest po prostu ‘nami’.

„Niebezpieczeństwo nie polega tylko na utraceniu naszych informacji, choć oczywiście i tego nikt nie chce. Pamiętajmy, że w skrzynce mailowej mamy także wiadomości o osobach trzecich: znajomych, rodzinie, współpracownikach. Co gorsza: przechwycone dane dotyczyć mogą nie tylko spraw prywatnych, ale także służbowych” – dodaje Nowatkowski.

„Żeby najlepiej jak to tylko możliwe chronić swój komputer, możemy zrobić trzy rzeczy: pierwsza to bezwzględne unikanie korzystania z niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych. Drugą metodą jest wyłączenie automatycznej synchronizacji podczas łączenia się z Wifi. Trzecia – najbardziej niezawodna – to uaktualnienie wersji Androida przynajmniej do 2.3.4. Dzięki temu szanse na dołączenie do elitarnego grona osób nie muszących się martwić się o poufność swoich danych w sieci wzrosną. Na 99%”podsumowuje Ekspert G Data Software.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej