Strona główna / Analizy / Rynek komputerów po I kwartale 2011
wtorek 21 czerwiec 2011 | Marcin Złoch
Rynek komputerów po I kwartale 2011
Pierwszy kwartał przyniósł tradycyjny już spadek sprzedanych desktopów, a także wzrosty sprzedaży laptopów i serwerów. Na tej podstawie producenci zapowiadają koniec kryzysu.


Porównując sprzedaż komputerów stacjonarnych i przenośnych w Polsce w pierwszym kwartale 2011 r. ze sprzedażą w pierwszym kwartale 2010 r., widać wzrost rynku. Jak wynika z analiz PART, wyniósł on około 4 proc. Być może nie jest to rekordowy wynik, jednak uprawomocnia mówienie o końcu spowolnienia na rynku.

Według Pawła Skulteckiego, brand managera Lenovo Polska, miniony kwartał był ciekawy. Z jednej strony, pojawiło się sporo nowych konfiguracji opartych na nowej generacji procesorów. Z drugiej, taka sytuacja wymusiła na producentach promocyjne oferty na sprzęt z kończących się serii.

„Pojawiło się sporo komputerów, w przypadku których producenci z większą dbałością przygotowali ofertę pod bardziej wymagających klientów indywidualnych. Dobrym przykładem jest notebook Lenovo IdeaPad U260. Notebook niezwykle stylowy, lekki, ze skórzanym wykończeniem” – informuje Paweł Skultecki.

Rynkowa sinusoida

Także zdaniem Bartosza Jeziorańskiego, country managera ASUS Polska, bazując na danych dotyczących sprzedaży wśród klientów końcowych, miniony kwartał możemy uznać za dobry.

„Głównym motorem sprzedaży były firmy GSM, które – w ramach promocji – obdarowywały swoich abonentów notebookami i netbookami. Na dobry wynik kwartalny wpłynęły także promocje organizowane na początku roku przez producentów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się styczniowa kampania notebooków ASUS z multimedialnej serii N. Każdy kto kupił notebooka tej serii i zarejestrował się na stronie akcji, otrzymał 300 utworów MP3 gratis. Warto też wspomnieć o kampanii „ASUS. Bezpieczny wybór” poświęconej bezpieczeństwu w sieci. Pierwsze 1000 osób, które kupiło w marcu dowolnego notebooka ASUS i zalogowało się na stronie kampanii, otrzymało w prezencie pakiet zabezpieczeń Norton Internet Security 2011” – przekonuje Bartosz Jeziorański.

Desktopy: spadek

W sektorze tradycyjnych komputerów stacjonarnych dane rynkowe pokazują trend spadkowy. Zapewne także, dlatego producenci wprowadzają do oferty desktopy o rozszerzonych możliwościach.

 „W bieżącym roku będziemy obserwować zmniejszanie się udziału tradycyjnych desktopów w ogólnej liczbie sprzedanych komputerów w segmencie Home. Użytkownicy coraz częściej wybierają rozwiązania mobilne, a część z nich decyduje się na zakup komputerów All-in-One lub ultra cichych mini PC-tów do obsługi multimediów, podłączanych bezpośrednio do telewizorów LCD. W segmencie desktopów najbardziej popularne są rozwiązania dla małych i średnich firm oraz sektora publicznego. Najczęściej są to mainstreamowe konfiguracje w kompaktowych obudowach mini-ITX, rzadziej mATX.  Klienci biznesowi zwracają uwagę na bardziej wydajne platformy posiadające zaawansowane funkcjonalności, możliwość zdalnego zarządzania oraz gwarantujące bezpieczeństwo” – informuje Jakub Kornaszewski, product manager ADAX PC.

Dobre nastroje

Marcin Bogusz ma nadzieję, że czas przestoju na rynku kończy się. II kwartał zapowiada się nieco lepiej, ale przed nami wakacje. Mamy nadzieję, że zapowiadane od września ożywienie na rynku i w sektorze publicznym przyniesie zdecydowaną poprawę wyników. Z kolei w segmencie komputerów przenośnych, według przedstawicieli producentów, kolejne kwartały ugruntują wzrostowy trend w sprzedaży, i to zarówno kierowanych do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Choć pojawiają się głosy wieszczące stagnację.

„Widzimy granicę walki cenowej. Dotarliśmy do miejsca, w którym dalsze obniżanie cen zaczęłoby generować straty dla producentów. Wszyscy gracze obecni na rynku urządzeń mobilnych, zarówno producenci, jak i sieci handlowe, stoją w obliczu konieczności przedefiniowania swoich strategii. Wygląda na to, że najbliższe miesiące przyniosą w najlepszym razie stabilizację” – przewiduje Bartosz Jeziorański.

Co nas czeka

Jakie nowości pojawią się w drugim kwartale i w kolejnych. Czy możemy spodziewać się ciekawych zjawisk/technologii? Czy wpłyną one na strukturę rynku? Według Tomasza Janika rynek notebooków odnotuje wzrost na poziomie około 5-8 proc. Zdecydowanie rok ten minie na upowszechnieniu się platformy Intela  Sandy Bridge. Na uwagę zasługuje z pewnością platforma AMD Brazos zastosowana w netbookach, która zyskuje dobre opinie. Producenci będą starali się zwrócić uwagę konsumenta coraz nowocześniejszym designem.  Rynek netbooków skurczy się na rzecz tabletów 10 cali, które w połączeniu ze stacją dokującą czy klawiaturą będą w stanie zapewnić tę samą funkcjonalność

Składaki upadły

W pierwszym kwartale mogliśmy obserwować stałe zmniejszanie zainteresowania klientów tzw. składakami. Coraz częściej wybierane są gotowe rozwiązania, które charakteryzuje przystępna cena, wysoka wydajność, bezawaryjność i możliwość integracji z istniejącą infrastrukturą. Coraz mniejsza różnica cenowa oraz korzystniejsze warunki gwarancji oferowane przez producentów desktopów powodują, że klient częściej będzie wybierał sprawdzone i znane rozwiązania.

„W tym roku jeszcze bardziej widoczny będzie wzrost udziału desktopów opartych na platformach mini-ITX w porównaniu do platform m-ATX. W drugiej połowie roku będziemy obserwowali wzmożoną migrację w stronę  nowych platform Intela,  które debiutowały na rynku w pierwszym kwartale tego roku. Nowe możliwości procesorów iCore drugiej generacji, udoskonalone chipsety,  oraz coraz bardziej przystępne ceny spowodują większe zainteresowanie komputerami z tymi rozwiązaniami” – przekonuje Jakub Kornaszewski.

Serwery b/z

W segmencie serwerów producenci do końca roku nie spodziewają się znaczących zmian.

„W segmencie serwerów rynek reaguje trochę wolniej, średnio 1-2 kwartały po premierze. Partnerzy muszą się przeszkolić, poznać nowe produkty i przekonać do nich siebie i klienta. Serwery nie są sprzętem tak powszechnym i przystępnym cenowo, jak np. laptopy. Nowe platformy sprzętowe wymagają testów wdrażanego oprogramowania. Często dotychczasowa technologia jest wyprzedawana po premierze nowych technologii, stąd szanse na różne okazje cenowe” – podsumowuje Marcin Bogusz.

Źródło: ITReseller

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej