Strona główna / Analizy / Czy wygrywająca partia zrealizuje wyborcze obietnice?
piątek 19 październik 2007 | Robert Kamiński
Czy wygrywajÄ…ca partia zrealizuje wyborcze obietnice?
JeÅ›li pracujesz w maÅ‚ej lub Å›redniej firmie nie masz co liczyć na szkolenia. Choćby byÅ‚y najtaÅ„sze, najbardziej dostÄ™pne – Twoi szefowie nie dadzÄ… na nie ani zÅ‚otówki – nawet gdyby politycy po wyborach dali im po 10 tys. zÅ‚.

Firmy potrzebują sprzętu i oprogramowania

Z tÄ… darowiznÄ… to oczywiÅ›cie żart. Politycy ostatnie pieniÄ…dze utopili w kampanii i wyglÄ…dajÄ… niecierpliwie subwencji. Szefowie firm przyzwyczaili siÄ™ raczej do oddawania pieniÄ™dzy paÅ„stwu, niż ich przyjmowania. Mimo to autorzy cokwartalnego raportu opisujÄ…cego koniunkturÄ™ informatycznÄ… w sektorze maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw (MS Indeks) postanowili zapytać respondentów na jakie zakupy zwiÄ…zane z informatykÄ… wydaliby 10 tys. zÅ‚otych przekazane przez partiÄ™, która zwyciężyÅ‚a w wyborach i realizuje wyborczÄ… obietnicÄ™.  Celem tego przewrotnego pytania byÅ‚o sprawdzenie czym kierujÄ… siÄ™ maÅ‚e i Å›rednie firmy przy budowaniu i eksploatacji systemów informatycznych. Na co – ich zdaniem – warto wydawać pieniÄ…dze, a w co nie warto inwestować.

Najczęściej pojawiającą się odpowiedzią był zakup nowego sprzętu (odpowiedziało tak blisko połowa respondentów) oraz oprogramowania (ok. 32 %). Kupno dedykowanych narzędzi informatycznych zadeklarował co piąty respondent. Niemal 28 % uznało, że przy potrzebach informatycznych ich firm, taka kwota jest śmiesznie niska. Ta ostatnia odpowiedź jednoznacznie wskazuje na to, że teleinformatyka na stałe zagościła na biurkach i serwerowniach sektora. A co więcej wskazuje na to, że potencjał inwestycyjny jest ciągle bardzo duży.

Przedsiębiorcy nie wierzą w szkolenia?

Tym co szczególnie przykuwa uwagÄ™ jest niski udziaÅ‚ odpowiedzi o przeznaczeniu Å›rodków na szkolenia pracowników. TakÄ… odpowiedź wybraÅ‚o jedynie 18% firm. Trzy hipotezy tÅ‚umaczÄ… to zjawisko. Po pierwsze, Polska szeroko wykorzystuje Å›rodki unijne na szkolenia z zakresu technologii informatycznych. W praktyce oznacza to, że koszt szkoleÅ„ dla maÅ‚ego i Å›redniego biznesu jest wyjÄ…tkowo niski, lub nie ma go wcale. Nie ma również najmniejszego problemu z dostÄ™pnoÅ›ciÄ…. Dlatego też szefowie firm nie zamierzajÄ… wydawać podarowanych pieniÄ™dzy na ten cel. Druga hipoteza zakÅ‚ada, że maÅ‚e i Å›rednie przedsiÄ™biorstwa zakÅ‚adajÄ…, że każdy pracownik ma już dostateczne umiejÄ™tnoÅ›ci posÅ‚ugiwania siÄ™ komputerem, a ewentualne braki uzupeÅ‚ni podczas pracy. Podobna opinia byÅ‚a już wyrażana w jednym z poprzednich badaÅ„, a biorÄ…c pod uwagÄ™, że komputery zagoÅ›ciÅ‚y już w ponad poÅ‚owie polskich domów zaÅ‚ożenie podstawowych umiejÄ™tnoÅ›ci teleinformatycznych nie jest nie uzasadnione. Trzecia hipoteza jest najbardziej pesymistyczna – przedsiÄ™biorcy potrafiÄ… w znikomym stopniu wykorzystywać narzÄ™dzia teleinformatyczne, korzystajÄ… z podstawowych usÅ‚ug i elementarnych możliwoÅ›ci komputera. Nie dziwi zatem pasywne podejÅ›cie do szkoleÅ„ pracowników.

Przyszłość wymusi inwestycje w kwalifikacje

Z powyższej analizy wyÅ‚ania siÄ™ obraz polskiego przedsiÄ™biorcy, który bardziej ufa w to, że pomoże mu w dziaÅ‚aniach maszyna niż podniesienie kwalifikacji pracowników. Chce inwestować w narzÄ™dzia, ale nie jest przekonany, że może uzyskać wiÄ™cej jeÅ›li bÄ™dzie miaÅ‚ sprawniejszych pracowników. To oznacza, że miesiÄ…c miodowy sektora MSP z branżą IT jeszcze siÄ™ nie skoÅ„czyÅ‚. Proces profesjonalizacji dziaÅ‚aÅ„ przy wykorzystaniu narzÄ™dzi informatycznych w praktyce biznesowej maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw jest ciÄ…gle przed nami. Na razie wystarczy – zapewne(!) – dalsze ekstensywne powiÄ™kszanie bazy informatycznej w firmach. Tempo tych zmian bÄ™dzie dyktować zewnÄ™trzna koniunktura gospodarcza (o czym poniżej).

Pytanie o sposób zagospodarowania „manny z nieba”, czyli hipotetycznej darowizny od zwyciÄ™zcy wyborów, byÅ‚o częściÄ… badania wskaźnika MS Indeks. Jego wysokość pokazuje nastroje i oczekiwania sektora maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw w zakresie wykorzystania technologii informacyjnych. Im jest wyższy – tym wyższy jest poziom optymizmu MSP, wiÄ™ksza gotowość do modernizacji posiadanej infrastruktury informatycznej i inwestycji w nowoczesne rozwiÄ…zania IT.

16. MS Indeks Stowarzyszenia „Komputer w Firmie”

Bieżąca, 16 edycja badania (jest ono przeprowadzane co kwartaÅ‚), pokazaÅ‚a nieznaczny spadek wysokoÅ›ci wskaźnika MS Indeks. Chodź różnica w porównaniu do poprzednich okresów nie jest duża (1,97 w stosunku do maksymalnego wyniku z listopada 2006 – 2,01), to spadek wartoÅ›ci aż siedmiu spoÅ›ród dziewiÄ™ciu wskaźników czÄ…stkowych skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ na MS Indeks może oznaczać odwrócenia dotychczasowego trendu wzrostowego i wskazywać na istotnÄ… zmianÄ™ nastawienia krajowych przedsiÄ™biorców.

Trendy w IT

Już od trzech edycji badania powoli ale systematycznie maleje odsetek firm deklarujÄ…cych przyrost zasobów IT, a roÅ›nie stwierdzajÄ…cych, że zasoby te nie ulegÅ‚y zmianie.  „To zauważalne już wyhamowanie inicjatyw inwestycyjnych krajowych MÅšP może, ciÄ…gle jeszcze być wynikiem poakcesyjnego „szaÅ‚u inwestycyjnego” z roku 2005.” – ocenia dr GoliÅ„ski, Ekspert Stowarzyszenia „Komputer w Firmie”.

Zdaniem twórców raportu na szczególną uwagę zasługuje kolejny spadek wskaźników określających wpływ IT na poziom kosztów i przychodów firm. Od dwóch lat rośnie liczba respondentów, którzy stwierdzają, że IT jest obojętne z punktu widzenia efektywności ekonomicznej firmy. W bieżącej edycji badania około trzy razy więcej było pesymistów niż optymistów. W praktyce może to oznaczać, że wiele małych i średnich firm nie zdaje sobie sprawy z wymagań jakie za chwilę postawi przed nimi gospodarka oparta na wiedzy.

Tradycyjnie zmalała wartość wskaźnika dotyczącego oceny wpływu bieżących wydarzeń ekonomicznych i politycznych na kondycję firmy. Im więcej czasu poświęcają sobie nawzajem politycy, tym mniej zainteresowania poświęcają im przedsiębiorcy. Blisko 70% respondentów uważa, że otoczenie polityczne nie ma wpływu na ich przedsiębiorstwa a 25% ocenia ten wpływ jako negatywny. Jedynie niespełna 10% wskazało pozytywne skutki działań polityków.

A może największe partie bijące się o sejmowe fotele powinny wziąć sobie do serca ten wynik i rzeczywiście wesprzeć zastrzykiem gotówki mały i średni biznes?

To oczywiÅ›cie żart. Mamy co prawda czas wyborczych cudów, ale przecież wszystko ma swoje granice…

MS Indeks

Zespół badawczy stowarzyszenia „Komputer w Firmie” wraz z ZakÅ‚adem Gospodarki Informacyjnej i SpoÅ‚eczeÅ„stwa Informacyjnego SzkoÅ‚y Głównej Handlowej monitoruje koniunkturÄ™ informatycznÄ… sektora maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw (MÅšP) od listopada 2003 r. Eksperci badajÄ… stan zasobów i sposób wykorzystania technik informacyjnych (IT), oceniajÄ… ich przydatność w codziennej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz potrzeby i zamierzenia inwestycyjne firm w tym obszarze. Co kwartaÅ‚ przeprowadzane jest badanie ankietowe i wyliczana jest wartość wskaźnika MSI, który odzwierciedla nastroje i oczekiwania firm - im sÄ… one lepsze, tym wyższa jest jego wartość. Wskaźnik można traktować jako barometr optymizmu MÅšP, ponieważ przedsiÄ™wziÄ™cia IT zajmujÄ… szczególne miejsce w planach inwestycyjnych i rozwojowych firm, odzwierciedlajÄ…c ich gotowość do modernizacji i sygnalizujÄ…c ocenÄ™ zbliżajÄ…cych siÄ™ wydarzeÅ„ w gospodarce. Badanie sponsorowane jest przez polski oddziaÅ‚ Microsoftu.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej