Strona główna / Analizy / Desktopy nie tracą rozpędu
wtorek 11 październik 2011 | Angelika Jeżewska
Desktopy nie tracą rozpędu
Drugi kwartał na rynku desktopów przyniósł kilkuprocentowy wzrost. Dobrym wynikom niezbyt zaszkodziła nawet sezonowość sprzedaży. Cały rynek komputerów stacjonarnych od kwietnia do czerwca wzrósł o 4,4 proc. Nabywców znalazło ponad 316 tys. komputerów. O palmę pierwszeństwa w liczbie sprzedanych urządzeń konkurowały amerykańskie korporacje: HP i Dell. W drugim kwartale 2011 r. najwyższe wzrosty sprzedaży zanotowały firmy: AB Triline, Lenovo i mały montaż.

Drugi kwartał 2011 r. dla wszystkich producentów desktopów działających na polskim rynku, według danych firmy badawczej PART, okazał się niezły. Po zakończeniu kwartału obydwie firmy zagarnęły dla siebie po ponad 7 proc. rynku, sprzedając na polskim rynku jako jedyni producenci powyżej 20 tys. desktopów każdy. Kolejny dostawca NTT System wykazał sprzedaż na poziomie 7,5 tys. komputerów, co daje mu około 2,5 proc. udział w rynku. Co ciekawe HP w porównaniu do drugiego kwartału 2010 r. zanotował kilkuprocentowy spadek sprzedaży.

Jednak nie przeszkodziło mu to w pozostaniu na zakończenie okresu rozliczeniowego na najwyższym miejscu podium. Tym samym sprzedaż komputerów nieoznaczonych logo producenta przekroczyła 200 tys., co oznacza blisko 70 proc. udział w rynku. Największe ilościowe spadki sprzedaży zanotowały firmy: PCF, Action, NTT System. W przypadku tych producentów sprzedaż spadła o ponad połowę.

Półrocze w górę

Wraz z drugim kwartałem zakończyło się pierwsze półrocze. Według danych PART na koniec czerwca 2011 r. udział sprzedaży komputerów stacjonarnych wyniósł nieco ponad 40 proc. Prawie 60 proc. sprzedanych urządzeń to komputery mobilne. Jak wynika z informacji zbieranych bezpośrednio u producentów przez PART, polski rynek komputerów stacjonarnych w pierwszym półroczu 2011 r. wzrósł o ponad 5 proc. Przez początkowe sześć miesięcy 2011 r. producenci sprzedali ponad 650 tys. komputerów stacjonarnych. Motorami wzrostu okazały się firmy: HP, Lenovo, AB Triline i dodatkowo mały montaż. Tylko im udało się sprzedać ponad 1 tys. komputerów stacjonarnych więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Dodatkowo tzw. mały montaż przekroczył 400 tys. sprzedanych komputerów, co dało mu prawie 70 proc. udział w rynku. Spora grupa producentów zanotowała znaczne spadki liczby sprzedanych komputerów. W przypadku NTT System, Incom, Action i PCF – ponad dwudziesto procentowe. Liderem wielkości sprzedaży w pierwszym półroczu było HP (prawie 50 tys. komputerów i 7,6 proc. udział w rynku), przed Dellem (43 tys. i 6,6 proc.) i NTT System (18,2 tys. i 2,8 proc.).

Kuszenie klienta

Aby przekonać kupujących do swojej oferty wielu producentów kusi klientów nowymi funkcjonalnościami komputerów stacjonarnych. Firma Fujitsu dla przykładu od pierwszego miesiąca drugiego kwartału oferuje zupełnie nową linię komputerów Esprimo dedykowaną do szeroko rozumianego klienta biznesowego. Urządzenia są wyposażone w technologie mające ułatwiać pracę i obniżać koszty np.: Zero noise PC (według zapewnień producenta komputer nie generuje hałasu podczas standardowej pracy biurowej – jest bezgłośny) czy 0-watt PC (komputer został wyposażony w specjalny opatentowany przez firmę Fujitsu zasilacz, nie pobierający w trybie standby energii). Ponadto w komputerach Esprimo jako wartość dodana znajduje się funkcjonalność erase disk, która pozwala na szybkie, bezpieczne i trwałe usunięcie wszystkich danych z dysku twardego w przypadku likwidacji środka trwałego lub jego odsprzedaży do osób trzecich. Poza tym producenci rozszerzają tradycyjną kategorię desktopów. Starają się zainteresować kupujących nowymi konstrukcjami.

„Widzimy również sukcesywne zwiększenie zainteresowania rynku rozwiązaniami all-in-one w miejsce klasycznych desktopów. Rozwijamy tę grupę produktową, która obecnie jest oferowana pod nazwą Edge 71z/91z. Polecamy tego typu rozwiązania dla szeregu ciekawych zastosowań, takich jak chociażby "okienka kasowe" czy też dla klientów poszukujących rozwiązań ergonomicznych połączonych z oszczędnością miejsca” – informuje Mirosław Pisaniec z Lenovo.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej