Strona główna / Analizy / Tablet czy laptop? Na razie oba
piątek 23 grudzień 2011 | Barbara Mejssner
Tablet czy laptop? Na razie oba
Choć tablety przebojem wkraczają do domów, w firmach nie są jeszcze sprzętem powszechnie używanym. Laptop i tablet pełnią różne funkcje i nie należy spodziewać się obecnie spadku sprzedaży tradycyjnych notebooków, spowodowanego wzrostem sprzedaży tabletów.

 

Tablety wkraczają przebojem na rynek urządzeń mobilnych. Czy spowoduje to spadek sprzedaży przenośnych komputerów? Być może tak, jeśli chodzi o zbliżone w konfiguracji netbooki, ale laptopy o silniejszych parametrach z pewnością jeszcze jakiś czas zachowają swój kawałek rynkowego tortu. W przedsiębiorstwach wciąż dominują.

Tablet wygrywa w Q3 2011

W trzecim kwartale 2011 r. tablety po raz pierwszy sprzedawały się lepiej niż małe netbooki. Możliwe, że w ciągu najbliższych kilku lat tablety zagrożą także tradycyjnym komputerom przenośnym, ale na to trzeba jeszcze poczekać. W tej chwili ich popularność rośnie wśród użytkowników indywidualnych, potwierdza to badanie Google’a, w którym ankietowani odpowiadali na pytanie, jaki sprzęt, po zakupie tabletu, jest im zbędny. Z odpowiedzi wynika, że 43 proc. nabywców tabletów korzysta z nich częściej niż z PC, a 38 proc. używa ich ponad 2 godziny dziennie, zaś 77 proc. od momenty zakupu tabletu rzadziej używa komputera. Potwierdza to badanie z 2011 r. Resolve Market Research. Ankietowani przyznali, że po zakupie tabletu nie potrzebują już czytników e-booków (53 proc.), 44 proc. uważało, że zbędny stał się notebook i netbook.

Netbook czy tablet, laptopy pozostają na stanowisku

Mimo że wciąż na rynku sprzedaje się więcej laptopów, tablety z roku na rok zmniejszają dystans. Według Gartnera, w 2010 r. dostarczono na rynek ponad 204 mln laptopów, a tabletów sprzedano dla końcowych użytkowników 17,5 mln.

  • W latach 2011 i 2012 oczekuje się wzrostu sprzedaży w obu kategoriach sprzętu. Gartner prognozuje, że w 2011 r. zostanie sprzedanych 233 mln laptopów, a tabletów zakupionych przez biznes i domowych użytkowników będzie 70 mln. W 2012 r. będzie to 276 mln laptopów oraz 198,2 mln tabletów. Jednak na korzyść netbooków jeszcze przez jakiś czas będą przemawiać ceny, które mają spaść do poziomu 200-300 dolarów.
  • Jak widać, proporcje sprzedaży się zmieniają, ale czy tablety naprawdę mogą zastąpić laptopy? Czy są to dobre urządzenia dla biznesu? Odpowiedź zależy od typu wykonywanej pracy. Osoba pracująca w firmie używającej specyficznego software’u, który jeszcze nie jest dostępny w wersji na tablety, nie może go, niestety, używać. Do przechowywania sporych ilości dużych plików tablety także nie są najlepszym wyborem. Są za to doskonałe podczas spotkań, bo są poręczne i lekkie. Przedsiębiorstwa ciągle faworyzują laptopy jako mobilne urządzenia do pracy i przeznaczają tablety do ograniczonej liczby zadań lub do zadań specyficznych.

iPad ciągle rządzi

Nie ma, co ukrywać, boom na tablety rozpoczął się od iPada i nadal rządzi niepodzielnie w ich świecie. Według informacji opublikowanych przez Gartnera, iPad (iOS) zdobył w 2010 roku aż 83,9 proc. całego światowego rynku tabletów. Dla wielu użytkowników iPad jest wręcz synonimem tabletu. Wedle badania Resolve Market Research, 90 proc. ankietowanych wiedziało o iPadzie, 83 proc. o iPadzie 2, 44 proc. o istnieniu tabletu Xoom, a 46 proc. o Galaxy Tab. Jednak obecnie blisko 90 proc. ruchu w sieci generowanego przez tablety jest dziełem iPada. Ma on 9-krotną przewagę nad kolejnym w zestawieniu Androidem. Opublikowane prognozy na najbliższe lata są jednak dość optymistyczne dla Androida. W roku 2015 udział rynkowy iOS ma spaść do poziomu 47,1 proc., natomiast popularność systemu firmy Google podniesie się z 14,2 do 38,6 proc.

„Wydajność i cena to dwa priorytety przy wyborze tabletów. iPad dominuje wśród użytkowników końcowych, natomiast firmy zdecydowanie preferują urządzenia o architekturze otwartej (wymienność danych przez karty pamięci) innych marek. Dominacja iPada na pewno się nie skończy, ale jego udział w rynku będzie malał. Apple jest firmą, która drogo sprzedaje swoje produkty, dlatego inni producenci mają szanse na większą sprzedaż z racji niższych cen” – mówi Arkadiusz Brzezicki, sales manager w Hannspree..

Firma Apple z całą pewnością nie odda prowadzenia bez walki, ale coraz większy kawałek rynku będzie należał to takich graczy, jak Samsung z Galaxy Tab, Motorola z Xoomem, RIM z PlayBookiem opartym na QNX-ie i HTC z Flyerem.

Tablet dla biznesu, tablet dla Kowalskiego

Chociaż w przedsiębiorstwach pojawiają się tablety, są one w biznesie urządzeniami dodatkowymi, do specjalnego przeznaczenia, np. coraz więcej firm kupuje tablety dla przedstawicieli handlowych, ankieterów czy sprzedawców. W biznesie tablety sprawdzają się tam, gdzie trzeba szybko wprowadzić proste dane (handlowcy, ankieterzy) lub pokazać gotowe dane (arkusze, zdjęcia, filmy) oraz wszędzie tam, gdzie warunki są trudne (w tzw. terenie). Laptopy natomiast wygrywają przy wprowadzaniu dużej ilości danych (klawiatura) i tworzeniu nowych plików (np. arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji). Laptopy wciąż są w firmach górą i to niezależnie od szerokości geograficznej.

Tony Young, CIO w Informatica Corp z Redwood, specjalizujący się w integracji danych, twierdzi, że około 90 proc. komputerów używanych przez 2200 pracowników w jego przedsiębiorstwie to laptopy, pozostałe komputery to desktopy o wysokich konfiguracjach używane przez inżynierów, którzy potrzebują maksymalnych mocy komputera. Young mówi, że w najbliższej przyszłości w firmie trend ten raczej się nie zmieni, ponieważ laptopy oferują funkcjonalności i moc oczekiwana przez pracowników. Jeśli potrzebne są kompleksowe arkusze kalkulacyjne i przetwarzanie zaawansowanej grafiki, tablety przegrywają.

W tablecie oprogramowanie coraz ważniejsze

Gdy sprzedawca sprzedaje oprogramowanie dla przedsiębiorstw, także nie da rady zademonstrować go na iPadzie. Bruce Smith, dyrektor w Cummins, Inc., pomagał w swojej firmie wybierać komputery dla 40 tys. pracowników. Dla większości pracowników był to stacjonarny PC, dla pracowników mobilnych laptop, dla inżynierów laptop i wydajna stacja robocza. Jednak Smith otrzymuje coraz więcej zapytań od pracowników zainteresowanych zakupem tabletów. Na razie mówi nie, gdyż uważa, że obecnie nie są one bardziej efektywne od komputerowego sprzętu, który przedsiębiorstwo posiada, ani nie przynoszą nowych wartości. Niektóre firmy wypuściły na rynek tablety przeznaczone specjalnie dla korporacji, np. Cisco Cius.

  • Jednak aby wykorzystać potencjał Ciusa, firmowa sieć musi być zbudowana w oparciu o technologię Cisco i udostępniać wiele wykorzystywanych przez tablet usług. W dużej firmie lepiej więc wybierać tablety konsumenckie i uzupełnić odpowiednie funkcje dodatkowymi aplikacjami. Jak widać, rynek tabletów napędzają obecnie głównie nabywcy indywidualni. Wielu z nabywców indywidualnych wybiera właśnie prestiżowego wciąż iPada, ale coraz ważniejsza od samego sprzętu jest też oferta oprogramowania.

„Użytkownicy indywidualni, którzy sięgają po tablet, to zwykle grupa, która chce mieć cały czas dostęp do poczty elektronicznej, kontaktów, ulubionych serwisów oraz rozrywki. Większość z nich przy wyborze tabletu będzie kierowała się obecnym zapleczem treści – w przypadku modeli pracujących pod kontrolą Google Android są to dynamicznie rozwijające się Android Market i Samsung Apps, oferujące ponad 300 tys. aplikacji. Nie bez znaczenia jest również kompatybilność z innymi urządzeniami elektronicznymi w domu” – mówi Adam Getka, z Telecom Samsung Electronics Polska.

Żródłó: ITREseller.pl

 

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej