Siedmiu na dziesiÄ™ciu mÅ‚odych pracowników czÄ™sto Å‚amie zasady polityki informatycznej, a co czwarty staje siÄ™ ofiarÄ… kradzieży tożsamoÅ›ci przed osiÄ…gniÄ™ciem wieku 30 lat: oto wnioski z ogólnoÅ›wiatowego raportu z badania opublikowanego przez Cisco. Omawiane badanie, przeprowadzone w różnych krajach Å›wiata, dotyczyÅ‚o wymagaÅ„ i zachowaÅ„ tej nowej generacji w takich aspektach jak dostÄ™p do sieci, swoboda korzystania z urzÄ…dzeÅ„ mobilnych, media spoÅ‚ecznoÅ›ciowe i styl pracy. Wyniki badania majÄ… kluczowe znaczenie dla wyjaÅ›nienia, w jaki sposób zachowania tej nowej generacji pracowników zwiÄ™kszajÄ… ryzyko osobiste i korporacyjne w i tak już skomplikowanej sytuacji, jeÅ›li chodzi o zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa danych.
Internet za wszelka cenÄ™
Najnowsze wyniki badania przedstawione w raporcie wskazujÄ…, że pracodawcy majÄ… coraz wiÄ™cej powodów do niepokoju. Potrzeba natychmiastowego dostÄ™pu do informacji na każde żądanie jest tak głęboko zakorzeniona u mÅ‚odych pracowników, że wielu z nich dopuszcza siÄ™ skrajnie ryzykownych zachowaÅ„, aby uzyskać dostÄ™p do Internetu, nawet jeÅ›li stanowi to zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa firmy czy ich wÅ‚asnego. WÅ›ród tych zachowaÅ„ znajdujÄ… siÄ™ takie jak potajemne użycie bezprzewodowego połączenia sÄ…siada, przesiadywanie w pobliżu siedziby jakiejÅ› firmy w celu uzyskania bezpÅ‚atnego dostÄ™pu Wi-Fi do sieci oraz pożyczanie sprzÄ™tu innym osobom bez nadzoru.
Firmowe IT nie ma poważania
W sytuacji, gdy ponad jedna trzecia pracowników (36%) przyznaje, że nie darzy respektem dziaÅ‚u informatycznego w swojej pracy, pogodzenie koniecznoÅ›ci przestrzegania polityki informatycznej z wykazywanym przez mÅ‚odych pracowników pragnieniem elastyczniejszego dostÄ™pu do mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, urzÄ…dzeÅ„ i sieci staje siÄ™ wyzwaniem dla tradycyjnej kultury korporacyjnej. RównoczeÅ›nie wywiera to coraz wiÄ™kszÄ… presjÄ™ na osoby zajmujÄ…ce siÄ™ rekrutacjÄ…, na kierownictwo, dziaÅ‚y informatyczne oraz zasady kultury korporacyjnej, aby dopuÅ›cić wiÄ™kszÄ… elastyczność w nadziei, że talenty tej nowej generacji mimo wszystko dadzÄ… firmie przewagÄ™ nad konkurencjÄ….
Wyniki badania przedstawione przez dyrektora ds. informatycznych i dyrektora ds. bezpieczeństwa Cisco podczas internetowej emisji telewizyjnej są dostępne pod adresem www.cisco.com/go/connectedreport.
Najważniejsze wnioski z badania
Badanie objęło ponad 2800 studentów i mÅ‚odych specjalistów w 14 krajach reprezentujÄ…cych najwiÄ™ksze lub najszybciej rozwijajÄ…ce siÄ™ gospodarki. Celem badania byÅ‚o zrozumienie, w jaki sposób przedsiÄ™biorstwa muszÄ… pogodzić swoje potrzeby biznesowe i zarzÄ…dzanie ryzykiem z oczekiwaniami i zachowaniami nowej generacji pracowników w dziedzinie nowych technologii.
Wpływ ryzykownych zachowań na wskaźnik kradzieży tożsamości
- OkoÅ‚o jednej czwartej studentów (24%) i pracowników (23%) doÅ›wiadczyÅ‚o kradzieży tożsamoÅ›ci przed osiÄ…gniÄ™ciem wieku 30 lat, co zapewne jest bezpoÅ›rednim skutkiem przesuniÄ™cia granic prywatnoÅ›ci. W odniesieniu do szerszej grupy ludzi, 2 na 5 studentów podaje, że zna osoby (kolegów, czÅ‚onków rodziny), które staÅ‚y siÄ™ ofiarÄ… kradzieży tożsamoÅ›ci.
Bezpieczeństwo i prywatność w sieci
- Jedna trzecia (33%) ogóÅ‚u badanych studentów nie ma oporów przed ujawnianiem informacji osobistych online, uważa, że granice prywatnoÅ›ci rozluźniajÄ… siÄ™, bÄ…dź w ogóle nie myÅ›li o zachowaniu prywatnoÅ›ci. Fakt ten pozwala wnioskować, jakie nastawienie do informacji online bÄ™dzie mieć nowa generacja pracowników — zapewne zarówno w odniesieniu do spraw prywatnych, jak i sÅ‚użbowych.
Przestrzeganie polityki informatycznej
- SpoÅ›ród tych pracowników, którzy wiedzÄ… o istnieniu polityki informatycznej, 70% w skali globalnej przyznaje siÄ™, że częściej lub rzadziej Å‚amie jej zasady. WÅ›ród licznych powodów takiej postawy najczęściej (33%) podawane jest przekonanie, że nie robiÄ… oni nic zÅ‚ego. Co piÄ…ty (22%) pracownik jako powód podaje, że nieuprawniony dostÄ™p do programów i aplikacji jest niezbÄ™dny do wykonania pracy, a 19% przyznaje, że polityka informatyczna nie jest egzekwowana. Inne podawane powody to brak czasu na myÅ›lenie o zasadach podczas pracy (18%), niewygoda zwiÄ…zana z przestrzeganiem zasad (16%), zapominanie o zasadach (15%) oraz brak nadzoru ze strony przeÅ‚ożonych (14%).
- Dwie trzecie (67%) respondentów uważa, że polityka informatyczna powinna być zmieniona, aby wyjść naprzeciw realiom, które wymagajÄ… wiÄ™kszej elastycznoÅ›ci w pracy.
- PrzedsiÄ™biorstwa wprowadzajÄ… ograniczenia dostÄ™pu do wielu urzÄ…dzeÅ„, aplikacji i mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. MÅ‚odzi pracownicy podajÄ…, że aplikacje, których najczęściej dotyczÄ… ograniczenia to gry online (37%), a jeÅ›li chodzi o sprzÄ™t jest to iPod firmy Apple (15%).
- W skali globalnej co dziesiÄ…ty (10%) pracownik podaje, że polityka informatyczna zakazuje używania iPadów i tabletów, co w sytuacji zwiÄ™kszajÄ…cej siÄ™ popularnoÅ›ci tych ostatnich sygnalizuje rosnÄ…ce wyzwanie dla dziaÅ‚ów informatycznych. Trzech na dziesiÄ™ciu pracowników (31%) podaje, że zakazane jest również korzystanie z portali i stron spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, takich jak Facebook, Twitter i YouTube.
- Trzy piÄ…te pracowników (61%) uważa, że nie ponosi odpowiedzialnoÅ›ci za ochronÄ™ informacji i sprzÄ™tu, lecz odpowiedzialność taka spoczywa na dziale informatycznym i usÅ‚ugodawcach.
Ryzykowne zachowania: „pożyczanie” połączeÅ„ bezprzewodowych od sÄ…siadów, sklepów itd.
- Dawniej sąsiedzi przychodzili pożyczyć cukier lub jajko. Dzisiaj proszą o udostępnienie Internetu.
- Prawie jedna czwarta studentów (23%) prosiÅ‚a kiedyÅ› sÄ…siadów o udostÄ™pnienie komputera lub połączenia internetowego, a prawie jedna piÄ…ta (19%) przyznaje siÄ™ do korzystania z połączenia bezprzewodowego sÄ…siadów bez zezwolenia.
- OkoÅ‚o jednej piÄ…tej ogóÅ‚u studentów (19%) przyznaje siÄ™ do przestawania w pobliżu sklepów itp. w celu korzystania z bezpÅ‚atnych połączeÅ„ bezprzewodowych. OkoÅ‚o jednej dziesiÄ…tej (9%) zdarzyÅ‚o siÄ™ prosić obcÄ… osobÄ™ o użyczenie telefonu komórkowego. Dwie trzecie (64%) ogóÅ‚u pracowników przyznaÅ‚o siÄ™ do co najmniej jednego z powyższych zachowaÅ„.
Ryzykowne zachowania: użycie komputera bez nadzoru
- Ponad poÅ‚owa pracowników w skali globalnej (56%) przyznaÅ‚a, że zezwala innym na używanie swoich komputerów bez nadzoru. Dotyczy to nie tylko czÅ‚onków rodziny, przyjacióÅ‚ i wspóÅ‚pracowników, lecz nawet osób obcych.
- Studenci wykazywali wiÄ™kszÄ… niż mÅ‚odzi pracownicy tendencjÄ™ do ryzykownych zachowaÅ„ online. Ponad cztery piÄ…te studentów (86%) podaje, że zezwalaÅ‚o innym na użycie swojego komputera bez nadzoru. Wskazuje to, że takie zachowanie bÄ™dzie siÄ™ jeszcze nasilać w miarÄ™ jak w nastÄ™pnych latach na rynek pracy bÄ™dzie wchodzić kolejna generacja.
- Ponad jedna dziesiÄ…ta studentów (16%) przyznaje, że zdarza im siÄ™ zostawiać rzeczy osobiste, w tym sprzÄ™t, w miejscach publicznych bez nadzoru, np. idÄ…c w restauracji samoobsÅ‚ugowej po posiÅ‚ek czy napój lub do toalety.
Informacje o badaniu Cisco Connected World Technology Report
Badanie Cisco Connected World Technology Report zostaÅ‚o przeprowadzone na zlecenie Cisco przez InsightExpress, zewnÄ™trznÄ… agencjÄ™ badaÅ„ rynkowych z siedzibÄ… w USA. Badanie globalne obejmuje dwie ankiety: jedna dotyczy studentów, a druga mÅ‚odych specjalistów w wieku poniżej 30 lat. Każda ankieta przeprowadzona byÅ‚a wÅ›ród 100 respondentów z każdego z 14 krajów, co daÅ‚o caÅ‚kowitÄ… liczbÄ™ 2 800 respondentów. Ankietami objÄ™to nastÄ™pujÄ…ce kraje: Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, WÅ‚ochy, Japonia, Meksyk, Rosja, Hiszpania, Wielka Brytania i USA.