Strona główna / Analizy / Młode pokolenie ryzykuje  
czwartek 29 grudzień 2011 | Cezary Tchorek-Helm/Cisco
Młode pokolenie ryzykuje  
Wyniki trzeciej, ostatniej części badania Cisco Connected World Technology Report ujawniajÄ… zdumiewajÄ…ce postawy wobec polityki informatycznej oraz rosnÄ…ce zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa danych ze strony nowego pokolenia pracowników, które wÅ‚aÅ›nie wchodzi na rynek pracy. Jest to generacja, która wyrosÅ‚a w epoce Internetu i prowadzi tryb życia „na żądanie”, mieszajÄ…c w miejscu pracy czynnoÅ›ci sÅ‚użbowe z prywatnymi.

Siedmiu na dziesiÄ™ciu mÅ‚odych pracowników czÄ™sto Å‚amie zasady polityki informatycznej, a co czwarty staje siÄ™ ofiarÄ… kradzieży tożsamoÅ›ci przed osiÄ…gniÄ™ciem wieku 30 lat: oto wnioski z ogólnoÅ›wiatowego raportu z badania opublikowanego przez Cisco. Omawiane badanie, przeprowadzone w różnych krajach Å›wiata, dotyczyÅ‚o wymagaÅ„ i zachowaÅ„ tej nowej generacji w takich aspektach jak dostÄ™p do sieci, swoboda korzystania z urzÄ…dzeÅ„ mobilnych, media spoÅ‚ecznoÅ›ciowe i styl pracy. Wyniki badania majÄ… kluczowe znaczenie dla wyjaÅ›nienia, w jaki sposób zachowania tej nowej generacji pracowników zwiÄ™kszajÄ… ryzyko osobiste i korporacyjne w i tak już skomplikowanej sytuacji, jeÅ›li chodzi o zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa danych.

Internet za wszelka cenÄ™

Najnowsze wyniki badania przedstawione w raporcie wskazujÄ…, że pracodawcy majÄ… coraz wiÄ™cej powodów do niepokoju. Potrzeba natychmiastowego dostÄ™pu do informacji na każde żądanie jest tak głęboko zakorzeniona u mÅ‚odych pracowników, że wielu z nich dopuszcza siÄ™ skrajnie ryzykownych zachowaÅ„, aby uzyskać dostÄ™p do Internetu, nawet jeÅ›li stanowi to zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa firmy czy ich wÅ‚asnego. WÅ›ród tych zachowaÅ„ znajdujÄ… siÄ™ takie jak potajemne użycie bezprzewodowego połączenia sÄ…siada, przesiadywanie w pobliżu siedziby jakiejÅ› firmy w celu uzyskania bezpÅ‚atnego dostÄ™pu Wi-Fi do sieci oraz pożyczanie sprzÄ™tu innym osobom bez nadzoru.

Firmowe IT nie ma poważania

W sytuacji, gdy ponad jedna trzecia pracowników (36%) przyznaje, że nie darzy respektem dziaÅ‚u informatycznego w swojej pracy, pogodzenie koniecznoÅ›ci przestrzegania polityki informatycznej z wykazywanym przez mÅ‚odych pracowników pragnieniem elastyczniejszego dostÄ™pu do mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, urzÄ…dzeÅ„ i sieci staje siÄ™ wyzwaniem dla tradycyjnej kultury korporacyjnej. RównoczeÅ›nie wywiera to coraz wiÄ™kszÄ… presjÄ™ na osoby zajmujÄ…ce siÄ™ rekrutacjÄ…, na kierownictwo, dziaÅ‚y informatyczne oraz zasady kultury korporacyjnej, aby dopuÅ›cić wiÄ™kszÄ… elastyczność w nadziei, że talenty tej nowej generacji mimo wszystko dadzÄ… firmie przewagÄ™ nad konkurencjÄ….

Wyniki badania przedstawione przez dyrektora ds. informatycznych i dyrektora ds. bezpieczeństwa Cisco podczas internetowej emisji telewizyjnej są dostępne pod adresem www.cisco.com/go/connectedreport.

Najważniejsze wnioski z badania

Badanie objęło ponad 2800 studentów i mÅ‚odych specjalistów w 14 krajach reprezentujÄ…cych najwiÄ™ksze lub najszybciej rozwijajÄ…ce siÄ™ gospodarki. Celem badania byÅ‚o zrozumienie, w jaki sposób przedsiÄ™biorstwa muszÄ… pogodzić swoje potrzeby biznesowe i zarzÄ…dzanie ryzykiem z oczekiwaniami i zachowaniami nowej generacji pracowników w dziedzinie nowych technologii.


Wpływ ryzykownych zachowań na wskaźnik kradzieży tożsamości
  • OkoÅ‚o jednej czwartej studentów (24%) i pracowników (23%) doÅ›wiadczyÅ‚o kradzieży tożsamoÅ›ci przed osiÄ…gniÄ™ciem wieku 30 lat, co zapewne jest bezpoÅ›rednim skutkiem przesuniÄ™cia granic prywatnoÅ›ci. W odniesieniu do szerszej grupy ludzi, 2 na 5 studentów podaje, że zna osoby (kolegów, czÅ‚onków rodziny), które staÅ‚y siÄ™ ofiarÄ… kradzieży tożsamoÅ›ci.

Bezpieczeństwo i prywatność w sieci

  • Jedna trzecia (33%) ogóÅ‚u badanych studentów nie ma oporów przed ujawnianiem informacji osobistych online, uważa, że granice prywatnoÅ›ci rozluźniajÄ… siÄ™, bÄ…dź w ogóle nie myÅ›li o zachowaniu prywatnoÅ›ci. Fakt ten pozwala wnioskować, jakie nastawienie do informacji online bÄ™dzie mieć nowa generacja pracowników — zapewne zarówno w odniesieniu do spraw prywatnych, jak i sÅ‚użbowych.

Przestrzeganie polityki informatycznej

  • SpoÅ›ród tych pracowników, którzy wiedzÄ… o istnieniu polityki informatycznej, 70% w skali globalnej przyznaje siÄ™, że częściej lub rzadziej Å‚amie jej zasady. WÅ›ród licznych powodów takiej postawy najczęściej (33%) podawane jest przekonanie, że nie robiÄ… oni nic zÅ‚ego. Co piÄ…ty (22%) pracownik jako powód podaje, że nieuprawniony dostÄ™p do programów i aplikacji jest niezbÄ™dny do wykonania pracy, a 19% przyznaje, że polityka informatyczna nie jest egzekwowana. Inne podawane powody to brak czasu na myÅ›lenie o zasadach podczas pracy (18%), niewygoda zwiÄ…zana z przestrzeganiem zasad (16%), zapominanie o zasadach (15%) oraz brak nadzoru ze strony przeÅ‚ożonych (14%).
  • Dwie trzecie (67%) respondentów uważa, że polityka informatyczna powinna być zmieniona, aby wyjść naprzeciw realiom, które wymagajÄ… wiÄ™kszej elastycznoÅ›ci w pracy.
  • PrzedsiÄ™biorstwa wprowadzajÄ… ograniczenia dostÄ™pu do wielu urzÄ…dzeÅ„, aplikacji i mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. MÅ‚odzi pracownicy podajÄ…, że aplikacje, których najczęściej dotyczÄ… ograniczenia to gry online (37%), a jeÅ›li chodzi o sprzÄ™t jest to iPod firmy Apple (15%).
  • W skali globalnej co dziesiÄ…ty (10%) pracownik podaje, że polityka informatyczna zakazuje używania  iPadów i tabletów, co w sytuacji zwiÄ™kszajÄ…cej siÄ™ popularnoÅ›ci tych ostatnich sygnalizuje rosnÄ…ce wyzwanie dla dziaÅ‚ów informatycznych. Trzech na dziesiÄ™ciu pracowników (31%) podaje, że zakazane jest również korzystanie z portali i stron spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, takich jak Facebook, Twitter i YouTube.
  • Trzy piÄ…te pracowników (61%) uważa, że nie ponosi odpowiedzialnoÅ›ci za ochronÄ™ informacji i sprzÄ™tu, lecz odpowiedzialność taka spoczywa na dziale informatycznym i usÅ‚ugodawcach.

Ryzykowne zachowania: „pożyczanie” połączeÅ„ bezprzewodowych od sÄ…siadów, sklepów itd.

  • Dawniej sÄ…siedzi przychodzili pożyczyć cukier lub jajko. Dzisiaj proszÄ… o udostÄ™pnienie Internetu.
  • Prawie jedna czwarta studentów (23%) prosiÅ‚a kiedyÅ› sÄ…siadów o udostÄ™pnienie komputera lub połączenia internetowego, a prawie jedna piÄ…ta (19%) przyznaje siÄ™ do korzystania z połączenia bezprzewodowego sÄ…siadów bez zezwolenia.
  • OkoÅ‚o jednej piÄ…tej ogóÅ‚u studentów (19%) przyznaje siÄ™ do przestawania w pobliżu sklepów itp. w celu korzystania z bezpÅ‚atnych połączeÅ„ bezprzewodowych. OkoÅ‚o jednej dziesiÄ…tej (9%) zdarzyÅ‚o siÄ™ prosić obcÄ… osobÄ™ o użyczenie telefonu komórkowego. Dwie trzecie (64%) ogóÅ‚u pracowników przyznaÅ‚o siÄ™ do co najmniej jednego z powyższych zachowaÅ„.

Ryzykowne zachowania: użycie komputera bez nadzoru

  • Ponad poÅ‚owa pracowników w skali globalnej (56%) przyznaÅ‚a, że zezwala innym na używanie swoich komputerów bez nadzoru. Dotyczy to nie tylko czÅ‚onków rodziny, przyjacióÅ‚ i wspóÅ‚pracowników, lecz nawet osób obcych.
  • Studenci wykazywali wiÄ™kszÄ… niż mÅ‚odzi pracownicy tendencjÄ™ do ryzykownych zachowaÅ„ online. Ponad cztery piÄ…te studentów (86%) podaje, że zezwalaÅ‚o innym na użycie swojego komputera bez nadzoru. Wskazuje to, że takie zachowanie bÄ™dzie siÄ™ jeszcze nasilać w miarÄ™ jak w nastÄ™pnych latach na rynek pracy bÄ™dzie wchodzić kolejna generacja.
  • Ponad jedna dziesiÄ…ta studentów (16%) przyznaje, że zdarza im siÄ™ zostawiać rzeczy osobiste, w tym sprzÄ™t, w miejscach publicznych bez nadzoru, np. idÄ…c w restauracji samoobsÅ‚ugowej po posiÅ‚ek czy napój lub do toalety.  

Informacje o badaniu Cisco Connected World Technology Report


Badanie Cisco Connected World Technology Report zostaÅ‚o przeprowadzone na zlecenie Cisco przez InsightExpress, zewnÄ™trznÄ… agencjÄ™ badaÅ„ rynkowych z siedzibÄ… w USA. Badanie globalne obejmuje dwie ankiety: jedna dotyczy studentów, a druga mÅ‚odych specjalistów w wieku poniżej 30 lat. Każda ankieta przeprowadzona byÅ‚a wÅ›ród 100 respondentów z każdego z 14 krajów, co daÅ‚o caÅ‚kowitÄ… liczbÄ™ 2 800 respondentów. Ankietami objÄ™to nastÄ™pujÄ…ce kraje: Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, WÅ‚ochy, Japonia, Meksyk, Rosja, Hiszpania, Wielka Brytania i USA.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej