Strona główna / Analizy / Raport: Laptopy 2011
poniedziałek 30 styczeń 2012 | Robert Kamiński
Raport: Laptopy 2011
Na podstawie danych gromadzonych przez porównywarkę cenową skapiec.pl dokonaliśmy analizy preferencji konsumentów w zakresie popytu na laptopy na przestrzeni minionego roku. Jakiego laptopa poszukuje Kowalski?

Zgodnie z przewidywaniami miniony rok okazał się trudny dla producentów laptopów. Silna presja ze strony tabletów stała się wyzwaniem. Po względnie dobrym I kwartale, kolejne dwa przyniosły wyraźny spadek potencjalnego popytu na komputery przenośne, wyrażonego liczbą zapytań w porównywarce Skąpiec. Tradycyjnie dobry ostatni trymestr przyniósł wzrost potencjalnego popytu o 10% w stosunku do dobrego I kwartału. Czyżby rozczarowanie tabletami? Czy też pojawienie się ultrabooków?

Rok zmian

Pomimo, że czołówka prezentuje się identycznie jak rok wcześniej, nastąpiło wyraźne „spłaszczenie”  różnic pomiędzy liderem, a kolejnymi miejscami w naszym rankingu. Najbardziej poszukiwaną marką był w minionym roku sprzęt firmy Asus (18,4% zapytań), wiceliderem był Dell (14,2%), zaś  kolejne miejsca to HP (12,1%), Acer (11,2%) i Lenovo (8,3%).

Wyraźnie pokazuje to brak zróżnicowania oferty poszczególnych producentów zarówno pod względem technologii (dominacja Intela) jak i wzornictwa. W tej sytuacji podstawowym kryterium wyboru staje się cena i w dalszej kolejności marketingowa siła marki.

Nadal dominuje mainstream

Laptop uniwersalny – to wciąż najczęstsze wskazanie internautów. Podobnie jak w poprzednim roku szukamy zatem niedrogiego sprzętu, z wyświetlaczem o przekątnej 15, dużym dyskiem (300GB i więcej) i pamięcią (>4 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych.  Takiego sprzętu poszukuje blisko 70% badanych. Co ciekawe ponad 55% badanej grupy poszukuje komputera z napędem DVD, podczas gdy napędem BluRay. Jedynie 5% internautów było zainteresowanych laptopem bez napędu.

Zgodnie z przewidywaniami spadło zainteresowanie netbookami, które cieszyły się zainteresowaniem 10% internautów – zdecydowanie większym niż subnotebooki o przekątnej ekranu 12” (4%) czy nieco większe 13,3” modele (8% wskazań).

Laptopy największe – powyżej 17” – podobnie jak w latach poprzednich zainteresowały blisko 13% badanych internautów.

Wygrani i przegrani

W czasach spowolnienia gospodarczego i presji cenowej większość producentów nie wykazuje skłonności do odważnych premier, a wygrywają Ci którzy mają atrakcyjne portfolio i konkurencyjne ceny. Zaskakująco dobrze wypadła firma Dell, której udział wzrósł w stosunku do poprzedniego roku o kilka punktów procentowych i minimalny spadek Samsunga.  Przez cały rok spadało zainteresowanie sprzętem firmy Toshiba, zaś Fujitsu wypadło definitywnie z pierwszej dziesiątki.

Intel nadal rządzi

Pozycja firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest nadal dominująca. Dzięki wprowadzeniu kolejnych generacji procesorów Core, a przede wszystkim promocji nowej kategorii – ultrabooków – pozycja firmy powinna jeszcze się umocnić. Nie bez znaczenia w 2012 roku będzie pojawienie się nowej odsłony Windows 8 i zapewne nowych kategorii sprzętu.

Presja ceny

Pomimo wahań kursu złotego miniony rok nie przyniósł istotnych podwyżek w segmencie laptopów. Co więcej pojawiły się nawet wyprzedaże na których można byłoby nabyć sprzęt o przyzwoitych parametrach technicznych poniżej 1500 zł. Nadal więc granicą od której spada zainteresowanie notebookiem jest cena 4000 zł. Laptopy w cenie powyżej 4500 zł praktycznie są marginesem rynku. Patrząc na cały okres badania, największym zainteresowaniem cieszyły się notebooki w przedziale cenowym 1400-2000 zł.

Prognoza na 2012

Obecny rok pomimo wciąż niepewnej sytuacji gospodarczej, z uwagi na pojawienie się nowych technologii może przynieść ożywienie na rynku. Możemy zatem spodziewać się kilku istotnych trendów:

  • Pojawienie się Windows 8
  • Upowszechnienie lekkich, ultrabooków
  • Pojawienie się tabletów z systemem Windows 8

Laptop najbardziej pożądany:

  • preferowany dostawca: Asus, Dell, HP, Lenovo
  • cena poniżej 3000 zł
  • procesor Core i5
  • matryca 15,4 (1440x900)
  • dysk twardy powyżej 300 GB
  • pamięć RAM powyżej 4 GB

Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również fascynujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  uruchomiliśmy stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego.

Badaniem objęte zostały 4 kwartały 2012 roku uwzględniając preferencje  konsumentów w zakresie matrycy, procesora, pojemności dysku twardego, pamięci  RAM a także marki. Odrębną analizowaną kategorią był poziom cen notebooków. Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej