poniedziałek 30 styczeń 2012 | Robert Kamiński

Raport: Laptopy 2011

Na podstawie danych gromadzonych przez porównywarkę cenową skapiec.pl dokonaliśmy analizy preferencji konsumentów w zakresie popytu na laptopy na przestrzeni minionego roku. Jakiego laptopa poszukuje Kowalski?

Zgodnie z przewidywaniami miniony rok okazał się trudny dla producentów laptopów. Silna presja ze strony tabletów stała się wyzwaniem. Po względnie dobrym I kwartale, kolejne dwa przyniosły wyraźny spadek potencjalnego popytu na komputery przenośne, wyrażonego liczbą zapytań w porównywarce Skąpiec. Tradycyjnie dobry ostatni trymestr przyniósł wzrost potencjalnego popytu o 10% w stosunku do dobrego I kwartału. Czyżby rozczarowanie tabletami? Czy też pojawienie się ultrabooków?

Rok zmian

Pomimo, że czołówka prezentuje się identycznie jak rok wcześniej, nastąpiło wyraźne „spłaszczenie”  różnic pomiędzy liderem, a kolejnymi miejscami w naszym rankingu. Najbardziej poszukiwaną marką był w minionym roku sprzęt firmy Asus (18,4% zapytań), wiceliderem był Dell (14,2%), zaś  kolejne miejsca to HP (12,1%), Acer (11,2%) i Lenovo (8,3%).

Wyraźnie pokazuje to brak zróżnicowania oferty poszczególnych producentów zarówno pod względem technologii (dominacja Intela) jak i wzornictwa. W tej sytuacji podstawowym kryterium wyboru staje się cena i w dalszej kolejności marketingowa siła marki.

Nadal dominuje mainstream

Laptop uniwersalny – to wciąż najczęstsze wskazanie internautów. Podobnie jak w poprzednim roku szukamy zatem niedrogiego sprzętu, z wyświetlaczem o przekątnej 15, dużym dyskiem (300GB i więcej) i pamięcią (>4 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych.  Takiego sprzętu poszukuje blisko 70% badanych. Co ciekawe ponad 55% badanej grupy poszukuje komputera z napędem DVD, podczas gdy napędem BluRay. Jedynie 5% internautów było zainteresowanych laptopem bez napędu.

Zgodnie z przewidywaniami spadło zainteresowanie netbookami, które cieszyły się zainteresowaniem 10% internautów – zdecydowanie większym niż subnotebooki o przekątnej ekranu 12” (4%) czy nieco większe 13,3” modele (8% wskazań).

Laptopy największe – powyżej 17” – podobnie jak w latach poprzednich zainteresowały blisko 13% badanych internautów.

Wygrani i przegrani

W czasach spowolnienia gospodarczego i presji cenowej większość producentów nie wykazuje skłonności do odważnych premier, a wygrywają Ci którzy mają atrakcyjne portfolio i konkurencyjne ceny. Zaskakująco dobrze wypadła firma Dell, której udział wzrósł w stosunku do poprzedniego roku o kilka punktów procentowych i minimalny spadek Samsunga.  Przez cały rok spadało zainteresowanie sprzętem firmy Toshiba, zaś Fujitsu wypadło definitywnie z pierwszej dziesiątki.

Intel nadal rządzi

Pozycja firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest nadal dominująca. Dzięki wprowadzeniu kolejnych generacji procesorów Core, a przede wszystkim promocji nowej kategorii – ultrabooków – pozycja firmy powinna jeszcze się umocnić. Nie bez znaczenia w 2012 roku będzie pojawienie się nowej odsłony Windows 8 i zapewne nowych kategorii sprzętu.

Presja ceny

Pomimo wahań kursu złotego miniony rok nie przyniósł istotnych podwyżek w segmencie laptopów. Co więcej pojawiły się nawet wyprzedaże na których można byłoby nabyć sprzęt o przyzwoitych parametrach technicznych poniżej 1500 zł. Nadal więc granicą od której spada zainteresowanie notebookiem jest cena 4000 zł. Laptopy w cenie powyżej 4500 zł praktycznie są marginesem rynku. Patrząc na cały okres badania, największym zainteresowaniem cieszyły się notebooki w przedziale cenowym 1400-2000 zł.

Prognoza na 2012

Obecny rok pomimo wciąż niepewnej sytuacji gospodarczej, z uwagi na pojawienie się nowych technologii może przynieść ożywienie na rynku. Możemy zatem spodziewać się kilku istotnych trendów:

  • Pojawienie się Windows 8
  • Upowszechnienie lekkich, ultrabooków
  • Pojawienie się tabletów z systemem Windows 8

Laptop najbardziej pożądany:

  • preferowany dostawca: Asus, Dell, HP, Lenovo
  • cena poniżej 3000 zł
  • procesor Core i5
  • matryca 15,4 (1440x900)
  • dysk twardy powyżej 300 GB
  • pamięć RAM powyżej 4 GB

Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również fascynujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  uruchomiliśmy stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego.

Badaniem objęte zostały 4 kwartały 2012 roku uwzględniając preferencje  konsumentów w zakresie matrycy, procesora, pojemności dysku twardego, pamięci  RAM a także marki. Odrębną analizowaną kategorią był poziom cen notebooków. Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.