Strona główna / Analizy / Polskie e-commerce 2011
środa 08 luty 2012 | Cezary Tchorek-Helm/Gemius
Polskie e-commerce 2011
Rynek internetowego handlu w Polsce rośnie. Do najnowszych trendów należy wzrost popularności serwisów płatnościowych PayPal czy DotPay. Polscy internauci wykreowali też stały sposób sprawdzania towaru przed zakupem: najpierw fizycznie oglądają rzecz w realu a potem dokonują zakupu już w Internecie. Szczegóły pokazuje najnowszy raport Gemiusa.

Rośnie popularność korzystania przy zakupach z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. W raporcie „E-commerce w Polsce 2011” zaprezentowano również opinie sklepów internetowych na temat sytuacji na rynku i perspektyw jego rozwoju. Partnerem tej części raportu jest porównywarka cen Okazje.info.

Zakupy online w oczach internautów

Od kilku fal badania ponad 2/3 badanych internautów (w obecnej fali 70 proc.) deklaruje, że dokonywało już zakupów online. Wśród najczęściej wskazywanych przez internautów zalet kupowania w sieci są: oszczędność pieniędzy (wskazana przez 38 proc. korzystających z zakupów online), możliwość nabycia produktów najwyższej jakości (17 proc.) oraz oszczędność czasu (15 proc.).Z potrzebą oszczędzania czasu wiąże się zjawisko dotyczące aukcji internetowych – coraz więcej osób, które z nich korzysta, wybiera częściej opcję „kup teraz” niż licytuje. Takie zachowanie deklaruje 85 proc. badanych, którzy korzystają z serwisów aukcyjnych. Z kolei z poszukiwaniem przez internautów jak najlepszych cen wiąże się rosnąca popularność takich narzędzi e-commerce, jak porównywarki cen(korzystanie z nich deklaruje 56 proc. kupujących online), serwisy z opiniami użytkowników (53 proc.) oraz serwisy zakupów grupowych (18 proc.). Opinie internautów na temat najważniejszych cech zakupów różnią się w zależności od płci. Kobiety częściej deklarują przywiązywanie wagi do przyjemności z zakupów i oszczędności pieniędzy. Mężczyźni zwracają większą uwagę na jakość produktów i oszczędzanie czasu na zakupach.  W zachowaniu internautów biorących udział w badaniu zaobserwowano jeszcze jeden  ciekawy wzorzec - sprawdzanie produktów w tradycyjnych sklepach, a potem kupowanie online. Takie zachowanie deklarowali częściej mężczyźni, osoby z małej i średniej wielkości miast.

Systemy płatnościowe rosną

Jeśli decydujemy się na zakup w sieci, coraz chętniej wybieramy płatność za pomocą systemów płatności internetowych, m.in. DotPay czy PayPal. W przypadku e-sklepów odsetek osób, którym zdarzyło się płacić poprzez system płatności wzrósł do 23 proc. (wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniej fali badania). Wśród użytkowników aukcji internetowych odsetek wybierających płatności internetowe wyniósł 22 proc. (wzrost o 6 p.p. w porównaniu z poprzednią falą). 

Kupowanie mobilne

O tym, że polscy internauci są coraz bardziej zaznajomieni z różnymi sposobami dokonywania zakupów online świadczy również coraz częstsze wykorzystywanie do tego celu urządzeń mobilnych. Odsetek osób, które dokonały zakupów korzystając z urządzenia mobilnego w stosunku do ubiegłego roku wzrósł o 6 punktów procentowych i wyniósł 16 proc.

Trendy na rynku

W porównaniu do poprzedniej fali raportu „E-commerce w Polsce”, w 2011 r. możemy zaobserwować rosnącą znajomość serwisów zakupów grupowych wśród internautów. W poprzedniej fali badania 60 proc. spośród tych internautów, którzy słyszeli o zakupach grupowych, nie znało nazwy żadnego serwisu. Obecnie odsetek ten zdecydowanie obniżył się i wynosi 20 proc. Największą znajomość wśród internautów odnotowały serwisy: Groupon.pl (66 proc.), Citeam.pl (38 proc.) oraz Grouper (26 proc.). Z zakupów grupowych częściej korzystają osoby w wieku 25-34 lata, z wykształceniem wyższym, które dobrze oceniają swoją sytuację materialną, o dochodach 3-5 tys. PLN.W najnowszej edycji raportu „E-commerce w Polsce” po raz pierwszy przedstawiono wyniki popularności serwisów ogłoszeniowych online – korzysta z nich jedna trzecia kupujących online. Liderami w rankingu są: Gratka.pl, Tablica.pl oraz Gumtree.pl. Z serwisów ogłoszeń online, częściej korzystają internauci w wieku 20-24 lata,
o dochodach poniżej 1 tys. PLN lub między 2-3 tys. PLN. 

Rynek w oczach sklepów internetowych

  • W tegorocznej edycji raportu „E-commerce” została wyodrębniona część dotycząca opinii e-sklepów na temat sytuacji na rynku. Badanie zostało zrealizowane we współpracy z porównywarką cen Okazje.info. Zaproszenia do badania zostały wysłane do losowej grupy e-sklepów z blisko 5000 sklepów internetowych współpracujących z tą porównywarką
  • Sklepy internetowe biorące udział w badaniu w większości pozytywnie oceniają swoją kondycję finansową i aktualną sytuację na rynku. Wiele z nich deklarowało zdecydowany lub umiarkowany wzrost zysków i obrotów.
  • Ponad to blisko 40 proc. ankietowanych sklepów uważa, że sytuacja na rynku e-commerce jest lepsza niż w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie,
    a 34 proc. sklepów uznało, że sytuacja się nie zmieniła.
  • Z danych zgromadzonych w raporcie wynika, że sklepy internetowe pomimo dobrych nastrojów, nie spoczywają na laurach, ale podejmują aktywne działania związane z pozyskaniem nowych klientów i utrzymaniem dotychczasowych. Wprowadzają nowe metody płatności – blisko 75 proc. badanych sklepów udostępnia płatność za pomocą systemów płatności internetowych.
  • Część raportu „E-commerce w Polsce” prezentująca opinie sklepów internetowych powstała na podstawie analizy odpowiedzi udzielonych przez sklepy współpracujące z porównywarką cen Okazje.info od 14 listopada 2011 do 16 grudnia 2011 r.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej