Strona główna / Analizy / Jak sprzedać więcej druku cyfrowego
czwartek 01 marzec 2012 | Cezary Tchorek-Helm/Canon
Jak sprzedać więcej druku cyfrowego
Odpowiedź jest prosta: dbać o  klienta i dalej go edukować. Tę wydawałoby się powszechnie znaną zasadę potwierdzają wyniki badań Canon Europe. Jak więc dostawco sprzedałeś to dbaj o użytkownika bo ci się opłaci.

Najnowsze badania firmy Canon Europe przeprowadzone wśród osób odpowiedzialnych za dostarczanie rozwiązań do druku wykazały, że dostawcy usług z zakresu druku cyfrowego nie wykorzystują potencjału tkwiącego w komunikacji z klientem. Wyniki zaprezentowane w czwartym już raporcie „Insight Report – The Bigger Picture”, zostaną opublikowane podczas targów drupa 2012.

Badanie

Badania zostały oparte na 420 wywiadach telefonicznych z doświadczonymi decydentami w korporacjach, a także agencjami marketingowymi oraz kreatywnymi w Europie. Potwierdzają one, że druk jest wciąż wysoko cenioną formą komunikacji marketingowej. Blisko 90% respondentów postrzega druk profesjonalny jako istotny dla swojej organizacji. Ponad 15% twierdzi, że jest to element kluczowy, a ponad 70% uważa, że staje się on coraz ważniejszy lub pozostaje znaczący.

Brak wiedzy=nieefektywna praca

Jednakże respondenci wskazują, że dostawcy usług poligraficznych nie wykorzystują okazji, by podnieść świadomość swoich klientów w zakresie możliwości druku cyfrowego. Dla przykładu, ponad 1/3 ankietowanych nabywców nie posiadała wiedzy o możliwości druku na żądanie (print-on-demand), mimo tego, że prędkość dotarcia do rynku jest kluczowym czynnikiem w komunikacji marketingowej. Ta sama liczna respondentów nie wie także o możliwości skorzystania z produkcji niskonakładowej. Z kolei prawie połowa badanych nie korzysta z profilowanego i tworzonego na konkretne potrzeby direct mailingu. Co więcej, ponad połowa klientów zapytana o inicjatywę producentów w zakresie oferowania wsparcia i porad wskazała, że nie przykładają oni dużej wagi do informowania konsumentów o nowościach i alternatywnych rozwiązaniach.  

  • Ankietowani nie mają wątpliwości co do efektywności druku. 71% respondentów postrzega go jako jednakowo lub nawet bardziej skuteczny, niż jakakolwiek inna forma komunikacji marketingowej. Potwierdzona efektywność druku jest wymieniana jako jeden z kluczowych powodów dla rozwoju druku w przyszłości, tak jak jego rosnąca użyteczność w połączeniu z komunikacją online i w ramach cross media. Druk jest również postrzegany jako bardzo ważny komponent wielokanałowej komunikacji, jeśli chodzi o zasięg dotarcia i ekspozycję treści.
  • Podczas gdy badania potwierdzają wiele powszechnych już przekonań – jak np. fakt, że wartość adekwatna do ceny jest kluczowym czynnikiem podczas wyboru dostawcy druku – to tylko 10 % ankietowanych wspomina o „najniższym koszcie” jako jednym z najważniejszych kryteriów wyboru. Natomiast 20% respondentów kładzie nacisk na jakość wydruku.
  • Co ciekawe, badani wysoko oceniają jakość obsługi dostawców druku – blisko 97% respondentów stwierdziło, że wychodzą oni naprzeciw potrzebom klientów. Podobny odsetek ankietowanych twierdzi, że dostawcy oferują wartość adekwatną do ceny usługi. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę brak świadomości konsumentów, tak wysoki poziom satysfakcji może wynikać z braku niezbędnych informacji.

Podczas targów drupa 2012 Canon będzie pomagać dostawcom druku cyfrowego w wypracowaniu nowego spojrzenia na branżę poligraficzną oraz wskaże jak aktywnie wykorzystać „cyfrowe” inwestycje w rozwoju biznesu. Podczas targów drupa 2012 Canon będzie starał się przekonywać jak wielki potencjał tkwi w komunikacji z klientem i w jaki sposób go wykorzystać. Aby zgłębić niektóre z zagadnień zidentyfikowanych w I fazie badania, w marcu br. zostaną przeprowadzone pogłębione wywiady z kolejnymi 30 respondentami.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej