Strona główna / Analizy / Zanim kupisz kolejny model komórki
środa 05 grudzień 2007 | Aleksandra Biały
Zanim kupisz kolejny model komórki
Przemysł elektroniczny nie jest tak czysty i etyczny, jak się wydaje. Unia Europejska postanowiła uświadomić młodym ludziom, w jakich warunkach i z jakim wpływem na środowisko produkowane są telefony komórkowe, laptopy i odtwarzacze MP3. Kampania rusza też w Polsce.
Tagi: it, firma,

Make IT fair

UE przeznaczyÅ‚a na jego realizacjÄ™ łącznie 1,4 mln euro. Kampania ma trwać trzy lata i prowadzona jest przez dziewięć organizacji pozarzÄ…dowych z różnych krajów Unii.„ Chcemy pokazać, jakie sÄ… konsekwencje choćby czÄ™stego kupowania nowych modeli telefonów komórkowych i jak zarabiajÄ… firmy produkujÄ…ce elektronikÄ™”  –  tÅ‚umaczy Irene Schipper z holenderskiej organizacji SOMO (zajmuje siÄ™ badaniami miÄ™dzynarodowych korporacji), która jest koordynatorem programu „Make IT fair”. Z szacunków SOMO wynika, że 80 proc. produkcji elektroniki zlecana jest zewnÄ™trznym fabrykom, w których pÅ‚ace sÄ… bardzo niskie w relacji do ceny sprzÄ™tu. Fabryki te coraz częściej lokowane sÄ… nie tylko w Azji, ale też w Czechach, Rumunii czy SÅ‚owacji. W ciÄ…gu ostatnich 20 lat liczba firm produkujÄ…cych komputerowe twarde dyski spadÅ‚a z 60 do 6.

Dane dostawcy chronione przez producentów

W efekcie ten sam komputer sprzedawany jest pod różnymi markami. A klienci uważajÄ…, że jeÅ›li zapÅ‚acÄ… wiÄ™cej, kupiÄ… lepszy sprzÄ™t, co nie do koÅ„ca jest prawdÄ… – mówiÅ‚a Irene Schipper podczas warsztatu dla organizacji pozarzÄ…dowych i konsumenckich, który odbyÅ‚ siÄ™ w Warszawie. Åšwiatowi potentaci sprzÄ™tu elektronicznego pilnie strzegÄ… dostÄ™pu do informacji o swoich dostawcach.  W ramach kampanii „Make IT fair” zwrócono siÄ™ do 20 najwiÄ™kszych z nich m.in. z pytaniem, skÄ…d pochodzÄ… metale wykorzystywane w ich sprzÄ™cie. Okazuje siÄ™, że nikt tego nie wie, firmy kupujÄ… je bowiem na gieÅ‚dach towarowych.

Drogie metale w elektronice

Tymczasem w produkcji nowoczesnych gadżetów elektronicznych stosowanych jest blisko 30 różnych metali. Najczęściej kobalt, platyna i nikiel. „W kopalniach Konga, w których wydobywa siÄ™ kobalt do produkcji baterii wielokrotnego Å‚adowania, pracuje okoÅ‚o 50 tysiÄ™cy dzieci i bynajmniej nie respektuje siÄ™ tam ich praw pracowniczych” – twierdzi Sara Nordbrand z SwedWatch. Z kolei górnicy wydobywajÄ…cy platynÄ™ cierpiÄ… na krzemicÄ™ (chorobÄ™ prowadzÄ…cÄ… do uszkodzenia pÅ‚uc). Natomiast specjaliÅ›ci pracujÄ…cy dla „Make IT fair” wyliczyli, że w cenie laptopa pÅ‚ace stanowiÄ… zaledwie 3 – 5 proc.  

– Jeżeli konsumenci zacznÄ… zwracać uwagÄ™, w jaki sposób produkowane sÄ… elektroniczne gadżety, choćby pytajÄ…c o to w sklepach, może skÅ‚oni to potentatów do redukcji części budżetów marketingowych na rzecz wzrostu pÅ‚ac czy poprawy warunków pracy w fabrykach i kopalniach – wyjaÅ›nia pracowniczka SwedWatch.

Polski konsument bardziej dociekliwy

Fabryki przemysÅ‚u elektronicznego powstajÄ… w ostatnich latach również w Polsce, sÄ… to np. inwestycje takich firm, jak Dell, Funai, Sharp, a także LG Philips, które w wiÄ™kszoÅ›ci lokujÄ… u nas swoje fabryki monitorów LCD stosowanych w laptopach i telewizorach pÅ‚asko- ekranowych. Anita Seibert z pozarzÄ…dowej organizacji Koalicja Karat (koordynuje kampaniÄ™ w RP) zwraca uwagÄ™, że Polacy mniej interesujÄ… siÄ™, „co stoi” choćby za kolejnym modelem kupowanej przez nich komórki niż mieszkaÅ„cy starej UE.

ArtykuÅ‚ jest przedrukiem z wydania „Rzeczpospolitej” z dnia 3 grudnia 2007 r. ÅšródtytuÅ‚y oraz redakcja - ” Komputer w Firmie”.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej