Strona główna / Analizy / Na rynku masowym: sprzedaż tabletów szybko rośnie
wtorek 17 kwiecień 2012 | Jan Petersen
Na rynku masowym: sprzedaż tabletów szybko rośnie
Wyniki najnowszych badań Gartnera pokazują, że globalna sprzedaż tabletów w 2012 roku wzrośnie o ponad 98 proc. w porównaniu do 2011. Spośród systemów operacyjnych najwięcej zyska Android. W tym roku wpływ na rynek odnotuje pierwszy raz Windows 8. Rekordem wg analityków Gartnera ma być 2016 – wtedy dynamika sprzedaż tabletów przekroczy 600 procent. Dane zawierają oczywiście kawałek rynku opanowany przez tablet z Cupertino określany na ok 50 proc.  

Badania Gartnera nie pozostawiają żadnych wątpliwości – popularność tabletów rośnie w ogromnym tempie. W 2011 roku na całym świecie sprzedano 60 mln tych urządzeń. Ponad 28 proc. z nich pracowało w oparciu o system Android. Wszystko wskazuje na to, że 2012 rok może być przełomowy. Na rynku pojawi nowa grupa urządzeń, oparta na systemie operacyjnym Windows 8. Analitycy Gartnera przewidują, że w 2012 roku tablety pracujące na systemie Windows w globalnej skali sprzedadzą się w liczbie prawie 5 mln sztuk, co zapewni im ok. 4 proc. udział w rynku. W bieżącym roku zdecydowanie wzrośnie też sprzedaż multimedialnych tabliczek opartych o system Android – aż o 119 proc., z 17 do prawie 38 mln sztuk.

  • Nadal pozycję lidera zachowają urządzenia oparte na iOS, jednak ich udział w globalnej sprzedaży będzie stopniowo się zmniejszał (z ponad 66 proc. rynku w 2011 roku do około 46 proc. w 2016 roku).

Boom

Gartner szacuje, że globalny rynek tabletów zwiększy się w bieżącym roku prawie dwukrotnie w porównaniu do 2011 – z 60 mln do 118 mln sprzedanych urządzeń. Sprzedaż multimedialnych tabliczek nie straci impetu w kolejnych latach. Według prognozy w 2013 roku rynek wchłonie ponad 183 mln tabletów, a w 2016 aż 369 mln tych urządzeń. W porównaniu z 2011 roku globalna sprzedaż do 2016 wzrośnie ponad sześciokrotnie.

„Obecnie tablety są dodatkiem do innych urządzeń mobilnych – nie wyobrażamy sobie pracy bez notebooków, klawiatury czy myszki. Trendy wskazują jednak, że boom na multimedialne tabliczki dopiero przed nami. Coraz więcej czasu spędzamy w internecie, a tablet to idealne urządzenie do konsumpcji zawartych w nim treści” – mówi Szymon Winciorek, Business Development Manager w ASUS Polska komentując wyniki badania.

Android rośnie w siłę, Windows bierze rozbieg

Eksperci z firmy Gartner przewidują ciągły wzrost liczby tabletów opartych na systemie Android. W 2011 roku na całym świecie sprzedano ich w ponad 17 mln (28,8 proc. rynku globalnego), jednak w 2016 roku liczba egzemplarzy pracujących na systemie sygnowanym logotypem zielonego robota osiągnie pułap ponad 137 mln sztuk (odpowiednio będzie to ponad 37 proc. globalnego rynku tabletów).  

  • W 2012 roku zadebiutują długo oczekiwane pierwsze urządzenia oparte na systemie Windows 8. Analizy Gartnera wskazują, że ich udział w globalnym rynku będzie stale wzrastał – od 4 proc. w 2012 roku do ponad 11 w 2016.

„Tablet oparty na systemie Windows pozwoli użytkownikom korzystać z pełnej gamy aplikacji biurowych, czego nie dają urządzenia pracujące na iOS, Androidzie czy innych systemach. Tym samym przed tabletami otworem staną nowe sektory, takie jak biznes czy administracja publiczna, gdzie zdecydowana większość aplikacji oparta jest na systemach Microsoftu. Jest bardzo prawdopodobne, że tablety z systemem Windows 8 będą stopniowo przejmować zadania wykonywane przez komputery stacjonarne lub mobilne” – dodaje Szymon Winciorek z firmy ASUS.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej