Strona główna / Analizy / Co zniechęca firmy do chmury
środa 06 czerwiec 2012 | Jan Petersen
Co zniechęca firmy do chmury
Wg najnowszego badania Alcatel-Lucent przedsiębiorstwami rządzi strach o dostępność zasobów umieszczanych w chmurze. Kluczowi managerowie w działach IT z kolei określili, że najważniejsza w chmurze jest jakość.

Alcatel-Lucent przeprowadził badania podstawowe, które pozwoliły określić najważniejsze czynniki zniechęcające przedsiębiorstwa do wdrażania usług w chmurze. Są to głównie obawy dotyczące jakości tych usług, a w szczególności ich stabilności, czasu reakcji i ciągłej dostępności. Decydenci z działów informatycznych przedsiębiorstw uznali jakość za najistotniejszy aspekt usług w chmurze, który wymaga poprawy. Na kolejnych miejscach znalazły się bezpieczeństwo, koszty i łatwość obsługi. Dane te mają duże znaczenie dla przyszłości globalnego rynku usług w chmurze, który zgodnie z przewidywaniami może wzrosnąć do 177 mld USD w 2015 (Gartner, „Forecast: Public Cloud Services, Worldwide and Regions, Industry Sectors, 2010-2015 Update”, Ben Pring et al., 29 czerwca 2011).

Badania te wykazały, że z jednej strony przedsiębiorstwa z różnych sektorów szybko wdrażają usługi w chmurze, ale z drugiej — usługi w chmurze publicznej mają wiele niedociągnięć, takich jak ryzyko związane z ich dostępnością i jakością.

  • Dwie trzecie decydentów z działów informatycznych nie stosuje usług w chmurze w przypadku swoich najważniejszych aplikacji biznesowych, ponieważ obawia się o ciągłość ich dostępności
  • 46% ankietowanych uważa obecne opóźnienia w działaniu takich usług za niedopuszczalne
  • Jedna czwarta badanych wyraziła niezadowolenie z faktu, że nie ma prostych rozwiązań, które można by zastosować w przypadku niezapewnienia poziomu usług określonego w umowie SLA
  • Dwie piąte respondentów odnotowało częste lub długotrwałe przerwy w dostępności usług

Największą niechęć do technologii przetwarzania w chmurze odnotowano w sektorach finansów, ubezpieczeń, służby zdrowia i administracji publicznej, czyli tam, gdzie wydajność i bezpieczeństwo aplikacji i usług są najbardziej istotne.

  • Niemniej jednak 44% badanych przedstawicieli działów informatycznych patrzy w przyszłość z optymizmem i uważa, że obecne słabe strony usług w chmurze zostaną wyeliminowane, a poziom korzystania z tych usług znacznie wzrośnie w ciągu następnych trzech lat.

Zaufanie i SLA

We wszystkich sektorach rynku za jeden z najważniejszych czynników decydujących o zakupie technologii informatycznych respondenci uznali zaufanie. Badania wykazały, że dominujący dostawcy usług sieciowych są oceniani generalnie lepiej niż Amazon i Google jako zaufane źródło usług przetwarzania w chmurze. Przedsiębiorstwa korzystają obecnie z usług komunikacji biznesowej oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych, które zwykle są objęte umową o poziom usług (SLA). Dzięki długotrwałym relacjom z przedsiębiorstwami i potwierdzonej jakości swojej oferty operatorzy ci znajdują się obecnie na dogodnej pozycji, aby poprawić jakość i niezawodność usług w chmurze.

Badania wykazały, że we wszystkich regionach decydenci są gotowi płacić za wydajne technologie przetwarzania w chmurze nowej generacji. Usługi w chmurze klasy operatorskiej są dla respondentów cztery razy bardziej atrakcyjne i mogą wygenerować dziesięciokrotnie wyższe przychody niż obecnie używane usługi tego typu. Aby jednak maksymalnie wykorzystać te nowe możliwości, usługodawcy muszą zaoferować łatwe w obsłudze rozwiązanie działające w chmurze, które może obsługiwać złożone konfiguracje sieci, wirtualne sieci prywatne VPN i inne usługi, a także zagwarantować odpowiednią przepustowość i szybkość przesyłania.

Badanie

W przeprowadzonych niedawno badaniach wzięło udział 3886 osób, które podejmują decyzje dotyczące technologii informatycznych w średnich i dużych wielonarodowych przedsiębiorstwach z sektora zaawansowanych technologii w siedmiu krajach: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Indiach, Korei Południowej, Tajwanie i Hongkongu. 

Dokładniejsze wyniki przeprowadzonych badań podstawowych można znaleźć pod adresem http://www2.alcatel-lucent.com/knowledge-center/cloud/ITDM-study.php.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej