Strona główna / Analizy / Polskie IT rośnie
wtorek 03 lipiec 2012 | Cezary Tchorek-Helm
Polskie IT rośnie
Raport firmy Computerworld pokazuje, że polski rynek IT (ICT) osiągnął w 2011 wartość 31,3 mld zł. To 8 proc. wzrostu (2,3 mld zł) w porównaniu do roku ubiegłego. Największy wzrost został odnotowany w sektorze sprzętu (57,5 proc. rynku), następnie usług IT (29 proc.) oraz oprogramowania (13,5 proc.).
Tagi: rynek, raport, ict,

Dane pokazują również, że połowa przedstawicieli sektora IT uważa kondycję w branży za dobrą (44 proc.) oraz bardzo dobrą (3 proc.), natomiast druga połowa - za przeciętną (46 proc.). Perspektywy na rok 2012 nie są tak optymistyczne jak w roku ubiegłym, jednak wskazują na dalszy wzrost wartości polskiego rynku IT i oscylują w okolicach 4 proc.

Finansowanie

Rozwój odczuwalny w sektorze nowoczesnych technologii znajduje swoje odzwierciedlenie na rynku usług finansowych wspierających IT, a dokładnie leasingu IT. Dane Związku Polskiego Leasingu za 2011 oraz I kwartał 2012 roku potwierdzają dynamicznie zwiększający się udział tego sektora wśród pozostałych branż.

  • Finansowanie inwestycji (sprzętu i oprogramowania) leasingiem w 2011 osiągnęło poziom 605 mln pln, co przekłada się na 30 proc. wzrost (cały rynek leasingu ruchomości urósł w tym czasie o 15 proc.).
  • Dynamika została zachowana na podobnym poziomie w I kwartale 2012, a finansowanie assetów IT osiągnęło poziom 145 mln zł. 

Polska ma świetnych ludzi (IT)

Można także zaryzykować tezę, zgodnie z którą wzrost na rynku IT oraz w sektorach zapewniających finansowanie nowoczesnych technologii, nie był by możliwy bez zdolnych specjalistów. Dzięki nim Polska nie jest w cieniu innych krajów europejskich ponieważ Polacy są jednymi z najlepszych na świecie programistów. To oni są laureatami prestiżowych konkursów organizowanych przez firmy technologiczne, m.in. TopCoder czy Imagine Cup. W europejskich i światowych rankingach, Polska plasuje się w czołówce krajów atrakcyjnych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości w sektorze IT.

Wsparcie funduszy UE

Nie należy zapominać, że polscy przedsiębiorcy mogą także liczyć na wsparcie Unii Europejskiej w zakresie udzielania funduszy na rozwój sektora IT. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 8.2 („Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”) umożliwia wykorzystanie środków na zakup sprzętu technologicznego oraz systemów informatycznych potrzebnych do wdrażania nowoczesnych rozwiązań elektronicznego biznesu.

Jednym ze sposobów finansowania projektu jest leasing. Dla firmy firmy leasing jest kosztem kwalifikowanym, który umożliwia finansowanie zarówno wkładu własnego jak i całego projektu. Przed złożeniem wniosku, przedsiębiorcy mogą uzyskać promesę leasingową, która jest honorowanym przez PARP potwierdzeniem finansowania projektu. Wszyscy zainteresowani dofinansowaniem projektów w ramach działania 8.2 powinni zgłosić je do PARP w okresie do 7 lipca 2012 roku.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej