Strona główna / Analizy / Informatyk nie musi być poliglotą - ważniejsze doświadczenie
piątek 26 lipiec 2013 | erka
Informatyk nie musi być poliglotą - ważniejsze doświadczenie
Doświadczenie zawodowe to zdaniem studentów kierunków informatycznych najważniejszy czynnik pomocny w znalezieniu pracy w IT, przed dyplomem studiów wyższych czy znajomością języków obcych.

Z ankiety przeprowadzonej przez Focus Telecom Polska, dostawcę rozwiązań IT dla biznesu, wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej, wynika również, że oczekiwane wynagrodzenie żaków, z chwilą rozpoczęcia kariery zawodowej wynosi od 2 tys. do 2,5 tys. zł netto.

Na pytanie, co zdaniem ankietowanych może pomóc w znalezieniu pracy w branży IT, 25% z nich wskazało zdobyte doświadczenie zawodowe. Tuż za nim, z wynikiem 20%, uplasował się dyplom uczelni wyższej, a niewiele mniej studentów (15%) w odpowiedzi wskazało ukończone kursy czy zdobyte certyfikaty. Znajomość języków obcych pojawiła się na równi z cechami charakteru czy rekomendacjami. Studenci są coraz bardziej świadomi realiów panujących na rynku i oczekiwań pracodawców, a doświadczenie zawodowe do nich należy – komentuje Michał Misiak, dyrektor IT Focus Telecom Polska i koordynator akcji rekrutacyjnej. Wiedza teoretyczna wyniesiona ze studiów to podstawa, którą dopiero po rozpoczęciu pracy w IT można rozwijać. Co więcej, każda firma posiada inną specyfikę i profil, wymaga więc od kandydata na pracownika trochę innych kompetencji. Z tego punktu widzenia każde doświadczenie zawodowe, niezależnie od tego ile trwa, jest dla osoby rozpoczynającej karierę w IT bardzo cenne. 

W poszukiwaniu pracy większość ankietowanych wykazuje się dużą samodzielnością. Na indywidualne rozsyłanie CV, bez pomocy serwisów ogłoszeniowych czy znajomych, decyduje się 36% żaków.

Wyniki ankiety wskazują, również że z chwilą rozpoczęcia kariery zawodowej większość studentów oczekiwałaby wynagrodzenia w przedziale 2 – 2,5 tys. zł netto, które po roku pracy najchętniej widzieliby na poziomie od 3 do 4 tys. netto miesięcznie. Ankietowani niechętnie myślą jednak o pracy w innym mieście, nawet jeśli wiązałaby się ona z wyższymi zarobkami. Tylko 30% z nich zdecydowałoby się na pracę poza miejscem zamieszkania, jeśli zarobki byłyby wyższe o 30 lub 50%. Większość z nich preferuje pracę o charakterze stacjonarnym (42%), na miejscu w firmie. Dla osób rozpoczynających pracę w IT ważna jest stabilizacja, a to zagwarantować może im stała, a nie projektowa praca – komentuje Michał Misiak z Focus Telecom Polska. Niestety branża IT wymaga elastyczności. Wiele firm ma swoje centra R&D poza siedzibą firmy, w innym mieście, kraju. Osoby aplikujące do tych działów muszą mieć to na uwadze.

Pytania o zatrudnienie w IT i swoje miejsce na rynku pracy Focus Telecom Polska zadał studentom wydziałów FTIMS i EEIA Politechniki Łódzkiej, w trakcie rozpoczętej od połowy maja akcji rekrutacyjnej na kierunkach informatycznych. Obecnie firma poszukuje, m.in. web developerów, młodszych programistów, administratorów IT i praktykantów do swojego działu R&D w Łodzi, który do tej pory w większości tworzą absolwenci Politechniki Łódzkiej.

Focus Telekom

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej