Fortinet opublikowaÅ‚ raport dotyczÄ…cy kluczowych zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z tzw. Internetem rzeczy, a wiÄ™c trendem polegajÄ…cym na upowszechnianiu siÄ™ inteligentnych urzÄ…dzeÅ„ domowych majÄ…cych stałą łączność z sieciÄ…. Badanie „Internet rzeczy: inteligentny dom” zostaÅ‚o przeprowadzone niezależnie w 11 paÅ„stwach i ukazuje podejÅ›cie spoÅ‚eczeÅ„stwa do nowej generacji inteligentnych urzÄ…dzeÅ„, obawy dotyczÄ…ce bezpieczeÅ„stwa i prywatnoÅ›ci, a także kroki, jakie posiadacze domów gotowi sÄ… podjąć, żeby podłączyć je do Internetu. Przeprowadzona w czerwcu 2014 roku ankieta gromadzi odpowiedzi 1801 wÅ‚aÅ›cicieli domów korzystajÄ…cych z nowych technologii.
Inteligentny dom staje się rzeczywistością
Ponad poÅ‚owa respondentów (61%) uważa, że w ciÄ…gu najbliższych piÄ™ciu lat wiÄ™kszość sprzÄ™tu AGD i RTV w naszych domach bÄ™dzie posiadać połączenie z Internetem. Ta wizja jest wg nich „bardzo prawdopodobna”. Najbardziej wierzÄ… w niÄ… ChiÅ„czycy (85%). Dla porównania tego samego zdania jest 61% badanych Amerykanów. W Wielkiej Brytanii i Niemczech odpowiednio 57 i 61% respondentów uznaÅ‚o, iż to „bardzo prawdopodobne”, by inteligentny dom niedÅ‚ugo staÅ‚ siÄ™ rzeczywistoÅ›ciÄ….
Obawa przed naruszeniem poufnych informacji
WiÄ™kszość respondentów wyraziÅ‚o swoje zaniepokojenie faktem, iż podłączone do sieci domowe urzÄ…dzenia mogÄ… umożliwić wyciek danych bÄ…dź ujawnienie poufnych informacji użytkownika. W wymiarze globalnym, aż 69% badanych zaznaczyÅ‚o odpowiedź: „jestem bardzo zaniepokojony” lub „jestem nieco zaniepokojony”. Obawy przed ujawnieniem poufnych informacji ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ na szczególnie wysokim poziomie w Niemczech, gdzie 71% badanych jest zaniepokojonych bezpieczeÅ„stwem swoich danych. Z kolei Brytyjczycy wykazujÄ… siÄ™ wiÄ™kszym zaufaniem dla zabezpieczeÅ„ sieciowych (tylko 55% badanych wyraziÅ‚o swoje obawy).
Prywatność i bezpieczeństwo danych w cenie
Na pytanie o prywatność danych wiÄ™kszość respondentów udzieliÅ‚a odpowiedzi: „prywatność jest dla mnie ważna, nie ufam źródÅ‚om wykorzystujÄ…cym moje dane”. Najwyższy procent badanych udzielajÄ…cych tej odpowiedzi zanotowano w Indiach (63%). Dla porównania, Brytyjczycy i Niemcy dzielÄ… siÄ™ mniej wiÄ™cej po poÅ‚owie na tych, którzy wyrażajÄ… duże obawy o prywatność swoich informacji i tych, dla których ważny jest typ wykorzystywanych danych.
„Nie” dla zbierania danych przez urzÄ…dzenia
W zwiÄ…zku z prywatnoÅ›ciÄ… i ochronÄ… danych, respondentów zapytano również, co zrobiliby, gdyby odkryli, że podłączony sprzÄ™t AGD i RTV potajemnie zbiera dane o użytkownikach i udostÄ™pnia je w sieci. WiÄ™kszość badanych, tj. 62% uznaÅ‚a, że takie naruszenie jest „wystarczajÄ…cym wykroczeniem, aby podjąć zdecydowane kroki”. NajwiÄ™ksze oburzenie odnotowano wÅ›ród respondentów z RPA, Malezji i Stanów Zjednoczonych. Także wiÄ™kszość Europejczyków (niemal 60%) zdecydowana byÅ‚aby podjąć odpowiednie kroki, aby zablokować kolekcjonowanie danych przez urzÄ…dzenia i udostÄ™pnianie ich dalej.
Żądanie kontroli dostępu do danych
W pytaniu o dostÄ™pność danych gromadzonych przez podłączone do sieci urzÄ…dzenia („komu udzieliÅ‚byÅ› dostÄ™pu do danych gromadzonych przez Twój sprzÄ™t RTV i AGD”), wiÄ™kszość respondentów (66%) wskazywaÅ‚a tylko siebie lub jednostki, którym sami udzielÄ… takiego dostÄ™pu. Europejczycy w tym temacie sÄ… raczej nieufni. WiÄ™kszość ankietowanych wolaÅ‚aby jednak uniknąć udostÄ™pnienia swoich danych nawet z pozoru zaufanym źródÅ‚om. Dla przykÅ‚adu 73% Niemców opowiedziaÅ‚o siÄ™ za wyłącznie wÅ‚asnÄ… kontrolÄ… danych.
Czy rządy powinny ingerować?
Spora grupa badanych (42%) stwierdziÅ‚a, że dane użytkowników inteligentnych urzÄ…dzeÅ„ powinny być kontrolowane przez rzÄ…dy poszczególnych paÅ„stw, podczas gdy tylko 11% badanych wierzy w sukces kontroli danych przez niezależnÄ… pozarzÄ…dowÄ… organizacjÄ™. Postawa Europejczyków w tym wzglÄ™dzie jest dość zróżnicowana. Brytyjczycy z racji przywiÄ…zania do wÅ‚adzy, uwarunkowanego tradycjami, w dużej mierze sÄ… skÅ‚onni do powierzenia kontroli nad swoimi danymi rzÄ…dowi. Prawie poÅ‚owa badanych opowiedziaÅ‚a siÄ™ za takÄ… opcjÄ…. WÅ›ród Niemców panuje w tej kwestii spora rozbieżność zdaÅ„, gdyż podzielili swe gÅ‚osy równo miÄ™dzy trzema opcjami: kontrolÄ… rzÄ…du, brakiem jakiejkolwiek ingerencji rzÄ…du i wÄ…tpliwoÅ›ciami zwiÄ…zanymi z regulacjami.
Producenci inteligentnych urządzeń są odpowiedzialni za ich prawidłowe działanie
JeÅ›li podłączone do sieci urzÄ…dzenie przestanie poprawnie dziaÅ‚ać, bÄ…dź pojawiÄ… siÄ™ problemy z aktualizacjÄ… jego oprogramowania, należy rozwiÄ…zać problem. Na pytanie do kogo należy ten obowiÄ…zek, 48% badanych stwierdziÅ‚a, że zdecydowanie leży to w gestii producenta urzÄ…dzenia, który ma najlepszÄ… wiedzÄ™ o swoim produkcie. ZaskakujÄ…ca jest liczba respondentów, którzy twierdzÄ…, iż poradzÄ… sobie sami i naprawa jakiejkolwiek usterki jest ich obowiÄ…zkiem. Takiej odpowiedzi udzieliÅ‚o 31% wszystkich badanych.
Kto zapewni bezpieczeństwo?
NajwiÄ™kszy rozÅ‚am w udzielanych odpowiedziach nastÄ…piÅ‚ po zadaniu respondentom pytania o to, kto powinien chronić podłączone do sieci urzÄ…dzenia przed atakami hakerów i zÅ‚oÅ›liwym oprogramowaniem. W skali globalnej poÅ‚owa badanych twierdzi, że bezpieczeÅ„stwo powinien zapewniać domowy router, podczas gdy druga poÅ‚owa obarcza tÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… swojego dostawcÄ™ Internetu. Europejczycy zauważajÄ… natomiast zależność pomiÄ™dzy urzÄ…dzeniem a jego zdolnoÅ›ciÄ… do inteligentnego dziaÅ‚ania. Duża grupa badanych wskazaÅ‚a wiÄ™c, że samo urzÄ…dzenie powinno być odporne na niebezpieczeÅ„stwa zwiÄ…zane z atakami na oprogramowanie, a w razie potrzeby samodzielnie dostosować i zapewnić sobie odpowiedniÄ… ochronÄ™ oraz wyeliminować zagrożenie. TakÄ… opcjÄ™ wybraÅ‚o 29% Brytyjczyków i aż 43% Niemców.
Internet rzeczy obiecuje wiele korzyÅ›ci, ale jednoczeÅ›nie stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeÅ„stwa w sieci i prywatnoÅ›ci danych użytkowników. Poradzenie sobie z tymi przeszkodami bÄ™dzie wymagaÅ‚o zastosowania różnych technik zabezpieczenia, w tym uwierzytelniania połączeÅ„ sieciowych, używania przez użytkowników prywatnych sieci do komunikowania siÄ™ z podłączonymi urzÄ…dzeniami, zastosowania antywirusowego oprogramowania czy ochrony przed atakami na aplikacje w chmurze – mówi John Maddison, wiceprezes ds. marketingu w firmie FORTINET.
WÅ‚aÅ›ciciele domów skÅ‚onni sÄ… zainwestować w inteligentne rozwiÄ…zania
Bardzo ważnÄ… kwestiÄ… do analizy sÄ… również chÄ™ci i możliwoÅ›ci spoÅ‚eczeÅ„stwa co do inwestowania w nowe inteligentne urzÄ…dzenia. Na pytanie „czy zdecydowaÅ‚byÅ› siÄ™ zapÅ‚acić za nowy bezprzewodowy router, aby skonfigurować urzÄ…dzenia domowe z sieciÄ…?”, 40% badanych odpowiedziaÅ‚o „zdecydowanie tak”, a 48% zaznaczyÅ‚o odpowiedź „może”. SkÅ‚onność do zainwestowania w inteligentny sprzÄ™t przejawia siÄ™ także w innej kwestii, gdyż 50% respondentów byÅ‚oby gotowych zapÅ‚acić wiÄ™cej za usÅ‚ugi internetowe, aby podłączyć urzÄ…dzenia do sieci.
Cena jako czynnik determinujÄ…cy
Mimo iż wiÄ™kszość badanych byÅ‚a zdecydowana lub zastanawiaÅ‚a siÄ™ nad kupnem urzÄ…dzeÅ„ i usÅ‚ug zwiÄ…zanych z podłączeniem swojego domu do sieci, ich cena okazaÅ‚a siÄ™ najważniejszym czynnikiem determinujÄ…cym wybór. Gdyby byÅ‚a niższa, zapewne wizja inteligentnego domu staÅ‚aby siÄ™ bliższa. W hierarchii czynników determinujÄ…cych zakup najważniejsze po cenie okazaÅ‚y siÄ™ funkcje i przydatność urzÄ…dzenia.
Bitwa o rynek Internetu rzeczy wÅ‚aÅ›nie siÄ™ rozpoczęła. WedÅ‚ug IDC, wiodÄ…cej firmy badawczej, wartość rynku Internetu rzeczy ma wzrosnąć do 7,1 biliona dolarów (ok. 21,5 biliona zÅ‚otych) w 2020 roku. Ostatecznie grono liderów rynku Internetu rzeczy zawÄ™zi siÄ™ do tych dostawców, którzy zapewniÄ… równowagÄ™ miÄ™dzy bezpieczeÅ„stwem i prywatnoÅ›ciÄ… a cenÄ… i funkcjonalnoÅ›ciÄ… produktów –komentuje John Maddison.