Strona główna / Analizy / Połowa pracowników pracuje w sytuacji zagrożenia
piątek 29 maj 2015 | Cezary Tchorek-Helm
Połowa pracowników pracuje w sytuacji zagrożenia
Jak wynika z raportu Ergotest 2015 ponad 50. proc. pracowników biurowych ma niezadawalające warunki pracy. Pracodawcy nie rozumieją, że to obniża ich korzyści wynikające z prowadzenia firmy. Większość polskich pracodawców nie zapewniając swoim pracownikom odpowiednich warunków do pracy, naraża ich na poważne schorzenia, spadek motywacji oraz generuje straty firm.

Wyniki najnowszego raportu z badania Fellowes Ergotest (badanie na zlecenie firmy Fellowes, badające warunki pracy Polaków) wykazały, że aż 51,6% stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii. Jakie inne alarmujące dane o pracy w polskich biurach obnażył raport Ergotest?

Poprzez badanie Ergotest organizatorzy chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy zdrowotne wynikające z pracy w nieodpowiednich warunkach, a także uświadomić pracodawcom, że szkodliwe warunki pracy narażają firmę na niższą wydajność pracowników i koszty związane ze zwolnieniami chorobowymi. Badanie zostało przeprowadzone na pracownikach polskich biur.

  • Wzięło w nim udział 1214 osób. Badanie wykazało, że wzorcowe stanowiska pracy to rzadkość – stanowią tylko 2,4% wszystkich stanowisk, natomiast ponad połowa miejsc pracy w polskich biurach nie spełnia wymogów ergonomii.

Ustawienie ma znaczenie 

Zaledwie 40% ankietowanych pracuje przy stanowisku pracy w wydzielonym miejscu z prawidłowo zachowaną – większą niż 80 cm – odległością od innych stanowisk, jednocześnie blisko co czwarty respondent (22,7%) przyznaje, że ma na swoim biurku zbyt mało miejsca na dokumenty.

  • Swoboda ruchów i zachowanie odpowiednio ułożonej sylwetki chroni nas przed uciążliwymi schorzeniami, jednak aż 17% wszystkich uczestników badania przyznało, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na nogi pod biurkiem. Oprócz dolegliwości związanych z kręgosłupem, do jakich może doprowadzić niedostateczna ilość miejsca na nogi, może również dochodzić do zaburzeń krążenia obwodowego, a w przypadku mężczyzn nawet do impotencji. Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku dostępu do światła naturalnego.
  • Zdecydowana większość respondentów (91,5%) ma do niego dostęp, jednak nadal 8,5% go nie posiada. Krzesło, stanowiące wyposażenie stanowiska pracy, powinno posiadać: regulację wysokości siedziska w zakresie 500 mm, licząc od podłogi oraz możliwość regulacji oparcia krzesła, zarówno w zakresie odchylenia, jak i wysokości. Taką możliwość posiada jednak jedynie ponad 40% respondentów.
  • Dla 35% respondentów regulacja oparcia w ogóle nie jest możliwa, co oznacza, że takie miejsce pracy w nawet najmniejszym stopniu nie spełnia zasad ergonomii.
  • Tylko 37,5% badanych ma prawidłowo ustawioną wysokość ekranu monitora – górna część ekranu na linii lub lekko poniżej linii wzroku. Pozostała cześć respondentów (62,5%) ma źle umieszczony monitor – centralnie powyżej linii wzroku albo pod kątem z prawej lub lewej strony.

Czy czeka nas fala zwolnień chorobowych?

Długotrwała praca na stanowisku nie spełniającym wszystkich wymogów ergonomii może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych, a w efekcie końcowym nawet poważne schorzenia. Pracodawcy często są nieświadomi kosztów, na jakie narażają swoje przedsiębiorstwa przez bagatelizowanie ergonomii w miejscu pracy, np. w postaci kosztów zwolnień chorobowych swoich pracowników.

  • Ponadto, aż 26,2% badanych nie ma możliwości skorzystania z 5-minutowej przerwy w pracy, a ponad 50% korzysta z niej sporadycznie. Brak przerwy w pracy z monitorem ekranowym niesie za sobą ryzyko wielu dolegliwości, nie tylko związanych z narządem wzroku. Nieprzerwane pozostawanie w pozycji siedzącej może powodować problemy krążeniowe, czy bóle kręgosłupa. Wszystkie te dolegliwości łatwo przeradzają się w znacznie poważniejsze urazy, które wymagają długiego leczenia, a co za tym idzie, ciągłych zwolnień. Schorzenia pojawiające się w związku z pracą biurową, to według wielu badaczy choroby zawodowe przyszłości.

Co nas motywuje do pracy?

Tegoroczna edycja kampanii Ergotest skupia się też na czynnikach wpływających na motywację pracowników. Bez wątpienia dbałość pracodawcy o jakość sprzętów stanowiących wyposażenie biura i zagwarantowanie pracownikowi bezpiecznego oraz ergonomicznego stanowiska, to jedne z głównych aspektów, które poprawiają jego stosunek i chęć do wykonywanej pracy.

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej