Strona główna / Analizy / Główne trendy rozwoju rynku IT w 2016
sobota 30 styczeń 2016 | Robert Kamiński
Główne trendy rozwoju rynku IT w 2016
Branża zarządzania danymi jest w trakcie największej transformacji w swojej historii, przede wszystkim za sprawą rozwoju technologii flash i rozwiązań chmurowych.

W 2016 na rynek trafią produkty i rozwiązania jeszcze lepiej odpowiadające na potrzeby firm podążających za rynkowymi zmianami: bardziej ekonomiczne, upraszczające administrowanie infrastrukturą IT oraz umożliwiające zarządzanie danymi w ramach chmur hybrydowych.

 Wzrost rozwiązań opartych na technologii flash połączony ze spadkiem cen tego typu rozwiązań

Rozwój rynku flash początkowo bazował głównie na oczekiwanym przez klientów ogromnym wzroście wydajności. Ograniczały go jednak wysokie koszty generowane przez tę technologię. Dlatego rozwiązania flashowe były wykorzystywane bardzo oszczędnie, jedynie do starannie wyselekcjonowanych zadań. Dzięki znacznemu spadkowi cen, w 2016 roku flash będzie wiodącą technologią, na której niektórzy klienci oprą w całości swoje centra danych. Zwiększy się także liczba zastosowań, do tej pory ograniczona ze względu na wysokie koszty.

Większa elastyczność dzięki infrastrukturze konwergentnej

Budowa własnej infrastruktury IT to proces równie drogi, co skomplikowany, dlatego wiele firm szuka elastycznych rozwiązań, które uproszczą proces integracji sprzętowej przeprowadzanej we własnym zakresie. Infrastruktura konwergentna z jednej strony zwiększa dopasowanie oferty dostawców IT do potrzeb biznesu, a z drugiej obniża całkowity koszt obsługi informatycznej dla przedsiębiorstwa.

Jak wynika z ankiety „Voice of the Enterprise: Converged Infrastructure”, 40% badanych użytkowników planowało zwiększenie wydatków na infrastrukturę konwergentną w 2015, a to oznacza, że w rozpoczętym roku stanie się ona dużo powszechniejsza. Coraz więcej firm zdecyduje się na infrastrukturę konwergentną – głównie ze względu na jej prostotę, niższe koszty utrzymania oraz szybkość działania.

Nowe stanowiska w branży IT

Rola specjalistów od zarządzania danymi będzie rosła proporcjonalnie do rozwoju oraz zmian zachodzących na rynku IT. Wzrost liczby firm, które zdecydują się na zarządzanie danymi w chmurze lub przejście z modelu posiadanie wyłącznie własnego centrum danych na rzecz chmury hybrydowych wymaga rozwoju nowych stanowisk. W 2016 roku rola klasycznego administratora IT będzie coraz częściej ewoluować w stronę menedżera do zarządzania danymi w chmurze hybrydowej, który będzie miał większy wpływ na politykę IT swojej firmy.

Czym jest Data Fabric?

NetApp od lat stoi na stanowisku, że dane są kluczowym zasobem dla sukcesu każdej firmy.  Obecnie każda firma stoi w obliczu wyzwania, jakim jest błyskawiczny rozwój rozwiązań cloud computing. Coraz mniej osób zadaje sobie pytanie „czy warto inwestować w chmurę?” – zamiast tego zastanawia się, kiedy ta chmura zostanie w firmie wdrożona, na jakich warunkach i co stanie się z danymi? Te pytania rodzą kolejne: kto zapewni kontrolę, gdzie znajdą się dane i w jaki sposób będzie można nimi zarządzać?

NetApp pomaga swoim klientom przejść tę – fundamentalną dla działania biznesu – zmianę w bezpieczny i kontrolowany sposób. Producent stoi na stanowisku, że dziś każdy może rozwijać swój biznes korzystając z najnowszych technologii, takich jak chmury prywatne i publiczne, nie rezygnując przy tym ze sprawdzonych rozwiązań, zachowując pełną kontrolę nad swoimi danymi i swobodnie nimi zarządzając w całym cyklu ich życia.

Coraz szerzej adoptowane, także przez polskie firmy, chmury nie wyprą całkowicie tradycyjnego podejścia do budowania systemów informatycznych. Co zatem nas czeka? Model tradycyjny ewoluuje do chmury hybrydowej, czyli środowiska, w którym firma może swobodnie korzystać z dobrodziejstw dotychczasowych rozwiązań i klasycznej architektury, jednocześnie czerpiąc korzyści z zastosowania rozwiązań chmurowych - zarówno tych prywatnych, jak i publicznych.

W tym obszarze NetApp proponuje swoim klientom Data Fabric - wizję przyszłości i dostępną już dziś technologię, która pozwala budować kompleksowe środowiska IT. Data Fabric łączy model klasyczny i chmurowy w spójną całość. Z biznesowego punktu widzenia powiedzielibyśmy, ze Data Fabic jest filozofią nowoczesnego zarządzania danymi, zaś z technicznego, że Data Fabric jest architekturą chmury hybrydowej. 

Jak Data Fabric działa w praktyce?

Data Fabric to nie tylko wizja przyszłości. Odpowiadając na potrzeby klientów NetApp wprowadził kompleksowe rozwiązania już dziś i ma w tym obszarze gotowe wdrożenia. Znakomitym przykładem działania Data Fabric w praktyce jest środowisko firmy Randstad, która z pomocą NetAppa zdecydowała się utrzymać swoje główne centrum danych w klasycznej architekturze, a zapasowe centrum danych oparła o rozwiązania Amazon Web Services. W przypadku awarii podstawowej serwerowni wszystkie ważne systemy Randstadu sprawnie startują w chmurze. Nie byłoby to możliwe bez skutecznych mechanizmów po stronie utrzymywania i zabezpieczania danych oraz integracji z dostawcą chmury i to właśnie w tym obszarze wykorzystana została technologia NetAppa. Produktami z portfolio NetApp, które pozwoliły podnieść wydajność systemów Ranstad i zbudować takie wysoko dostępne środowisko były m.in.: All Flash FAS oraz Cloud ONTAP for AWS połączone z użyciem technologii SnapMirror.

netapp

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej