Home Na czasie Wpływ analizy danych na sport

Wpływ analizy danych na sport

0
0
150

Nie jest zaskoczeniem, że analiza ma znaczenie w wielu konkurencjach sportowych. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie, jak radzą sobie nasi przeciwnicy, wypracowanie sposobu na przeciwstawienie się taktyce drużyny przeciwnej lub znalezienie korelacji między stosowaną dietą, częstotliwością posiłków, a średnią prędkością biegacza narciarskiego. Każdy profesjonalny zawodnik oraz jego menadżer będą inwestować czas i pieniądze w analizę wyników przed oraz po ważnych zawodach, badając technikę z perspektywy biochemicznej, starając się wykazać wpływ umiejętności na ostateczny wynik, oddzielając od niego towarzyszące zawodnikowi szczęście czy definiując charakterystykę zawodników, którzy zwyciężają. Dzięki takiej analizie sportowcy mogą uzyskać przewagę nad rywalami w przyszłości.

Wszyscy wiemy, że sportowcy mają sztab osób, których zadaniem jest pomóc im w drodze do medalu. Zastanawia nas jednak to, czy najlepsi sportowcy, którzy regularnie stają na podium, mogą się pochwalić obecnością osób analizujących dane w swoim zespole?

  • Dzięki aplikacji Winter Games, entuzjaści sportu otrzymali możliwość dokonywania wizualizacji, analizy oraz porównywania danych dotyczących wszystkich poprzednich edycji zawodów zimowych z aktualnymi wynikami z Soczi.  Aplikacja pozwala dowiedzieć się na przykład, że Norwegia jest najbardziej utytułowanym krajem, który zdobył aż 332 medale. Również z Norwegii pochodzi najlepszy sportowiec w historii – Ole Einar Bjørndalen – biathlonista z 13 medalami.  Możemy dowiedzieć się także, że na drugi złoty medal w skokach narciarskich Polacy czekali aż 42 lata. To co udało się w roku 1972 Wojciechowi Fortunie, nie udało się żadnemu innemu polskiemu skoczkowi, aż do zawodów w Soczi, gdzie Kamil Stoch zdobył 2 złote medale.

Nie może dziwić fakt, że najwięcej medali wywalczyli mieszkańcy północnej półkuli. Jak do tej pory wszystkie igrzyska odbywały się właśnie na niej. 

Każdy sportowiec potwierdzi, że połową sukcesu jest odpowiednie nastawienie, szczególnie gdy gra toczy się o najwyższą stawkę. Można mieć najlepszych menadżerów, trenerów, dietetyków, a także perfekcyjnie przygotowane do obciążeń fizycznych ciało, jeżeli jednak zawodnicy dopuszczą do siebie myśl o porażce, to praca całego zespołu prawdopodobnie pójdzie na marne. Im wyraźniej można zmniejszyć rolę przypadku czy po prostu szczęścia w zawodach dzięki analizie danych, tym lepsze będzie przygotowanie do zawodów.

Dotychczas mogły istnieć alternatywne, mniej legalne drogi, do zwiększenia wydajności i zagwarantowania zdobycia złotego lub srebrnego medalu. Wraz z możliwością gromadzenia dużych wolumenów danych oraz łatwością zdobywania informacji, które idą w parze z zaawansowaną technologią i intuicyjnymi narzędziami, każdy może legalnie poszukiwać sposobu na uzyskanie przewagi nad rywalami. Jedyne czego potrzebujemy to analiza danych i determinacja sportowca.

Mamy nadzieję, że dzięki umożliwieniu fanom na całym świecie dokonywania swobodnych analiz, będą oni mogli przy kolejnych okazjach gorąco zagrzewać swoich zawodników do walki. Okrzyki kibiców są doskonałym wsparciem dla sportowców na torze, stoku czy lodowisku – w wielu przypadkach pomaga im to przełamywać granice własnych możliwości. Śledząc wyniki ulubionego sportowca lub kraju powinniśmy być w stanie udowodnić, że analiza danych jest równie ważnym czynnikiem wpływającym na sukces, jak lata treningów, determinacja, wsparcie kibiców czy po prostu odrobina szczęścia.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…