Home Bezpieczeństwo Żeby było bezpieczniej

Żeby było bezpieczniej

0
0
103

Wprowadzając hasło, uzyskujemy  dostęp do komputera, sieci wewnętrznej, poszczególnych miejsc w Internecie czy zabepieczonych hasłem dokumentów. Właściwe posługiwanie się hasłem ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twoich danych.  Ktoś, kto będzie chciał uzyskać dostęp do nich, będzie musiał złamać hasła: najpierw to zabezpieczające twój komputer, następnie dające dostęp do sieci wewnętrznej.

Używaj haseł trudnych do złamania.

Im dłuższe hasło, tym trudniej je złamać., Powszechnie zaleca się używanie haseł składających się z 8 znaków. Mamy do dyspozycji ok. 100 różnych liter, cyfr i symboli., Prosty program do łamania haseł złamie 3-znakowe hasło w ok. 3 minuty, 4-znakowe w 5 godzin,   5- znakowe w 16 dni, 6-znakowe w 4 lata, 7-znakowe w 400 lat, a na złamanie hasła 8-znakowego będzie potrzebował 40 tysięcy lat.

Do haseł wyjątkowo łatwych do odgadnięcia należą:

  • twoje imię, imię twojego psa, data urodzin i inne informacje o Tobie;
  • wszystkie polskie słowa, które są w słownikach;
  • proste układy znaków na klawiaturze, takie jak np. QWERTY;
  • hasła składające się z samych liter lub samych cyfr;
  • ciąg powtarzających się takich samych cyfr lub liter;
  • takie same jak login.

Stosuj różne hasła  w różnych miejscach.

Nie powinno się używać jednego hasła do wszystkich miejsc. Jeśli zostanie raz odgadnięte lub złamane, tracimy całkowicie kontrolę nad bezpieczeństwem swojego komputera i danych.

Regularnie zmieniaj hasła.

Im dłużej używasz tego samego hasła, tym większe niebezpieczeństwo, że zostanie złamane. Dlatego powinieneś zmieniać swoje hasła regularnie, np. co 3 miesiące.

Zmień hasła, jeśli podejrzewasz, że ktoś je może znać.

Nie czekaj ze zmianą hasła do chwili, kiedy masz już absolutną pewność, że jest znane komuś obcemu. Zmień je natychmiast, jak tylko pojawi się jakikolwiek cień wątpliwości, co do jego bezpieczeństwa.

Nie używaj tych samych haseł w Internecie i lokalnie

Hasła używane w Internecie bywają łatwe do podejrzenia. Używaj innych haseł w Internecie (np. hasło dostępu on line do twojego konta bankowego), a innych do zabezpieczenia zasobów lokalnych (np. hasło dostępowe do sieci lokalnej). W ten sposób znacząco zmniejszysz niebezpieczeństwo nieautoryzowanego dostępu przez osoby trzecie.

Nikomu nie zdradzaj swojego hasła

Lepiej nie zapisywać nigdzie hasła (patrz Przechowywanie haseł). To zawsze stwarza zagrożenie, że może się dostać w niepowołane ręce. Chcąc wymyślić dobre hasło, możesz wykorzystać fragment wiersza czy piosenki. Oto przykład:  „Szła dzieweczka do laseczka. Do zielonego. Napotkała myśliweczka. Jeśli do powstałego hasła (SddlDzNm) dodasz jeszcze jakieś inne znaki niż litery, np. – ! # %, to Twoje hasło będzie naprawdę  trudne – praktycznie nie do złamania.

Przechowywanie haseł

Jeśli będziesz przestrzegał zasad dotyczących właściwego posługiwania się hasłami, szybko okaże się, że liczba skomplikowanych ciągów znaków, którymi się posługujesz, jest niezwykle trudna do zapamiętania. Dlatego zaleca się używanie oprogramowania, które będzie za Ciebie pamiętać wszystkie hasła.

Oprogramowanie darmowe i shareware możesz znaleźć pod adresem: http://ipartners.tucows.com/password95_default.html

KOPIA ZAPASOWA (BACKUP)

Niewielu z nas robi kopie zapasowe, mimo iż nie można takiego postępowania niczym usprawiedliwić. Wiemy, że powinniśmy je robić, wymaga to minimalnego wysiłku, kosztuje grosze (zwłaszcza w porównaniu z zyskami, które niesie), wiemy jak to jest ważne, a jednak…

Co powinieneś kopiować? Na pewno wszystkie pliki i dokumenty, które zapisałeś na twardym dysku swojego komputera. Możesz wykonać to ręcznie, tzn. zrobić kopie  poszczególnych plików a następnie je skompresować i zapisać na innym nośniku (np. płytę CD)  albo możesz użyć specjalnych programów do archiwizacji danych.

Warto też jest zrobić kopię całego systemu,  by móc odtworzyć konfigurację komputera. Użyj do tego specjalnych programów dostępnych w Internecie w wersjach freeware albo shareware.

ŁATKI (PATCH)

Uaktualnianie systemu jest bardzo ważne, ponieważ łatki udostępniane przez producenta eliminują wykryte dziury w oprogramowaniu. Utrzymując swój system w wersji najbardziej aktualnej, likwidujesz wiele zagrożeń. W zależności od tego, którego systemu używasz, uaktualnianie może odbywać się automatycznie lub przez ściągnięcie aktualizacji ze strony WWW producenta

Jeśli używasz Windows 95, Windows 98 Second Edition (SE), Microsoft Windows NT Workstation, to możesz skorzystać z uaktualnień, które powstały, kiedy systemy te były rozwijane lub zmienić system na wyższą wersję np. Windows XP
Używając systemu  Windows 2000, Windows XP, Windows 2003 Server możesz skorzystać z funkcji aktualizacji automatycznych lub skorzystać z serwisu Windows Update znajdujący się pod adresem: http://windowsupdate.microsoft.com

Aktualizacje nie dotyczą tylko systemu Windows. Warto aktualizować każdy program, który mamy zainstalowany, np. programy z pakietu MS Office.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…