Home Bezpieczeństwo 5 sposobów na ochronę danych podczas kupowania w sieci

5 sposobów na ochronę danych podczas kupowania w sieci

0
0
78

Statystyki CERT Polska wskazują, że w 2022 roku liczba incydentów i zagrożeń związanych z najpopularniejszymi portalami zakupowymi i sklepami internetowymi była już niemal 7-krotnie wyższa niż w roku 2020. Na świecie w drugim kwartale tego roku liczba ataków polegających na przejęciu konta była aż o 354% wyższa niż w 2022 roku. W rozpoczynającym się okresie wyprzedażowym miliony Polaków będą poszukiwały okazji i promocji, co będzie też skrzętnie wykorzystywane przez cyberprzestępców. Pojawia się więc pytanie – jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych?

W okresie wyprzedaży uwaga użytkowników jest bardziej rozproszona. Wielu z nas czeka też na przesyłkę, więc maile i SMS-y od „firmy kurierskiej” nie zapalają czerwonych lampek. Wystarczy jednak kliknięcie w jeden złośliwy link lub załącznik, aby paść ofiarą ataku ransomware i stracić dostęp do swoich danych, a nawet środków z konta. Ekspert firmy Veeam wskazuje pięć podstawowych zasad, którymi warto kierować się zarówno podczas Black Friday, jak i na co dzień.

Silne hasła i uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Używanie prostych haseł oraz ich powielanie w wielu serwisach zwiększa ryzyko przejęcia konta. Przestępcy często wykorzystują dane z wcześniejszych wycieków do próby włamania się na inne konta użytkowników. Dlatego, aby utrudnić im zadanie, kluczowe jest stosowanie silnych i unikalnych haseł oraz uwierzytelniania dwuskładnikowego w postaci SMS-a, kodu autoryzacyjnego czy tokena.

Zwracanie uwagi na fałszywe wiadomości

Obecnie fałszywe strony internetowe i wiadomości phishingowe mogą na pierwszy rzut oka wyglądać bardzo przekonująco. Przestępcy liczą na wykorzystanie pośpiechu i nieuwagi potencjalnej ofiary, coraz częściej wykorzystują też sztuczną inteligencję, żeby dopracowywać i udoskonalać swoje ataki. Warto więc zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli nadawca wiadomości daje nam bardzo niewiele czasu na podjęcie decyzji lub wymaga szybkiej reakcji. Zanim klikniemy w link czy załącznik zawsze sprawdźmy adres, z którego przysłano wiadomość, jej treść, adres strony, do której jesteśmy kierowani. Zamiast klikać w link z wiadomości lepiej jest ręcznie wyszukać ją w przeglądarce. Aby zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa warto też stosować filtry antyspamowe w poczcie elektronicznej.

Monitoring transakcji bankowych

Brak monitorowania aktywności na kontach bankowych i kartach kredytowych może prowadzić do opóźnienia w wykrywaniu nieautoryzowanych transakcji. W przypadku kradzieży danych, szybka reakcja jest kluczowa w ograniczeniu strat finansowych. Regularne sprawdzanie historii transakcji i ustawienie powiadomień o działaniach na koncie może pomóc w szybkim wykrywaniu podejrzanych operacji, umożliwiając natychmiastowe zgłoszenie problemu do banku i zablokowanie karty. Jest to wątek istotny zwłaszcza w takim okresie jak Black Friday, kiedy to dzienna liczba operacji często wzrasta. Utrudnia to identyfikacje ew. podejrzanych aktywności na koncie.

Sprawdzanie stron internetowych

Zakupy w niesprawdzonych sklepach internetowych wiążą się z ryzykiem, związanym nie tylko z nieoryginalnymi produktami, ale nawet utratą pieniędzy z konta. Cyberprzestępcy stawiają fałszywe witryny sklepów z atrakcyjnymi ofertami, aby z ich pomocą przechwytywać dane logowania do konta w banku. Przed dokonaniem zakupu trzeba zawsze zweryfikować wiarygodność danego sklepu: sprawdzić recenzje i opinie innych użytkowników, kiedy powstała strona internetowa, czy korzysta z szyfrowanej transmisji danych. Jednocześnie pamiętajmy, że tzw. zielona kłódka przed adresem nie oznacza, że strona jest w pełni bezpieczna. Nadal może być wykorzystywana do ataków ransomware lub phishingu – przestępca może np. przechwycić stronę docelową i przekierowywać ruch na inny adres, a nawet uzyskać ważny certyfikat dla fałszywej strony phishingowej. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości lepiej odpuścić sobie zakup.

Tworzenie kopii zapasowych swoich danych

Nawet najbardziej świadomy zagrożeń użytkownik może stać się cele ataku i stracić dostęp do swoich danych. Dlatego każdy powinien się na taką sytuację przygotować: posiadać dodatkową ochronę i regularnie tworzyć kopie zapasowe wszystkich swoich danych. Dzięki temu będziemy mogli szybko przywrócić ważne zasoby i uniknąć niepotrzebnego stresu, a nawet bezpowrotnej utraty ważnych dla nas dokumentów czy zdjęć.

Zasady ochrony danych są ważne i potrzebne nie tylko podczas wydarzeń takich jak Black Friday i Cyber Monday – powinny być stosowane na co dzień, przez cały rok. Świadomość zagrożeń i podstawowych sposobów minimalizowania ryzyka ataku to podstawa bezpieczeństwa naszych danych.

Andrzej Niziołek, dyrektor regionalny na Europę Środkowo-Wschodnią w Veeam

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…