Home Bezpieczeństwo Aladdin: groźna pamięć podręczna wyszukiwarek

Aladdin: groźna pamięć podręczna wyszukiwarek

0
0
80

Uwaga na cache!

Dział bezpieczeństwa CSRT (Content Security Response Team) firmy Aladdin podał do wiadomości, że istnieje realne zagrożenie atakami, związane z faktem przechowywania w pamięci podręcznej (cache) kodów stron internetowych. Silniki większości wyszukiwarek nie weryfikują bezpieczeństwa kodu stron internetowych, które indeksują i trafiają do pamięci podręcznej. Zagrożenie wynika z stąd, że w pamięci podręcznej zapisywane są strony z wbudowanymi skryptami i kodem HTML, który może zawierać różne exploity (programy wykorzystujące błędy w oprogramowaniu).

Kontroluj odrzucone

Nawet więc jeżeli strona internetowa z niebezpiecznym kodem została zmieniona, w pamięci podręcznej użytkownika nadal może znajdować się jej stara wersja. To samo dzieje się w przypadku, kiedy strony internetowe zostały usunięte lub zablokowane przez filtr URL lub też znalazły się na czarnych listach dostawców Internetu (ISP). Zachowane w pamięci strony są wciąż dostępne, po kliknięciu w ich link zachowany w pamięci jako rezultat wyszukiwania.

Agresorzy są zdolni do przeprowadzenia wielostopniowych ataków celowo tworząc linki służące do ataków, automatyczne pop-upy, lub „niewidzialne” ramki zawierające kod wgrany prosto z odpowiedniej strony internetowej zachowanej w podręcznej pamięci wyszukiwarki. Daje to im możliwość omijania rozwiązań filtrujących URL, które np. nie zablokują Google.

Zespół CSRT Aladdin wykrył możliwość ataków przez wyszukiwarki internetowe w trakcie badania zawartości zainfekowanych stron internetowych jednego z uniwersytetów. Po ataku strony zostały naprawione, ale okazało się, że groźna zawartość jest wciąż dostępna i aktywna poprzez pamięć podręczną wyszukiwarek. Problem zdiagnozowano dla trzech wyszukiwarek: Google, Yahoo i MSN Live.

Lekiem: eSafe

eSafe to kompleksowe, w pełni zintegrowane rozwiązanie zabezpieczeń zawartości internetowych, zapewniające bezpieczeństwo we wszystkich sześciu jego warstwach.

System zawiera:

• Mechanizm antywirusowy posiadający certyfikaty ICSA i Checkmark.

• Moduł antyspamowy, w którym wykorzystuje się kilka metod zarządzania spamem włącznie z czarnymi listami tworzonymi w czasie rzeczywistym (real-time blacklists — RBL), wyszukiwaniem DNS, filtrowaniem słów kluczowych oraz zaawansowanymi usługami antyspamowymi. Pozwalają one na zmniejszenie ilości spamu do minimum.
• Opcjonalnie bazę danych filtrowania URL, którą można zastosować w celu odrzucania niechcianej zawartości.

W pakiecie eSafe zastosowano pro aktywne technologie umożliwiające zabezpieczenie się przed zaawansowanymi wirusami oraz całkowicie nowemu złośliwemu kodowi, robakom i trojanom jeszcze przed ich pierwszym atakiem i przed pojawieniem się uaktualnień ich sygnatur.

 Aladdin Knowlegde Systems

Izraelska firma Aladdin Knowledge Systems powstała w 1985 r. Główne produkty Aladdin to rodzina HASP do Zarządzania Dostępem do Oprogramowania (DRM), a także klucze autoryzujące eToken oraz kompleksowe rozwiązania eSafe do ochrony sieci i infrastruktury IT przed atakami i spamem.




Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rosnące zadłużenie firm w Polsce: Jak skutecznie zabezpieczyć się i odzyskać należności

W Polsce rosną zaległości firm, szczególnie w branżach meblarskiej, transportowej, budowla…