Home Na czasie AXIS – 25 lat w branży IT

AXIS – 25 lat w branży IT

0
0
108

Niewiele firm przetrwało w branży od samego początku; wiele podmiotów zniknęło lub przebranżowiło się. Jaka jest recepta firmy AXIS na sukces w IT?

Robert Żychowski : To konsekwencja, wiedza oraz pasja. Pamiętam szereg firm, które podobnie jak my, zaczynały pod koniec lat osiemdziesiątych i już dawno ich nie ma na rynku lub robią zupełnie co innego. Były to czasy szybkich i dochodowych interesów.  Branża IT też była taką, zanim rynek nie został zaspokojony i nie zaczęła działać konkurencja. Dlatego wiele firm, które zaczynały od IT próbowały w późniejszym czasie innych działalności. Wielu w poszukiwaniu „złotych interesów” gdzieś się zagubiło i zwyczajnie zbankrutowało.  AXIS konsekwentnie budował wizerunek integratora oferującego kompetencje i doświadczenie; mieliśmy grupę oddanych dużych firm, które zawierzyły tej wiedzy i związały się z nami współpracą.

Jak wyglądały początki firmy AXIS?

Firma została założona przez pracowników  firmy PZ Karen oraz Spółki Inżynierskiej Digilab. PZ Karen, poza posiadanym działem PC, była firmą sprzedającą i serwisującą w Polsce komputery Atari zaś Digilab, opierając się o pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej próbował zaspakajać nietypowe, często nowatorskie potrzeby rynku.  

W 1988 roku chęć wykorzystania przez władze zebranych w USA  po stanie wojennym środków pomocowych dla Polski, stała szansą  powstawania poważniejszych firm na naszym rynku. Plotka głosi, że Amerykanie postawili ultimatum władzom. Albo środki pomocowe będą zarządzane przez instytucje pozarządowe, albo Polska nie uzyska tej pomocy. I w ten sposób nagle „odkurzono” przepisy Kodeksu Handlowego z roku 1934 i zarejestrowano fundacje, które miały zarządzać tymi środkami.  Jak zarejestrowano kilka fundacji,  to za chwilę powstało kilka nomenklaturowych spółek z ograniczona odpowiedzialnością, które miały robić przy tym interesy.

Na szczęście Polak potrafi i pomimo niesprzyjającej koniunktury dla sektora prywatnego zaczęły powstawać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zakładane przez normalnych niekoniecznie związanych z ekipą rządzącą  ludzi, często nawet związanych z opozycją, którzy postanowili zaryzykować.  

Spółki z osobowością prawną były zupełnie innym partnerem do rozmów dla dużych firm państwowych, uczelni, przemysłu niż rzemiosło. Mogły wykorzystać  kapitał prywatny, szczególnie będące w posiadaniu osób prywatnych środki dewizowe, których tak bardzo brakowało przedsiębiorstwom państwowym. Ponadto, tak zwanym importem prywatnym łatwej było ściągnąć do Polski technologie objęte restrykcjami COCOM.

W nazwie przed AXIS macie „Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe”.  Dlaczego?

Nazwa ta jest uwarunkowana ówczesną możliwością skorzystania z programu zwolnień podatkowych dla firm Innowacyjnych. Był do tego powołany nawet osobny minister, który takie przywileje rozdawał. U nas skończyło się na proklamacji w nazwie, gdyż  nie mieliśmy układów z ówczesną władzą, która by nam pozwoliła skorzystać z tych przywilejów.

W drugim roku działalności na Międzynarodowych Targach Poznańskich  1989 prezentowaliśmy przy współpracy z Ośrodkiem Techniki Optotelekomunikacyjnej z Lublina i firmą Optronik, nowatorskie rozwiązanie sieci rozproszonej. Komputery   łączyliśmy na odległość 4 kilometrów protokółem stworzonym przez naszą firmę  z wykorzystaniem RS232, interface’ów pomiędzy RS232  a liniami światłowodowymi . Prawdopodobnie było to pierwsze  rozwiązanie sieci komputerowej na światłowodach  w Polsce.

Jak dalej przebiegał rozwój AXIS?

W 1992 roku związaliśmy z firmą Compaq się jako partner. Połączenie Compaq z Hewlett Packard w roku 1999 spowodowało, że naszym głównym dostawcą technologii do dziś  jest właśnie HP.  Hewlett Packard pokrywa nasze zapotrzebowanie na nowoczesną technologie wydruku, komputery, notebook’i , storage, serwery i elementy sieciowe  w 80%. Firma nasza poza statusem złotego partnera HP, posiada tytuł specjalisty  HP 2013 w dziedzinie stacji graficznych, technologii wydruku i usług serwisowych. 

Dostęp do najnowszych technologii HP i wiedzy związanej ze specjalizacjami pozwalają nam zaspakajać najbardziej wysublimowane wymagania Klientów. Tytuł Intel Technology Provider Gold,  partnerstwo z Microsoft, Lenovo, Fujitsu, Nec, Samsung oraz wieloma innymi  dostawcami infrastruktury sieciowej, wirtualizacyjnej  i oprogramowania  daje nam możliwość w uczestniczeniu w wielu ciekawych projektach.

Jak wygląda strona ekonomiczna firmy?

Pomimo spadających marż, kurczącego się rynku, nawet w postępowaniach przetargowych, wiedzą, dobrą technologią oraz doskonałą obsługą ciągle można wygrać a także zarobić. Prawie 95% rozwiązań jakie sprzedajemy to rozwiązania business’owe z najwyższej półki. Droższe na początku, dają dłuższe życie produktu i mniejszą awaryjność , co przekłada się na niższe sumaryczne koszty wykorzystania tego sprzętu. Zapewniamy klientom niezawodność i serwis na zasadach gwarancyjnych na 5 lat, często z ubezpieczeniem od uszkodzeń mechanicznych.

Życzymy 100 obfitych lat w IT!

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…