Home Biznes Dzwonię do Pani, Pana…

Dzwonię do Pani, Pana…

0
0
237

Przygotuj się

Nie dzwoń bez przygotowania. Zanim wybierzesz klienta, pomyśl do jakich firm najlepiej skierować swoją ofertę. Potem szczegółowo zajmij się firmą do której chcesz zadzwonić. Im więcej wiesz o wielkości, dochodach, historii firmy, tym lepiej potrafisz zrozumieć jej potrzeby i pod tym kątem stworzyć swoją ofertę. Jeśli twój rozmówca poczuje się jak jeszcze jedna nazwa z listy „do odhaczenia”, nie masz co liczyć na spotkanie. Nie możesz pochodzić do sprawy mechanicznie, bo cały potencjał takiego marketingu leży w bezpośrednim, osobistym kontakcie. Im większe będziesz miał doświadczenie, tym łatwiej będzie ci opracować system, tzn. kiedy dzwonić, kogo prosić o rozmowę i jakie zwroty oraz argumenty działają na wyobraźnię rozmówców. Pamiętaj, że najistotniejsze jest połączenie oczekiwań klienta i twojej oferty.

 Zadzwoń

Najważniejsze na tym etapie jest nastawienie. Jeśli bardziej od takiego telefonu wolisz przejść grypę, to przekonasz klienta tylko to odłożenia słuchawki. Myśl o tym, że się uda, musisz się tylko postarać.

Przedstaw siebie, krótko swoją firmę i od razu uprzedź, że chcesz załatwić sprawę szybko i nie zabierać twojemu rozmówcy cennego czasu. To wyraz szacunku i w pewnym sensie obietnica, że ta mało interesująca rozmowa (którą ty oczywiście zamienisz w interesującą ofertę) nie potrwa długo.

Twoi celem ma być ustalenie spotkania, tylko w ostateczności zgadzaj się na wysłanie materiałów o swojej firmie. Po otrzymaniu broszur klient nie będzie się chciał z tobą spotkać, bo właściwie po co, skoro już dostarczyłeś mu już wszystkich informacji?  Żeby ułatwić sobie rozmowę możesz wcześniej wysłać do klienta jakiś mały gadżet firmowy. Wtedy o wiele łatwiej będzie nawiązać kontakt (Dzień dobry, dzwonię z firmy X, tydzień temu wysłaliśmy do Państwa nasze firmowe kalendarze…).

Przy ustalaniu daty spotkania bądź konkretny, swój cel osiągniesz przez pytania typu: „czy pasuje Panu czwartek ok. 11.30” niż ustaleniami „gdzieś pod koniec tygodnia”.

Po skończonej rozmowie natychmiast napisz do klienta maila z ustaleniami waszej rozmowy, w ten sposób utrwalisz ją w pamięci rozmówcy i wywrzesz dobre wrażenie.

Co zrobić, żeby nie odkładali słuchawki?

Wykonywanie takich telefonów nie jest łatwe, większość osób zajmujących się takim marketingiem boi się być zbyt natarczywi, a także boją się odrzucenia. Żeby pozbyć się takich obaw należy zadać sobie 2 pytania: co cennego mogę przekazać oraz jak najefektywniej mogę to przekazać. Odpowiedzi na te pytania sprawią, że poczujesz się o wiele pewniej. Dokładne przygotowanie polegające na poznaniu historii i obecnej sytuacji twojego klienta pozwolą wydobyć z twojej oferty esencję tego, czego potrzebuje. Następnie opracuj tekst, który przedstawisz wstępnie przez telefon. Tu myśl kategoriami reklamy: ma być zwięźle i ciekawie, dobrze też wcześniej popracować trochę nad głosem. Pamiętaj, żeby się uśmiechać, gdy rozmawiasz, to naprawdę wpływa na ton głosu. Jeśli nadal czujesz się niepewnie, przećwicz taką rozmowę z którymś ze współpracowników.

Może się zdarzyć, że mimo twoich wysiłków tracisz zainteresowanie rozmówcy, który powie ci, że po prostu nie ma czasu. Wtedy poproś o przekierowanie rozmowy. Przyczyną niepowodzenia takiego telefonu może być fakt, że rozmawiasz z osobą z nie tego działu lub o zupełnie innych kompetencjach.

Telefon do klienta do najszybsza i najefektywniejsza metoda zdobycia informacji i nawiązania trwałego kontaktu. Poza tym to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich małych i rozwijających się przedsiębiorstw. Musisz być jednak cierpliwy i nie zrażać się tym, że będziesz musiał dzwonić kilkakrotnie zanim osiągniesz cel. Ale jeśli jesteś wierzysz  w swoją firmę, tym łatwiej będzie ci wykonywać takie telefony.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona przed atakami DDoS to klucz do przetrwania firm e-commerce

Na świecie istnieje już ponad 30 milionów internetowych sklepów. Jednym z warunków odniesi…