Home Chmura Firmy chcą poszybować do chmur, ale powstrzymuje je deficyt pracowników

Firmy chcą poszybować do chmur, ale powstrzymuje je deficyt pracowników

0
0
878

Ostatni rok przyspieszył korzystanie z usług cyfrowych w przedsiębiorstwach. Wpływ na to miała praca zdalna, która sprawiła, że nowe technologie zyskały na znaczeniu i stały się integralną częścią ICT wielu firm. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest coraz częstsza adaptacja rozwiązań chmurowych w organizacjach.

Platformy chmurowe są jednym z kluczowych elementów ICT przynoszących wiele wymiernych korzyści dla firm. Ich zaletą jest brak konieczności inwestowania w kosztowny sprzęt i tym samym redukcja kosztów operacyjnych. Chmura pozwala na szybkie zwiększanie zasobów, przetwarzanie i składowanie danych oraz elastyczne zwiększanie pamięci. Odpowiednio wdrożone oprogramowania mogą obejmować właściwie wszystkie działania w firmie, co może prowadzić do zwiększenia efektywności, a co za tym idzie – maksymalizacji zysków. Biorąc to pod uwagę, analitycy Gartnera przewidują, iż chmura będzie głównym elementem „nowych cyfrowych doświadczeń” – oznacza to, że do 2025 r. ponad 85%[1] organizacji na świecie przyjmie strategię ukierunkowaną na rozwiązania chmurowe.

Nieodłączny element cyfrowej transformacji

Według raportu „Chmura i cyberbezpieczeństwo w Polsce, 2021” już teraz dla dużych i średnich firm w Polsce przeniesienie danych i aplikacji do chmury jest nieodłącznym elementem cyfrowej transformacji (68%). Mimo tego, potencjał, jaki niosą rozwiązania chmurowe, nie jest jeszcze w pełni wykorzystywany przez polskich przedsiębiorców. Zdecydowana większość z nich nie posiada wewnątrz organizacji certyfikowanych specjalistów w tym zakresie. Jednocześnie obawa przed nieudanym wdrożeniem to główna bariera (52%) powstrzymująca polskie firmy przed inwestycją w platformy chmurowe.[2]

Deficyt specjalistów jak czarne chmury nad polskim biznesem

Luka kompetencyjna z zakresu cloud computingu stanowi duże wyzwanie dla biznesu i cyfrowej transformacji w Polsce. Według McKinsey poziom wdrożenia chmury jest u nas 14-krotnie niższy niż w najbardziej zaawansowanych cyfrowo gospodarkach Europy Północnej i 1,5-krotnie niższy niż średnia dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej[3].

Tempo wzrostu rozwiązań chmurowych na świecie pokazuje, że pozyskanie wykwalifikowanego specjalisty w tym obszarze będzie stanowiło dla organizacji inwestycję w przyszłość. W końcu platformy chmurowe to nie tylko proces migracji środowisk IT, ale też stałe utrzymanie infrastruktury. Dlatego tak ważne będzie zniwelowanie niedoborów umiejętności z zakresu cloud computingu. Kluczową kwestią staje się więc inwestowanie w edukację wykwalifikowanych specjalistów w Polsce już od najmłodszych lat, a jest to jednym z głównych celów Gigantów Programowania – mówi Dawid Leśniakiewicz, założyciel Gigantów Programowania.

[1] Gartner Says Cloud Will Be the Centerpiece of New Digital Experiences

[2] Raport-Chmura-Cyberbezpieczenstwo-2021.pdf (netia.pl)

[3] Chmura 2030. Jak wykorzystać jej potencjał i przyspieszyć wzrost w Polsce | McKinsey

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Veeam przełamuje bariery w walce z ransomware: strategia pełnej obrony

 W erze cyfrowej, gdzie ataki ransomware stają się coraz bardziej zuchwałe, firmy poszukuj…