Home Bezpieczeństwo Firmy mają problemy z chmurą

Firmy mają problemy z chmurą

0
0
21

Wyniki globalnych badań ankietowych przeprowadzonych na ponad 1200 osobach odpowiedzialnych za IT z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Indii, Kanady i Japonii ujawniają obawy i niepokoje związane z cloud computing. Potwierdzają też ogólny trend – przedsiębiorstwa coraz chętniej przenoszą swoje zasoby do chmury, obserwowana jest fala kolejnych wdrożeń. Choć odsetek respondentów aktualnie realizujących projekty w chmurze wynosi odrobinę ponad 10%, prawie połowa jest w trakcie wdrażania lub pilotażu nowych aplikacji w chmurze.
Niepewność wśród użytkowników
Pomimo rosnącej popularności chmury w większości krajów, niepewność jest wciąż częstym czynnikiem wpływającym na przedsiębiorców – wielu z nich nie wie, czym dokładnie są usługi cloud computing. Po zapoznaniu się z listą aktualnych usług w chmurze, 93% respondentów stwierdziło, że korzysta przynajmniej z jednej z nich. Jednocześnie 7% badanych z tej grupy stwierdziło, że ich firma nie planuje zastosowania żadnych usług w chmurze, co jest sprzeczne z poprzednim wynikiem.

„Z naszych danych wynika, że w najbliższych latach liczba nowych aplikacji w chmurze wzrośnie pięciokrotnie. Jednocześnie 43% aktualnych użytkowników chmury doświadczyło w ostatnim roku problemów związanych z bezpieczeństwem. Co więcej, wielu użytkowników nie zdawało sobie sprawy z tego, że używają chmury, nie mówiąc już o jej zabezpieczaniu. Zważywszy na to, że wiele firm dostarczających usługi w chmurze nie zapewnia zasobów IT gwarantujących ich bezpieczeństwo, decyzja o zabezpieczaniu środowiska chmury nie jest wyborem, lecz koniecznością” – mówi Dave Asprey, wicedyrektor ds. bezpieczeństwa cloud computing w Trend Micro.
Wydajność i bezpieczeństwo chodzą w parze
Choć kwestie bezpieczeństwa pozostają największym utrudnieniem na drodze do przyjęcia modelu cloud computing, obecnie coraz więcej przedsiębiorstw zwraca także uwagę na problem wydajności i dostępności usług przetwarzania danych w chmurze. Według badań za najważniejsze przeszkody respondenci uważają obawy związane z bezpieczeństwem danych lub infrastruktury chmury (50 procent) oraz wydajność pracy i dostępność usług w chmurze (48 procent).
„W przeszłości obawy związane z bezpieczeństwem były głównym czynnikiem powstrzymującym przedsiębiorstwa od przyjmowania rozwiązań opartych na modelu chmury. Dziś wydajność i dostępność są równie ważne dla osób odpowiedzialnych za decyzje IT. Jak to można było zauważyć podczas ostatnich incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa danych, wszystko jest połączone – złe zabezpieczenia wytwarzają opóźnienia w pracy równie skutecznie, jak niska wydajność” – komentuje Asprey.
Niezaszyfrowane dane w chmurze są podatne na zagrożenia
Przedsiębiorstwa zabezpieczają wrażliwe dane przechowywane w chmurze za pomocą szyfrowania. 85 procent respondentów stosuje szyfrowanie danych przechowywanych w chmurze. Natomiast przed wdrożeniem usług cloud computing ponad połowa badanych byłaby bardziej skłonna rozważyć skorzystanie z usług tego providera chmury, w którego ofercie zawarte byłoby szyfrowanie przechowywanych danych. Nie zmienia to faktu, że najpopularniejsze obecnie techniki zarządzania kluczami szyfrowania dla chmury są podatne na ataki.
Zarządzanie kluczami w oparciu o reguły – dla lepszej kontroli nad danymi w chmurze
Wprowadzone w ubiegłym roku rozwiązanie Trend Micro™ SecureCloud™ stosuje technologię zarządzania kluczami w oparciu o reguły wraz z szyfrowaniem zgodnym ze standardem branżowym. Dzięki temu umożliwia przedsiębiorstwom kontrolę nad danymi przechowywanymi w publicznych, prywatnych, lub hybrydowych chmurach. Rozwiązanie to zmniejsza ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, prywatności lub zgodności danych związane z umieszczeniem informacji w środowisku cloud computing.

  • SecureCloud umożliwia firmom łatwe i bezpieczne przenoszenie zasobów do prywatnych lub publicznych środowisk cloud computing, pozwalając na zabezpieczenie wrażliwych danych bez konieczności instalacji znacznie bardziej złożonej infrastruktury bezpieczeństwa plików.
  • Stworzenie rodziny rozwiązań zapewniających wielowarstwową ochronę dla cloud computing i środowisk wirtualnych było dla Trend Micro kluczowym zadaniem. Wszystkie z nich zaprojektowano z myślą zagwarantowaniu przedsiębiorstwom bezpiecznej drogi do chmury.
  • Podczas zapoznawania się z funkcjami SecureCloud warto zainteresować się także Trend Micro™ Deep Security. Rozwiązanie to zapobiega kradzieżom, przerwom w pracy i naruszeniom zgodności danych zapewniając całościową ochronę serwerów w dynamicznych centrach danych. Najnowsza wersja Deep Security zawiera bezagentową ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem i inteligentną obsługę wirtualizacji. Rozwiązanie zapewnia jeszcze lepszą ochronę serwerów i pomoc w zapewnieniu zgodności z normami w środowisku VMware.

Metodologia badań
Do udziału w badaniach dotyczących cloud computing zaproszono 1200 specjalistów branży IT z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Indii i Japonii (200 respondentów z każdego z sześciu krajów). Były to osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach liczących powyżej 500 pracowników, w których odpowiadały za decyzje dotyczące zakupów związanych z usługami w chmurze, wirtualizacją serwerów lub infrastrukturą rozwiązań wirtualnych pulpitów (VDI).


 

Related Posts

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

World debiutuje w USA. Visa, Tinder i Razer wśród partnerów

Sieć World, której celem jest zapewnienie bardziej ludzkiego internetu w dobie AI, debiutu…