Strona główna / Na czasie / Mniej rozmów, więcej treści czyli jak zmienia się komórka
poniedziałek 08 październik 2007 | Anna Pawłowska-Pojawa
Mniej rozmów, więcej treści czyli jak zmienia się komórka
Coraz mniej rozmawiamy, coraz częściej oglądami i słuchamy. Za chwilę będziemy w telefonie oglądać telewizję. Multimedialne wiadomości i komunikacja internetowa sukcesywnie wypierają podstawową funkcję telefonu komórkowego jakim jest prowadzenie rozmów - taki wniosek przynosi  najnowsze badanie Anytime, Anyplace przeprowadzone przez Universal McCann.

Rozmowy w odwrocie

Wyniki badania wyraźnie wskazują, że rozmowy telefoniczne są w odwrocie – zajmują już mniej niż połowę czasu, w którym korzystamy z komórek. W Japonii rozmowy stanowią niespełna jedną czwartą czasu spędzanego z telefonem. Prawie tyle samo czasu, co rozmowy, zajmuje nam wysyłanie wiadomości – ok. 40 proc. Coraz większą popularność zdobywa przesyłanie wiadomości multimedialnych (6 proc.) lub korzystania z Internetu (7 proc.).

Nowe możliwości marketerów

Malejąca popularność rozmów i ich defensywa na rzecz innych usług dostępnych przez komórki otwiera nowe możliwości dla komunikacji marketingowej. Wraz z rosnącym popytem na kontent multimedialny jakim jest muzyka, sport, TV i pliki filmowe, konsumenci są w stanie zaakceptować towarzyszący mu przekaz reklamowy, zwłaszcza jeżeli jego następstwem będzie obniżenie ceny dostępu do usług.

MobileTV – następny kamień milowy

Taki trend będzie się utrzymywał także w związku z coraz większą popularnością mobilnej telewizji. Wszystko wskazuje, że kontent TV będzie następnym przełomowym rozwiązaniem w telefonii komórkowej. Do czasu opublikowania wyników badania wypróbowało go 8% badanych, a 33% planuje z niego skorzystać.


3G – przedmiot pożądania

Rosnący udział treści multimedialnych w wykorzystaniu telefonów komórkowych powoduje także, że najbardziej poszukiwanym urządzeniem przenośnym na świecie są telefony 3G.  Obrazki to pierwsze i najpopularniejsze treści multimedialne, które przyczyniły się do wyparcia rozmów. Jedno zdjęcie może zastąpić wiele słów. Trudno się zatem dziwić, że aparaty cyfrowe to najbardziej popularne, po telefonach komórkowych, urządzenie przenośne – posiada je 81% badanych. Aparaty w telefonach komórkowych są niemal równie popularne – dostęp do nich posiada 76% badanych.

Wolniej, ale dokładniej – czyli mózg komórkowca

Tymczasem, jak wskazują już zupełnie inne badania, u osób często korzystających z telefonów komórkowych wykazano nieco wolniejsze działanie procesów mózgowych. Jednocześnie udowodniono u nich zdolność do znacznie większej koncentracji. Prawdopodobnie jest to efektem prowadzenia rozmów w niesprzyjających warunkach.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej