Home Na czasie Każdy chce zarobić na mobilnym oprogramowaniu

Każdy chce zarobić na mobilnym oprogramowaniu

0
0
166

Dziś jednak co podkreśla Rob Conway problem dla developerów jest to, że za 80 proc. ściąganych programów klienci nic nie płacą, bo są one darmowe. W dodatku jak pokazują badania tylko jeden z terach użytkowników smartfonów przechowuje ściągniętą aplikację dłużej niż jeden dzień.

Aplikacje na zlecenie reklamodawców

Zdaniem Conwaya szansą dla developerów jest tworzenie aplikacji na zlecenie reklamodawców. I tu wskazuje on na przykład Apple, który w 2008 roku wprowadzając  na rynek iPhonea i otwierając sklep App Store doprowadził do boomu w tym segmencie rynku.

„Teraz Apple tworzy ekosystem dla reklamodawców i developerów, który pozwoli wszystkim stronom osiągać korzyści, które pozwolą na rozwój nowych produktów” – twierdzi Conway. Według prognoz Gartnera aplikacje sponsorowane przez reklamodawców w 2013 roku wygenerują 25 proc. przychodów osiąganych przez sklepy oferujące tego typy programy.

Boom na mobilność

Boom na mobilne aplikacje powoduje także, że chętnych do partycypowania w zyskach z tego tortu rośnie. I już nie tylko wielu z samych developerów, ale i operatorzy komórkowi starają się przeciwstawić Apple i Gogolowi, którzy otwierając swe sklepy z aplikacjami zdominowały rynek. Wyrazem tego może być ogłoszona w Barcelonie porozumienie dwudziestu czterech operatorów telekomunikacyjnych, które  powołało do życia organizację do stworzenia otwartej platformy wymiany oprogramowania przeznaczonego dla telefonów komórkowych. Problem jednak w tym, że wielu ekspertów wątpi w skuteczność takiego porozumienia i jego sens.

Zdaniem Marka Newmana z Informy,  tak dużej liczbie firm, które podpisały się pod porozumieniem nie będzie się wcale łatwo porozumieć. Przykładem są choćby takie firmy jak AT&T oraz Sprint, które między sobą ostro konkurują i stają się bardzo odróżniać swe produkty od konkurentów.

Poza tym nie jest wcale pewne czy wielu developerów ma w ogól chęć włączyć się w takie przedsięwzięcie, bo bardziej są zainteresowanie ściślejszym powiązaniem z App Stroe czy Android Market, bo stamtąd mają konkretne pieniądze” – mówi Newman.

AppStore to rozwiązanie modelowe

Może też dziwić, że pomysłodawcy porozumienie podkreślają, że nowa platforma ma m.in. uprościć proces dystrybucji aplikacji mobilnych. Jakby zupełnie zapomnieli, że jedną z przyczyn sukcesu App Store była łatwość obsługi i dostępu do aplikacji. Proces instalacji jest tam bardzo prosty, co zachęciło miliony użytkowników iPhone do wchodzenia do tego sklepu. Mimo to jednak operatorzy twardo broni pomysłu. Rainer Deutschmann wiceprezes Deutsche Telekom, która jest jednym z uczestników tej inicjatywy tłumaczy, że ma to m.in. pomóc użytkownikom samrtfonów w wyborze najlepszych aplikacji.

Pytanie czy klienci chcą aby ktoś wybierał za nich co mają instalować?

App Store: 3 miliardy pobrań


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Mio MiVue C590 – doskonała jakość nagrań w super cenie

Mio, największy w Europie producent kamer samochodowych, wprowadza na rynek swój najnowszy…