Home Na czasie Kobieta z biznesem na ty

Kobieta z biznesem na ty

0
0
94

Portret polskiej bizneswoman

Do osiągnięcia sukcesu nie były im potrzebne parytety, takie jak np. planowano wprowadzić w  życiu politycznym. Pamiętam z połowy lat 90-tych poważne dyskusje na temat udziału kobiet w życiu publicznym. Jedną z najpoważniejszych recept na zwiększenie liczby kobiet w polityce był pomysł parytetów na partyjnych listach kandydatów.

Dobrze, że nie został zrealizowany. Do parlamentu i samorządu, do biznesu i działalności publicznej w ogóle trafia coraz więcej kobiet, najlepszych merytorycznie, przebojowych, wiedzących czego chcą. Minimalnie, ale ich liczba rośnie z roku na rok, choćby w zarządach największych spółek.

Norwegia: nie mniej niż 40% żeńskiego zarządu

Nie ma powodu aby w Polsce wprowadzać parytety czy takie kurioza jak norweskie rozporządzenie o limicie 40% kobiet w zarządzie firmy, którego trzeba przestrzegać pod groźbą zamknięcia przedsiębiorstwa. Polska bizneswoman, w małej czy dużej skali, jest statystycznie kobietą w średnim wieku, ma dzieci, własną lub rodzinną małą czy średnią firmę. Warto wspomnieć także o wielu kobietach, które wraz z rodziną prowadza gospodarstwo rolne, agroturystyczne lub sklep. Przykłady kariery takich kobiet jak Irena Eris- szefowa imperium kosmetycznego, Maja Goeting- główna ekonomistka BPH czy Henryka Bochniarz – przedsiębiorca i prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, a w polityce – Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz czy Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska – inspirują.

Hity i kity polityki prorodzinnej

Becikowe

Moim zdaniem, to zupełnie nietrafiony pomysł jednorazowej gotówkowej zapomogi, wypłacanej wszystkim matkom, bez względu na status materialny, miejsce zamieszkania czy rzeczywiste potrzeby. Rodzinom ubogim nie pomoże istotnie i trwale, zamożne go nie potrzebują. W ubiegłym roku „Życie Warszawy” sprawdziło, jaki jest stosunek warszawianek do becikowego. Wiele z nich przyznało, że po urodzeniu dziecka nie odebrały tej zapomogi lub po odebraniu przekazały na cel dobroczynny. Wszystkim, którzy szczęśliwie doczekali się potomka, bardziej przydałyby się: dostęp do rzeczywiście przyjaznej nowoczesnej opieki medycznej, nawet częściowo odpłatnej ale faktycznie osiągalnej, bezpieczeństwo powrotu do pracy lub elastyczny czas pracy przed i po urodzeniu dziecka. 

Elastyczny czas pracy

Nie do końca zrealizowany, dobry pomysł na ułatwienie kobietom godzenia opieki nad dzieckiem z pracą. Aby go urzeczywistnić, oprócz pozytywnego nastawienia pracodawcy bez którego najbardziej prorodzinne prawo może pozostać martwe, potrzebne są odpowiednie zmiany w Kodeksie Pracy. Powinny one pozwalać na wypracowanie w skali tygodnia 40 godzin, z możliwością przesuwania pomiędzy dniami godziny przed czy po ustawowym 8-godzinnym dniu. Gdyby pracodawcy mogli stosować elastyczny czas pracy bez konieczności płacenia za nadgodziny, a charakter pracy pozwala na „odrobienie” zadań innego dnia w tym samym tygodniu, obie strony byłyby zadowolone.

Rodzina na swoim

Jak na razie ten system dopłat rządowych do spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania lub domu sprawdza się dobrze. Chyba szczęśliwie złożyło się, że ruszył właśnie wtedy gdy wielu młodych ludzi na własnym przykładzie przekonało się na czym polegają zaostrzone przez banki na początku tego roku zasady przyznawania kredytów. Dzięki dopłatom, nadal wiele młodych małżeństw może starać się o własne mieszkanie czy dom.

Statystyki: powoli w górę

W ubiegłym roku pisaliśmy, że: „Kobiety wciąż rzadko w zarządach firm. W kwietniu 2009 można przyznać, że o 0,6% sytuacja poprawiła się na rzecz kobiet. Już po raz drugi dziennik „Puls Biznesu” sprawdził, ile kobiet zajmuje stanowiska w zarządach spółek notowanych na giełdzie. O ile bowiem panie zajmują licznie niższe stanowiska w administracji, finansach, kadrach czy pracach pomocniczych, wciąż niewiele z nich zajmuje merytoryczne, najwyższe stanowiska w firmach.

Dziennik zbadał sytuację w 373 spółkach. Okazało się, że w ich zarządach pracuje łącznie 1258 osób, z czego aż 90,4% to mężczyźni. Kobiet jest  121, co stanowi 9,6%. W zarządach 73% firm notowanych na GPW nie ma żadnej kobiety. Liczba kobiet na wysokich stanowiskach menedżerskich minimalnie, ale jednak wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem.

Kobieta to urodzony przedsiębiorca

Niedawna kampania społeczna „Mama w pracy” mająca na celu poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy, zwróciła uwagę na bardzo ważne umiejętności kobiet: dobre zarządzanie czasem, podzielność uwagi, wrażliwość i odpowiedzialność. Zarządzanie zasobami ludzkimi to przede wszystkim umiejętność, związania pracownika z przyszłością firmy, inwestowania w jego rozwój.

To dobrze, że kampanię „Mama w pracy” zaplanowano na pięć lat. Może jej skutkiem będzie refleksja i zmiana postaw pracodawców. Dziś aż 17% z nich uważa, ze kobieta w ciąży staje się gorszym pracownikiem, a 15% przyszłych szefów (lub szefowych) podczas rozmowy kwalifikacyjnej pyta młode kobiety o plany macierzyńskie.  

Siłaczkom – dotacja na start własnej firmy

Kobietom, które od zawsze stawiały tylko na swoje siły i umiejętności, polecam unijne programy skierowane do osób zamierzających uruchomić własną formę. Oprócz prawie 19 tys., zł na biznes, które można dostać z Urzędu Pracy, warto zainteresować się dotacjami z PO  Kapitał Ludzki. W każdym województwie jednostki wdrażające rozpoczęły już nabór wniosków. Najważniejszym warunkiem jest dobry biznes plan i pomysł, który obroni się
w danym otoczeniu rynkowym; może to być sklep, zakład usługowy, firma remontowa, solarium. A na wsi – każda firm usługowa niezwiązana bezpośrednio z produkcją rolną.

Warto zajrzeć na te portale i poznać kobiety myślące podobnie o przedsiębiorczości. Poza dyskusją na forach, panie choćby te z Biznes.net, spotykają się też „na żywo”, dzielą pomysłami, czerpią inspiracje od bizneswoman, które osiągnęły sukces.

Dla małej firmy na start

Portal Funduszy Europejskich http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Fundacja Ośka http://www.oska.org.pl    

Kampania „Mama w pracy” http://www.mamawpracy.pl

Portal społecznościowy przedsiębiorczych kobiet http://kobiety.biznes.net


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…