Home Na czasie Nextbike otwiera sezon rowerowy w 10 miastach Polski

Nextbike otwiera sezon rowerowy w 10 miastach Polski

0
0
120

Nextbiike zainaugurował w 10 polskich miastach sezon rowerów miejskich. Użytkownicy w Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Koszalinie, Kołobrzegu, Tarnowie, Wolsztynie, Koninie, Grodzisku Mazowieckiem i Piasecznie, już od dziś mogą skorzystać z usług nowej generacji roweru miejskiego. Firma wraz z władzami poszczególnych miast przygotowała wiele nowości dla użytkowników, w tym nowe i odświeżone floty rowerów, nowe stacje rowerowe oraz nowe aplikacje mobilne. Na początku kwietnia sezon rowery zainauguruje w kolejnych miastach.

Nextbike zakończył ubiegły sezon rowerowy z rekordowym wynikiem niemal 8 mln wypożyczeń, co stanowiło wynik lepszy o 10 proc. względem zeszłego roku. W tym roku, spółka planuje poprawić ten wynik, a jednocześnie unowocześnić systemy wynajmu w poszczególnych miastach – Poprzedni rok był dla nas szczególny, poczyniliśmy znaczące postępy w procesie restrukturyzacyjnym firmy, a jednocześnie. osiągnęliśmy bardzo dobry wynik pod względem liczby wypożyczeń. W rekordowym dniu, 5 czerwca, wypożyczyliśmy łącznie 58 tys. pojazdów, zaś średnio każdego dnia ubiegłego roku było to prawie 30 tys. wynajmów. Na rowerach Nextbike Polacy spędzili ponad 219 mln minut, co przekłada się na ponad 400 lat ciągłego wynajmu, w trakcie których pokonali dystans ponad 33 mln kilometrów. To tak, jakby ktoś pokonał trasę wyścigu Tour de Pologne 28 tysięcy razy! – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu Nextbike Polska i dodaje: W tegorocznym sezonie nasze cele są równie ambitne, uruchamiamy w Warszawie zupełnie odmieniony system Veturilo, z nowym modelem jednośladu, nową aplikacją i nowymi stacjami rowerowymi. Dodatkowo potroiliśmy liczbę rowerów elektrycznych najnowszej generacji w ramach rozwoju elektromobilności naszej floty pojazdów do 300 sztuk. We Wrocławiu z kolei zwiększamy liczbę dostępnych rowerów o dodatkowe 100 sztuk i 10 nowych stacji. Ponadto gruntownemu odświeżeniu i przeglądowi został poddany cały sprzęt oraz flota rowerów, wymieniliśmy również okleiny na totemach. Natomiast największą zmianą dla użytkowników Wrocławskiego Roweru Miejskiego będzie nowa aplikacja mobilna – została opracowana na tym samym silniku, co aplikacja warszawskiego Veturilo.

Rowery miejskie nie tylko dla dużych miast

Systemy miejskich rowerów publicznych istnieją w Polsce już od 2008 roku, a największym z nich jest warszawski Veturilo. Jednak ich popularność nie kończy się na dużych aglomeracjach miejskich, co więcej mikromobilność mniejszych miast jest również popularna i z roku na rok się rozwija. – Bardzo nas cieszy, że możemy wspólnie z władzami samorządowymi z całej Polski rozwijać systemy rowerów publicznych. Dzięki czemu wspólnie promujemy korzystne dla nas wszystkich postawy, z jednej strony, zachęcamy do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu, a z drugiej ograniczanie śladu węglowego poprzez rezygnacje z samochodów na rzecz jednośladów. Wraz ze startem nowego sezonu Nextbike przygotował dla użytkowników w 10 miastach ponad 6700 rowerów i niemal tysiąc stacji rowerowych. Dodatkowo wprowadziliśmy sporo nowości, również w mniejszych miastach, m.in. w Kołobrzegu odświeżyliśmy system wynajmu, a w Grodzisku Mazowieckim zwiększyliśmy liczbę rowerów do 132 sztuk i liczbę stacji do 16. A już od początku kwietnia sezon rowerowy rusza w kolejnych miastach. Planujemy, że w szczycie sezonu rowerowego dostępnych dla użytkowników będzie łącznie ponad 13 tys. rowerów – dodaje Tomasz Wojtkiewicz.

Venturillo w Warszawie

Mieszkańcy Warszawy od samego początku pokochali rowery miejskie — stolica dzierży pozycję rowerowego lidera Polski, z wynikiem niemal 35 mln wypożyczeń od początku działania systemu. Tylko w poprzednim sezonie rowerowym zarejestrowało się ponad 120 tys. nowych użytkowników, a rowery Veturilo były wypożyczane średnio ponad 14 tysięcy razy dziennie, gdzie średnia odległość podczas jednego wypożyczenia wynosiła 3,68 km. Dziś spółka Nextbike wraz z władzami miast stołecznego Warszawy oficjalnie inauguruje tegoroczny sezon Veturilo. Na mocy nowej 6-letniej umowy z miastem firma jest jedynym operatorem warszawskiego roweru publicznego, dla którego obecny rok będzie rewolucyjny. Wprowadzono bowiem wiele zmian, którym przyświecał jeden cel – znieść ograniczenia i zapewnić jeszcze większą mobilność użytkownikom.
Nowy sezon będzie stworzeniem Veturilo na nowo! Na warszawskich ulicach pojawią się nowe rowery – Smartbike 2.0, jest to ich debiut w naszym kraju. Nowy model jednośladu jest wyposażony w O-locki, technologię 4. generacji i system GPS, który pozwoli użytkownikom na większą swobodę korzystania z systemu. Uruchomiliśmy również nową aplikację – została ona zaprojektowana od początku, zgodnie z obowiązującymi trendami. Pozwoli ona na jeszcze szybszą i prostszą obsługę systemu. Jednak największą zmianą, którą warszawiacy mogli obserwować od początku lutego jest nowy wygląd terminali. Z ulic miasta zniknęły stacje wyposażone w elektrozamki, a zastąpiły je totemy oraz stojaki rowerowe. Dodatkową opcją zwrotu jednośladu będą tzw. obszary zwrotu – to oznaczone stojaki miejskie, w których będzie można zakończyć wypożyczenie. W całym mieście będzie ich ok. półtora tysiąca, a ich rozlokowanie sprawia, że korzystanie z Veturilo jeszcze nigdy nie było tak elastyczne. mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu Nextbike i dodaje: To nie koniec niespodzianek w nowym sezonie! Znów do wypożyczenia będą dostępne tandemy – 30 sztuk już czeka na chętnych na wspólne wycieczki rowerowe. Nadal inwestujemy w rozwój elektromobilności w ramach naszej floty rowerów elektrycznych. Dlatego trzykrotnie zwiększyliśmy ich liczbę do 300 sztuk, co znacząco poprawi ich dostępność dla użytkowników. Ponadto najnowszej generacji egzemplarze z wymienną baterią będą dostępne na terenie całego miasta, a nie tylko przy stacjach dla rowerów elektrycznych. Z kolei to co nie ulega zmianie to koszty wynajmu – nadal pierwsze 20 minut korzystania z rowerów będzie darmowe.

Ponad 300 stacji we wszystkich dzielnicach

Od początku sezonu użytkownicy Veturilo będą mieli do dyspozycji 300 stacji miejskich oraz 5 stacji partnerskich we wszystkich 18 dzielnicach, w których na warszawiaków będzie czekać 3084 rowerów. Dodatkowo miasto ma możliwość, w razie zainteresowania, rozbudow system do 5,5 tys. jednośladów. Kolejną tegoroczną nowością jest możliwość sponsorowania dodatkowych stacji przez poszczególne dzielnice. Taką możliwość miały w poprzednich latach i wciąż mają podmioty prywatne, takie jak centra handlowe czy zarządcy biurowców. – Możliwość dokupienia sprzętu pozwala władzom dzielnicy rozszerzyć siatkę stacji i kreować zapotrzebowanie na rower miejski w swojej społeczności lokalnej. W ten sposób władze dzielnicy mogą również zachęcać mieszkańców do częstszego korzystania z jednośladów. Stacje rowerowe Veturilo nie będą jedynie przeznaczone na nasze rowery – również użytkownicy prywatnych rowerów, czy korzystający z UTO, np. hulajnóg, będą mogli wygodne zaparkować swój pojazd. Stacje bowiem pomieszczą więcej niż tylko rowery Veturilo, a likwidacja elektrozamków powoduje ich znacznie większą przystępność. Chcemy wraz z władzami miasta, aby były one traktowane jako „huby mobilności”, które zintegrują w jednym miejscu różne grupy użytkowników i usług. Dodatkową zaletą tej zmiany jest uporządkowanie przestrzeni miasta pod kątem parkowania urządzeń z kręgu tzw. mikromobilności – dodaje Tomasz Wojtkiewicz.

Related Posts

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Hisense UXKQ: rewolucja w świecie telewizorów Mini LED

Rynek elektroniki użytkowej przeżywa prawdziwy renesans, dostarczając konsumentom urządzen…