Home Analizy Pierwsze badanie digital signage w Polsce

Pierwsze badanie digital signage w Polsce

0
0
95

Potrzeba nowej technologii komunikacji

W komunikacji firm z klientami i pracownikami wciąż dominują tradycyjne narzędzia jak ulotka i plakat, a za najważniejszą cechę komunikatu uznają skuteczność w dotarciu do odbiorcy. Pentor objął badaniem osoby uczestniczące w procesach decyzyjnych 100 dużych firm z branż: handel, usługi finansowe, transport, FMCG, farmaceutyczna, przemysł rozrywkowy, motoryzacyjna, chemia gospodarcza z województwa mazowieckiego, które posiadają wielooddziałową strukturę, są więc potencjalnie najbardziej zainteresowane usprawnieniem komunikacji z klientami i pracownikami. Tematem tego projektu badawczego był stosunek firm do nowych technologii komunikacji wizualnej.

Co to jest digital signage?

Digital signage to sieć cyfrowych ekranów (typu LCD, plazma lub projektorów) – centralnie i zdalnie zarządzanych. Można za ich pomocą rozpowszechniać treści promocyjne, informacyjne czy rozrywkowe by przykuć uwagę klientów. W węższym rozumieniu digital signage to telewizja w centrach handlowych, w szerszym – systemy złożone nawet z kilku tysięcy wyświetlaczy, centralnie i zdalnie zarządzanych, instalowanych nie tylko w celach promocyjnych ale przede wszystkim by przekazywać informacje – pasażerom na lotniskach, studentom na uczelniach, klientom w oddziałach banków. Na digital signage składają się następujące elementy: ekrany, odtwarzacze, serwery, oprogramowanie do zarządzania i modyfikowania treści oraz content – czyli treść. Badanie wykazało, że z digital signage – rozumianym jako technologia emisji dowolnej treści (zarówno reklamowej, jak i informacyjnej czy rozrywkowej) – za pomocą sytemu cyfrowych wyświetlaczy, spotkało się 27 proc. respondentów. Jednocześnie grupa ta przewiduje inwestycje w nowe technologie komunikacji wizualnej i skłonna jest zapłacić za instalację digital signage ponad 5 tyś. zł. Większość badanych chciałaby rozpowszechniać za pomocą digital signage treści promocyjne (56 proc. odpowiedzi), informacje o produkcie (35 proc.) i komunikaty dla partnerów (13 proc.).

Oczekiwana większa skuteczność

Wśród respondentów dominuje potrzeba promowania, informowania klientów i budowania wizerunku firmy, o wiele mniejsze znacznie ma zajmowanie uwagi klientów, szkolenia i komunikacja wewnętrzna. Od digital signage badani najbardziej oczekiwaliby skuteczności – tak odpowiedziało 63% respondentów (jako najważniejszą odpowiedź wskazało 35 proc., drugą pod względem ważności 18 proc., a trzecią – 9,6 proc.), oszczędności kosztów – 59% badanych (odpowiednio 22, 26 i 11 proc.) oraz w dalszej kolejności, elastyczności w modyfikowaniu treścią oraz wszechstronności zastosowań i dodatkowego źródła dochodów.

Rozłożone priorytety w marketingu

W dotychczasowych działaniach marketingowych, kwestią priorytetową dla badanych jest skuteczność i precyzja w dotarciu z komunikatem do konkretnego odbiorcy. Mierzalność efektów stawiano na trzeciej pozycji, a koszty wymieniano jako ostatnie. W komunikacji z klientem i pracownikami dominują tradycyjne narzędzia – ulotka i plakat (odpowiednio 59 i 50 proc. w przypadku klientów oraz  49 i 39 proc. w drugiej kategorii), a także spotkania i prezentacje (w przypadku klientów – 37 proc. wskazań, a pracowników – 40 proc.).

Pomimo, że oceny skuteczności dotychczasowych metod są stosunkowo niskie (średnia ocen to 6 w 10-stopniowej skali), 23 proc. badanych nie jest skłonna do inwestycji w nowsze, efektywniejsze technologie. Główną przyczyną ich ostrożności okazuje się być cena – 41 proc. respondentów uznało ją za główne kryterium wyboru rozwiązań IT. Następne w kolejności są: niezawodność z 35 proc. i marka z 34 proc. odpowiedzi.

Na czele: branżowe innowacje

Pentor zapytał również o potrzebę poszukiwania informacji o nowych technologiach i źródłach wiedzy na jej temat. Większość badanych (57 proc.) odpowiedziała, że poszukuje informacji o innowacjach, z czego w 60,4 proc. przypadków czerpie ją z artykułów branżowych, w 28,3 proc. z Internetu, a w 22,6 proc. z informacji z mediów (najniżej oceniono reklamę -11,3 proc. i eventy -5,7 proc). Natomiast decyzje o wyborze rozwiązań IT podejmowane są przede wszystkim pod wpływem innych osób (ekspertów, znajomych, pracowników), własnego doświadczenia i artykułów branżowych (odpowiednio 60, 57, 35 proc.; odpowiedzi przy pierwszym wskazaniu: 38, 24 i 14).

„Sposób doboru firm do badania i wielkość próby badawczej pozwoliły pokazać pewien trend – kierunek w którym będzie zmierzać komunikacja marketingowa. Badanie przeprowadzono wśród przedstawicieli firm potencjalnie najbardziej zainteresowanych nowymi technologiami, z dużą ilością oddziałów, wieloma pracownikami i odpowiednim budżetem. Ich ostrożność wobec inwestycji w nowe technologie, można tłumaczyć wciąż dużym opóźnieniem polskiego rynku wobec Zachodu, zarówno pod względem kapitału, jak i świadomości konieczności zmian. Dobrą wiadomością, jest jednak spory odsetek poszukujących informacji o nowych technologiach i to z wiarygodnych źródeł, oraz pozytywna postawa tych, którzy poznali zalety technologii w praktyce” – powiedziała kierująca projektem Marzena Jakubowska, Research Executive z Pentor Research International S.A. Oddział w Katowicach.

Podmiot badający; próba

Badanie dotyczące zainteresowania nowymi technologiami wizualnymi przeprowadził Pentor Research International, Oddział w Katowicach w październiku 2007 roku na zlecenie Veracomp S.A.

Badaną grupą były osoby uczestniczące w procesach decyzyjnych dotyczących inwestycji/zakupu nowych technologii teleinformatycznych firm z województwa mazowieckiego. Dane zebrano za pomocą techniki CATI – wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo na próbie N = 100.

Veracomp SA

Veracomp jest specjalizowanym dystrybutorem rozwiązań teleinformatycznych. Skupia się na sześciu obszarach technologicznych: sieci, telekomunikacja, bezpieczeństwo, serwery i pamięci masowe, zarządzanie infrastrukturą, peryferia. Realizuje strategię dystrybucji z wartością dodaną (VAD – Value Added Distributor). Oprócz standardowych w dystrybucji usług logistyki i finansowania, Veracomp prowadzi doradztwo techniczne, świadczy usługi, udziela konsultacji oraz oferuje pomoc marketingową. Spółka działa w 16 krajach Europy Środkowowschodniej. Zajmuje 3 pozycję w rankingu dystrybutorów IT w Polsce – 44 proc. badanych sklepów komputerowych i integratorów IT wskazało firmę jako źródło regularnych zakupów (źródło: GfK Channel Survey IT – Polska, 2005).

 




Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…