Home Na czasie Płyty kompaktowe – czy ktoś jeszcze z nich korzysta?

Płyty kompaktowe – czy ktoś jeszcze z nich korzysta?

0
0
103

 Pojemne, odporne i zajmujące mało miejsca – płyty kompaktowe przez długi czas były niezbędne i wszechobecne. Jednak rozwój Internetu, możliwość przechowywania danych w chmurze i usługi streamingowe były kolejnym krokiem w przechowywaniu danych, przez co ograniczyły użycie dysków optycznych. 

Każdego roku generujemy ogromne ilości danych i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał osłabnąć. Z analiz IDC wynika, że w zetabajtach (1ZB = 1 000 000 000 000 000 000 000 bajtów) ilość danych w ujęciu globalnym wzrosła z 0,9 ZB w roku 2008 do 33 ZB w roku 2018, a według szacunków w roku 2025 ma osiągnąć 175 ZB. Trend ten zdaje się wyłącznie rosnąć niezależnie od sektora biznesowego. Nasza cywilizacja jest uzależniona od tworzenia, przetwarzania i przechowywania danych.

Mimo, że korzystamy z chmur obliczeniowych, dysków SSD i HDD, to płyty kompaktowe wciąż są wykorzystywane i rozwijane, ponieważ oferują korzyści niedostępne dla innych rozwiązań. Wbrew powszechnej opinii istnieje dla nich miejsce na rynku z dwóch oczywistych powodów: potrzeby natychmiastowego dostępu do archiwów oraz potencjalnie olbrzymiej pojemności niezależnej od czynników zewnętrznych.

Przechowywanie wszystkich danych w pamięci komputera lub chmurze (co w praktyce oznacza pamięć komputerów należących do innych podmiotów) jest kosztowną praktyką magazynowania cennych informacji, które nie są potrzebne dziś, ale mogą przydać się w przyszłości. Wszystkie firmy są prawnie zobligowane do przechowywania części danych, a niektóre z nich przechowują je też z przyczyn historycznych. My, jako osoby prywatne, również tworzymy i składujemy duże ilości danych, w tym pliki muzyczne, kolekcje zdjęć i ważne dokumenty. Dlatego wciąż wykorzystywane są nośniki optyczne, takie jak dyski CD, DVD czy Blu-ray oferują pojemności od 700 MB do 100 GB i zachowują dane w spójnym oraz nienaruszonym stanie przez długi czas.

Technologie nośników optycznych są nieustannie doskonalone zarówno pod względem niezawodności, jak i pojemności. Najnowocześniejsze dyski Blu-ray BDXL firmy Verbatim oferują pojemność do 100 GB i żywotność rzędu setek lat bez utraty właściwości. Zgodnie z normą ISO/IEC 10995 ich średnią żywotność oceniono na 1332 lata, przy czym do utraty danych może dojść w przypadku zaledwie 5 proc. nośników i to dopiero po upływie 667 lat. Porównując ich żywotność ze standardowymi dyskami CD, DVD czy Blu-ray (od 2 do 5 lat), dyskami twardymi (3-6 lat) czy taśmą magnetyczną (10-20 lat) oraz pamiętając o ich stosunkowo niskiej cenie i łatwej dostępności, ciężko wyobrazić sobie lepszy nośnik do przechowywania istotnych danych.

Z uwagi na fakt, że dyski optyczne nie są przenoszone z miejsca na miejsce, do ich przechowywania wystarczy tylko nieco przestrzeni. Dzięki wysokim i spójnym standardom rejestrowania danych nośniki optyczne będą nadawać się do odczytu przez kolejne stulecia. Odseparowane od czynników zewnętrznych dyski optyczne zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo przechowywania danych, w porównaniu z innymi technologiami.

Dlatego dyski optyczne jeszcze przez wiele lat będą podstawowym nośnikiem, na którym będą trzymane najważniejsze dane, a plotki o śmierci tej technologii są stanowczo przesadzone.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…