Home Na czasie Polska na cyfrowym rozdrożu: młodzi wskazują drogę

Polska na cyfrowym rozdrożu: młodzi wskazują drogę

0
0
57

W dzisiejszym świecie, gdzie technologia kształtuje każdy aspekt naszego życia, Polska stoi przed nie lada wyzwaniem. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że na każdego specjalistę IT w naszym kraju przypada aż 15 osób bez podstawowych umiejętności cyfrowych, co plasuje Polskę na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem kryzysu kompetencji cyfrowych. Jest to sytuacja, która wymaga nie tylko natychmiastowej uwagi, ale i innowacyjnych rozwiązań.

Na szczęście, mamy powód do optymizmu. Grupa 140 uczniów i uczennic z różnych zakątków Polski, w ramach programu „UsuwaMy bariery!” zainicjowanego przez fundację Zwolnieni z Teorii i Autopay przy wsparciu SWPS Innowacje, podejmuje rękawicę. Proponują oni 24 inkluzywne rozwiązania cyfrowe, które mają na celu nie tylko zniwelowanie tej dysproporcji, ale także zapewnienie osobom starszym, niepełnosprawnym i innym grupom marginalizowanym szansy na pełne uczestnictwo w cyfrowym społeczeństwie.

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe to bariera, która nie tylko ogranicza dostęp do informacji i usług, ale także uniemożliwia utrzymanie kontaktów społecznych i śledzenie aktualnych wydarzeń. Dr Kuba Piwowar z SWPS Innowacje podkreśla, że zaangażowanie młodzieży w pomoc osobom doświadczającym trudności w korzystaniu z technologii cyfrowych jest kluczowe nie tylko dla indywidualnego rozwoju tych osób, ale także dla budowania mostów międzypokoleniowych.

Inicjatywa „UsuwaMy bariery!” pokazuje, że technologia może i powinna być dostępna dla wszystkich. Program ten, dzięki wsparciu Autopay i SWPS Innowacje, przyciąga uwagę do problemu wykluczenia cyfrowego, a uczestniczący w nim młodzi ludzie dowodzą, że z odpowiednią wiedzą i wsparciem można tworzyć technologie inkluzywne, które służą społeczności.

Nina Wadowska, PR menadżerka Autopay, podkreśla, że wykluczenie cyfrowe pozostaje kluczowym problemem dla współczesnych społeczeństw i jest motywacją dla firm takich jak Autopay do działania na rzecz bardziej inkluzywnej przyszłości cyfrowej. Współpraca z młodymi ludźmi, pełnymi pasji i innowacyjnych pomysłów, to nie tylko inwestycja w przyszłość, ale także inspiracja do tworzenia bardziej dostępnych technologii.

Program Zwolnieni z Teorii, dzięki technologii, umożliwia młodzieży z całej Polski wprowadzanie realnych zmian w swoich społecznościach. Projekty takie jak „Jak nie teraz to kiedy?” organizowane w ramach programu, skupiają się na edukacji i wzmacnianiu umiejętności cyfrowych, ale co ważniejsze, na budowaniu empatii i zrozumienia międzypokoleniowego.

Polska stoi przed wyzwaniem, ale dzięki zaangażowaniu, innowacyjności i współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i młodymi ludźmi, jesteśmy na dobrej drodze do przełamania barier cyfrowych. Inicjatywy takie jak „UsuwaMy bariery!” pokazują, że kiedy chodzi o technologię, nie ma miejsca na wykluczenie. Każdy z nas ma coś do zaoferowania w budowaniu bardziej inkluzjwnego społeczeństwa cyfrowego. To nie tylko kwestia dostępu do technologii, ale przede wszystkim – ludzkiej solidarności.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polska platforma business intelligence nagrodzona w Dolinie Krzemowej

Platforma Scramjet Cloud, oparta na infrastrukturze OVHcloud, została uhonorowana nagrodą …