Home Analizy Rozwiązania open source na fali wznoszącej

Rozwiązania open source na fali wznoszącej

0
0
376

Na rynku pojawiła się właśnie nowa wersja jednego z najbardziej popularnych rozwiązań otwartych, czyli PostgresSQL 10, która ma szansę przyczynić się do dalszego wzrostu popularności otwartych baz danych.

Tegoroczna analiza firmy analitycznej Samadhi Partners pokazuje, że bazy danych to obszar IT, w obrębie którego rynek rozwiązań zamkniętych w przeciągu kilku kolejnych lat będzie się znacząco kurczył nawet o 20 do 30 proc. Spadek zainteresowania systemami zamkniętymi potwierdza także analiza portalu db-engines.com[1]. Jednocześnie widoczna jest coraz większa popularność rozwiązań otwartych. Według analizy Gartnera The State of Open Source RDBMS – rynek otwartych systemów zarządzania bazami danych był wart 562 miliony dolarów w 2015 r., co oznacza, że w ciągu poprzednich dwóch lat odnotował wzrost aż o jedną trzecią. Dla kontrastu, z danych IDC wynika, że cały rynek systemów zarządzania bazami danych, uwzględniający również rozwiązania zamknięte rósł w tym czasie jedynie o 5,4 proc. Badania Gartnera pokazują również, że do 2018 r., 7 na 10 wszystkich aplikacji tworzonych in-house będzie funkcjonować w oparciu o otwarty system zarządzania bazą danych. Jak zauważa Grzegorz Sułkowski, Wiceprezes Zarządu Linux Polska, podobna tendencja jest widoczna także na polskim rynku:

Z tegorocznej ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli polskiej branży IT wynika, że niemal 75 proc. z nich używa otwartych rozwiązań z zakresu baz danych. Na świecie z otwartych systemów tego typu korzysta co piąta firma z listy Fortune 500, ale na rodzimym rynku również nie brakuje przykładów dużych wdrożeń, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Przykładem może być chociażby zakupienie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych 3-letniej licencji z usługą wsparcia na EnterpriseDB Postgres Advanced Server. Wybrana przez ZUS subskrypcja obowiązuje na nieograniczonych zasobach sprzętowych, a taka elastyczność jest bardzo ważna w przypadku instytucji zajmującej się przetwarzaniem ogromnych ilości danych wyjaśnia Grzegorz Sułkowski.

Stabilność i elastyczność

Jakie są przyczyny rosnącej popularności rozwiązań otwartych? Jak wskazują eksperci, jednym z nich jest rosnąca popularność modelu Software as a Service (oprogramowanie jako usługa), w którym dominują rozwiązania otwarte.

– Obecnie nie ma wątpliwości, że rozwiązania otwarte oferują wysoki poziom stabilności i bezpieczeństwa, a ich funkcjonalność jest stale rozszerzana i udoskonalana, czego przykładem jest październikowa premiera PostgresSQL 10.Obok replikacji logicznej, która umożliwia zupełnie nowe metody skalowania i transformacji danych pojawił się również nowy sposób partycjonowania 

– partycjonowanie deklaratywne, które ułatwi zarządzanie dużymi bazami danych. Poza tym pojawiło się wiele usprawnień dla przetwarzania równoległego, poszerzono wachlarz możliwości przy konfiguracji replikacji oraz dodano nową, bezpieczniejszą metodą uwierzytelnienia – SCRAM. Dostawcy otwartych systemów oferują także szerokie wsparcie zarówno na etapie wdrożenia, jak i utrzymania. Kolejną zaletą rozwiązań open sourcowych jest ich kompatybilność z bazami zamkniętymi. Dodatkowo, na rynku są już obecne rozwiązania pozwalające na automatyczną migrację z baz zamkniętych na otwarte, co znacznie ułatwia cały proces – komentuje Alicja Kucharczyk, Solution Architect w Linux Polska.



[1]https://db-engines.com/en/ranking_osvsc

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…