Home Biznes Zastosowanie chipów RFID w ewidencji majątku firmy

Zastosowanie chipów RFID w ewidencji majątku firmy

0
0
112

Programy wykorzystujące fale radiowe pozwalają dodatkowo na lepszą kontrolę stanu posiadanych środków, kontrolowanie zapełnienia magazynu czy błyskawiczną lokalizację narzędzi i materiałów. Są to zalety szczególnie doceniane np. przez branżę budowlaną.

Mniej pomyłek, więcej oszczędności

System oparty na chipach RFID zapewnia trwałe oznaczenie majątku firmy. Przymocowane w stabilny i bezpieczny sposób znaczniki zapewniają błyskawiczną i pewną identyfikację sprzętu po zbliżeniu go do specjalnego czytnika. Dzięki temu tego typu programy komputerowe doskonale rozwiązują problem lokalizacji sprzętu np. elektronarzędzi  i nadzoru nad nim, a także zapobiegają kradzieżom. Zwiększają przy tym gospodarność i odpowiedzialność za sprzęt wśród pracowników, a co za tym idzie – zmniejszają koszty eksploatacji sprzętu i pojazdów. Przyspieszają również obsługę w firmowej wypożyczalni – dzięki wdrożeniu identyfikacji pracowników za pomocą kart zbliżeniowych RFID każdy członek zespołu może szybko odebrać swoje narzędzie pracy, bez tworzenia zbędnych kolejek. Znika także problem odręcznej rejestracji sprzętu, wypełniania rubryk, zbierania podpisów itp. Cały ten proces zostaje zastąpiony ewidencją elektroniczną. Przynosi to nie tylko oszczędność czasu, ale niweluje również ryzyko pomyłki. Obieg dokumentów w magazynie staje się uporządkowany, a narzędzia, maszyny i urządzenia są precyzyjnie przydzielane do pracowników i budów.

Znakowanie do zadań specjalnych

Etykiety kodów kreskowych raczej niespecjalnie sprawdzają się w warunkach panujących w halach przemysłowych czy na placu budowy – problemów przysparzają m.in. zanieczyszczenia, długi czas odczytu, konieczność precyzyjnego wycelowania skanerem w kod. Znakowanie przy pomocy radiowych chipów RFID pozwala wyeliminować powyższe problemy.” – mówi Jacek Krywult, właściciel firmy PWSK. „Chipy RFID są dużo trwalsze, co w branży budowlanej ma ogromne znaczenie. Same tagi można umieścić wewnątrz urządzenia, dzięki czemu takie czynniki jak zabrudzenia, smary czy pył nie będą wpływać na jakość i szybkość odczytu”. – tłumaczy.

W przypadku znaczników RFID znika także problem konieczności precyzyjnego celowania skanerem – ich odczyt jest możliwy bez bezpośredniego kontaktu wzrokowego czytnika. Tagi RFID są przy tym trudne do podrobienia. Wszystko razem sprawia, że czas potrzebny do znalezienie właściwego przedmiotu ulega znacznemu skróceniu, a wydajność pracy wzrasta.

Inwentaryzacja jednym kliknięciem

Komputerowy program do gospodarki narzędziowej to także dokładna lokalizacja sprzętu, kontrola stanów magazynowych i inwentarzowych. W każdej chwili, za pomocą jednego kliknięcia, nie tylko można skontrolować stan w magazynie firmowym, ale również to, jakie narzędzia są aktualnie użytkowane przez pracowników. Prowadzona komputerowo ewidencja zapewnia dokładne rejestrowanie wszelkich operacji magazynowych: kto je wykonywał, kiedy i jakiego sprzętu dotyczyły. Zapewnia to bieżące aktualizowanie się stanów magazynowych oraz stanów u pracowników i w miejscach użytkowania (budowy, działy, wydziały, projekty). System jest w stanie rozpoznać nawet kilkadziesiąt przedmiotów w ciągu jednej sekundy i jednym kliknięciem wystawić dokument magazynowy przyjęcia, wydania lub inwentaryzacji.

Pełna płynność procesów magazynowych

Ponieważ system daje podgląd do stanu magazynu (oraz stanu posiadania pracowników w rozbiciu na budowy) w czasie bieżącym, znika problem nagłych przestojów wynikających z braku jakiegoś narzędzia czy materiałów. Automatyczna kontrola stanów minimalnych pozwala również zaoszczędzić czas wykorzystywany na przygotowywanie zamówień. Program automatycznie przekazuje informacje co do pozycji poniżej ustalonego stanu minimalnego w formie alertów na pulpicie. Możliwa jest również opcja ustawienia wysyłki informacji za pomocą poczty elektronicznej np. do działu zakupów, a moduł zapotrzebowania i zamówień wspomoże dział zaopatrzenia poprzez zautomatyzowanie prac zbierania ofert od dostawców itp.

Istotną korzyścią z wdrożenia programu do ewidencji narzędzi jest również kontrola wydatków i minimalizacja strat. Program pozwala wykluczyć kradzieże lub nieuzasadnione zużycie sprzętu i wyposażenia. Ewidencja zużycia narzędzi według pracowników i budów oraz podgląd przez osoby zarządzające do ewidencji zasobów zmniejsza wydatki na zakup nowych narzędzi i pozwala na lepsze wykorzystanie istniejących zapasów. Program zwiększa kontrolę i odpowiedzialność pracowników oraz poszanowanie użytkowanego sprzętu. Pozwala także kontrolować koszt kupowanych, likwidowanych i zużytych narzędzi oraz lokalizować i transferować narzędzia pomiędzy budowami.

Wszystkie terminy pod kontrolą

Wykorzystanie elektronicznego systemu ewidencji w przedsiębiorstwie to także kontrola wszystkich gwarancji, terminów przeglądów technicznych elektronarzędzi, maszyn i urządzeń. Pozwala to kontrolować ważność poszczególnych terminów (dzięki czemu pracownik nie będzie wykonywał pracy narzędziem bez odpowiednich dopuszczeń) oraz zaoszczędzić czas przy comiesięcznym typowaniu i lokalizacji narzędzi od przeglądu technicznego czy legalizacji. Program zabezpiecza przed wypadkami i odszkodowaniami w przypadku pracy narzędziami czy urządzeniami po terminie, ponieważ weryfikuje terminy przeglądów technicznych, legalizacji narzędzi pomiarowych, upływających terminów gwarancji, leasingów, ubezpieczeń i planowanych remontów.

PWSK – producent Programu Narzędziownia®, ekspert w zakresie identyfikacji mienia tagami radiowymi RFID w budownictwie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cyberatak z wnętrza firmy – kim są insiderzy i jak chronić przed nimi zasoby przedsiębiorstwa?

Według raportu Cybersecurity Insiders, 74 proc. firm zauważa wzrost liczby ataków pochodze…