Home Maszyneria 20 lat technologii LED w Europie

20 lat technologii LED w Europie

0
0
85

Konstrukcja modeli OL 400 / 800 bazowała na macierzy LED, nie zaś na tradycyjnym i złożonym mechanizmie, składającym się z lasera, soczeweki wielu luster. Dzięki mniejszej liczbie ruchomych części technologia LED szybko udowodniła swoje zalety w druku biznesowym. Od tego czasu w Europie sprzedano niemal 4 miliony urządzeń, takich jak drukarki, faksy i urządzenia wielofunkcyjne, w których zastosowano technologię LED opracowaną przez firmę OKI.

Jak działa LED?

Co do zasady, drukarki LED działają podobnie jak laserowe: diody oświetlają bęben, tworząc na nim obraz. Następnie bęben, w miejscach, w których jego powierzchnia została naświetlona, przyciąga elektrostatycznie toner. W chwili przejścia papieru toner jest przenoszony z bębna na papier i utrwalany w wysokiej temperaturze.

Jacek Tarkiewicz wspomina: "Szukaliśmy technologii, która byłaby niezawodna i jednocześnie gwarantowała bardzo wysoką jakość. Gdy stworzyliśmy pierwszą drukarkę LED, której premiera odbyła się w 1987 r. wyłącznie w Japonii, odkryliśmy dodatkową, nieoczekiwaną zaletę: Mniej ruchomych części sprawiło, że cały produkt mógł być mniejszy od drukarek laserowych, a jednocześnie oferować identyczną bądź lepszą wydajność."

Diody LED są ułożone w postaci tzw. głowic drukujących – pręcików o szerokości papieru, na którym odbywa się druk. OKI Printing Solutions jest pionierem w tworzeniu macierzy o wysokiej gęstości, mieszczących ponad 15 tys. diod w pasku o szerokości 5 mm. Umożliwia to pracę z rozdzielczością do 1200 dpi bez utraty szybkości.

LED a laser

Porównując technologię LED do laserowej, pierwsza z nich ma poważny atut po swojej stronie: poszczególne moduły macierzy LED i współpracującego z nią bębna są tak płaskie, że w drukarce kolorowej mogą być ułożone obok siebie. Dzięki temu urządzenie może pracować z rozdzielczością do 1200 dpi, zachowując niewielkie rozmiary. Natomiast drukarka laserowa wykorzystuje złożoną i mało poręczną kombinację lasera, obrotowych luster i soczewek. Silniki służące do obracania luster ograniczają szybkość druku, zaś w przypadku dużych formatów papieru, odległość między laserem, lustrami i soczewkami a bębnem musi być odpowiednio wydłużona, co znacząco zwiększa gabaryty urządzenia.

Dlaczego LED?

Drukarki LED formatu A3 mają takie same rozmiary jak wiele laserowych urządzeń A4. Jednocześnie są o całe 35% mniejsze niż większość laserowych drukarek A3, niezależnie od tego, czy mowa o modelach czarno-białych czy kolorowych. Technologia LED w drukarkach ma także inne zalety: poziome ułożenie głowic LED, jedna obok drugiej, umożliwia wydruk jednoprzebiegowy, bez kilku przejść stosowanych w wielu modelach laserowych. Płaska ścieżka papieru gwarantuje znakomitą elastyczność w obsłudze mediów – biurkowe urządzenia OKI potrafią drukować na wizytówkach, kartonie, papierze z fakturą, broszurach, a nawet na transparentach o długości 1,2 m. Innym obszarem, w którym technologia LED przynosi korzyści, jest szybkość druku. Użytkownicy są często nieświadomi faktu, że prędkość drukarek laserowych znacząco spada, ponieważ pojedyncze źródło światła stara się odwzorować coraz większą liczbę punktów na cal – DPI. Drukarki LED wykorzystują jedną diodę na punkt, niezależnie od rozdzielczości. Dzięki temu zawsze utrzymują wysoką szybkość pracy, nawet w kolorze.

Prawdziwą piętą achillesową drukarek laserowych jest liczba delikatnych i ruchomych części. Sprawia to, że są bardziej wrażliwe na wstrząsy, a jakość druku może ucierpieć. Solidna konstrukcja głowic drukujących LED zapewnia niezawodnie wysoką jakość, dzięki czemu OKI Printing Solutions oferuje bezpłatnie 3-letną gwarancję na wszystkie produkty, które są dziś dostępne w sprzedaży.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niezdrowe praktyki mobilnych aplikacji medycznych. Czy dbają o nasze dane?

Informacje o kolejnych wyciekach danych medycznych elektryzują opinię publiczną. Warto w t…