Home Chmura Gdzie firmy szukają oszczędności?

Gdzie firmy szukają oszczędności?

0
0
93

2023 rok to czas wyzwań dla gospodarki i wszystkich przedsiębiorców. Rosnąca inflacja, która w lutym osiągnęła ponad 18%(to najwyższy odczyt od 1996 roku) według danych Głównego Urzędu Statystycznego, zacznie zwalniać dopiero w drugiej połowie roku, ale ceny nadal będą rosły. Zawirowania w sektorze bankowym spowodowane upadłością Silicon Valley Bank w USA wpłynęły na sektor finansowy na całym świecie. Polska gospodarka prawdopodobnie uniknie recesji, ale prognozowany wzrost gospodarczy wyniesie tylko 0,4% PKB. Wreszcie, trwająca już drugi rok pełnoskalowa wojna w Ukrainie, która pośrednio i bezpośrednio wpływa na polska gospodarkę i społeczeństwo. Z tym wszystkim muszą mierzyć się firmy działające w Polsce.

Dla ponad 60% przedsiębiorstw największym problemem są rosnące koszty działalności – podaje Biuro Informacji Gospodarczej. Ubiegły rok był rekordowy pod względem wniosków o zakończenie działalność JDG. Jednak problemy dotykają nie tylko najmniejszych, ale także średnich i dużych firm. Według danych Konfederacji Lewiatan, 69% przedsiębiorców uważa, że pogorszyły się warunki do prowadzenia biznesu. Szukanie oszczędności, optymalizacje wydatków i budżetów spędzają sen z powiek managerom.

Spowolnienie dotyka wszystkich branż i sektorów gospodarki.

Niektóre firmy decydują się na redukcje zatrudnienia czy nawet likwidacje części zakładów. W pierwszym kwartale 2024 r. Volvo zamknie fabrykę we Wrocławiu, tłumacząc decyzję właśnie kryzysem i zmianą modelu biznesowego w Europie. Częstą praktyką jest obcinanie budżetów na niekluczowe obszary działalności biznesu czy benefity pracownicze. Ponad 60% przedsiębiorstw planuje zamrozić inwestycje. Nastroje potwierdza Polski Instytut Ekonomiczny – wskaźnik inwestycji spadł o 12 pkt. procentowych.

Oszczędności mogą przynieść inwestycje chmurowe

Oszczędności mogą przynieść – co wydaje się paradoksalne – inwestycje w rozwiązania chmurowe i zmiana modelu funkcjonowania IT. Z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” wyraźnie wynika, że w sektorze produkcyjnym oszczędności przynosi wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej do prowadzenia działań w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i ciągłości działania. Dlatego przedsiębiorcy nie chcą hamować wydatków w tym obszarze swojej działalności – aż 65% badanych nie zamierza zmniejszać inwestycji w IT w 2023 roku.

Oczywiście, IT to obszar, który wymaga sporych nakładów finansowych, a podniesienie SLA nawet o ułamek punktu procentowego wykładniczo zwiększa koszty projektu. 79% ankietowanych firm dostrzega oszczędności z przeniesienia zasobów IT do chmury w obszarze bezpieczeństwa oraz podniesienia parametrów w zakresie ciągłości działania. Natomiast ¼ badanych oczekuje  oszczędności ,w porównaniu do innych modeli IT dzięki, wykorzystaniu chmury obliczeniowej – mówi Anna Kulikowska, Business Development Manager z Polcom.

Co więcej, 37% badanych zmniejszyło koszty o 20% dzięki zmianie struktury wydatków IT i przejściu na model usługowy oraz dzięki rozliczaniu się za rzeczywiście wykorzystane zasoby.

Usprawnienie rozwiązań technologicznych czy wprowadzenie najnowszych narzędzi wiąże się zwykle z dużym wysiłkiem organizacyjnym  na krótką metę, ale w dłuższej perspektywie  przynosi firmie realne oszczędności – warto zadbać o te aspekty już teraz. Szerokie wykorzystanie usług chmury obliczeniowej, może być odpowiedzią na wiele wyzwań dla biznesu i umożliwiać  realizację strategicznych celów firmy – dodaje Anna Kulikowska.

Potwierdzają to również inne raporty – według badania The Total Economic Impact, dzięki automatyzacji i cyfryzacji można przyspieszyć procesy biznesowe aż o 80%, co może przełożyć się na oszczędności nawet na poziomie 2 milionów złotych rocznie. Natomiast z raportu Spiceworks Ziff Davis wynika, że 40% przedsiębiorstw, które przeprowadziły modernizację technologiczną, widzi dzisiaj wyraźne oszczędności w prowadzeniu biznesu.

Pasywne podejście do IT prowadzi do kolejnych zaległości technologicznych, których przezwyciężenie będzie w przyszłości dużo trudniejsze, a nawet niemożliwe do nadrobienia. W czasach gospodarczej i geopolitycznej niepewności inwestycje w IT zdają się być niezbędne, by firmy mogły zachować konkurencyjność, by mogły utrzymać się, bądź poprawić swoją pozycję na rynku. Pozyskanie informatyki w modelu usługowym niweluje próg wejścia i pozwala na rozłożenie płatności w czasie – podsumowuje Anna Kulikowska z Polcom.

Raport Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” można pobrać tutaj.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …