Home Na czasie Play tworzy największą w Polsce stacjonarną sieć szerokopasmową

Play tworzy największą w Polsce stacjonarną sieć szerokopasmową

0
0
100

Play, jeden z największych operatorów komórkowych w Polsce, ogłosił, że tworzy największą w Polsce stacjonarną sieć szerokopasmową w otwartym modelu dostępu we współpracy z InfraVia Capital Partners, francuską firmą inwestycyjną.

Co to oznacza dla nas, zwykłych użytkowników internetu? Ano to, że będziemy mieli większy wybór dostawców usług internetowych i lepszą jakość połączenia. Play planuje wykorzystać istniejącą infrastrukturę sieci HFC UPC Polska, którą kupił w 2022 roku, oraz rozbudować ją o nowoczesną technologię światłowodową FTTH. W ten sposób ponad 6 milionów gospodarstw domowych w Polsce będzie miało dostęp do internetu o prędkości do 5 Gb/s!

Play nie będzie jednak jedynym operatorem, który będzie mógł korzystać z tej sieci. W ramach umowy z InfraVia, Play utworzył spółkę zależną o nazwie Polski Światłowód Otwarty (PŚO), która będzie udostępniać infrastrukturę innym operatorom w otwartym i niedyskryminującym modelu dostępu. To znaczy, że każdy operator będzie mógł oferować swoje usługi internetowe na tej samej sieci, co zwiększy konkurencję i obniży ceny.

To bardzo dobra wiadomość dla polskiego rynku telekomunikacyjnego, który od dawna boryka się z problemem niskiej penetracji internetu szerokopasmowego i wysokich opłat za usługi. Play i InfraVia pokazują, że można inwestować w rozwój infrastruktury i jednocześnie zapewnić otwartość i uczciwość rynku. Mam nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do poprawy jakości życia milionów Polaków i pomoże im lepiej wykorzystywać możliwości cyfrowe.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Trzy czwarte firm wdraża strategie biznesowe oparte na AI

Ostatnie wyniki raportu firmy F5 o Stanie Strategii Aplikacji (State of Application Strate…