Home Na czasie Rozszerzona rzeczywistość jako nowy stróż bezpieczeństwa na drogach

Rozszerzona rzeczywistość jako nowy stróż bezpieczeństwa na drogach

0
0
119

Samochody autonomiczne zaczynają pojawiać się drogach, co rodzi pytania o przyszłe bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jak pogodzić chęć pasażerów do relaksu podczas podróży z koniecznością zachowania świadomości potencjalnych zagrożeń i gotowości do przejęcia kontroli nad pojazdem?

Technologia AR w samochodach autonomicznych

Badacze z Uniwersytetu w Glasgow postanowili zbadać potencjał technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) w umożliwianiu kierowcom cieszenia się zaletami jazdy pojazdem autonomicznym, jednocześnie zachowując możliwość szybkiego przejęcia kierownicy w razie potrzeby. Jak pokazują wyniki ich badań, wyświetlanie przyciągających uwagę grafik przez przednie szyby samochodów za pomocą wyświetlaczy typu heads-up może pomóc kierowcom korzystać z aplikacji rozrywkowych, nie tracąc przy tym świadomości tego, co dzieje się na drodze. Kluczem jest jednak odpowiednie zarządzanie projektowaniem tych systemów, aby unikać przytłaczania użytkowników informacjami w kluczowych momentach.

Thomas Goodge, współautor badania i pracownik Szkoły Nauk Komputerowych Uniwersytetu w Glasgow, zauważa, że jednym z głównych atutów pojazdów autonomicznych jest to, że kierowcy w końcu będą mogli przestać skupiać się na drodze, a zamiast tego poświęcić czas na zajęcia niezwiązane z prowadzeniem, takie jak czytanie, granie w gry czy oglądanie telewizji.

Eksperymenty laboratoryjne i ich wyniki

Badania laboratoryjne przeprowadzone przez zespół umieściły uczestników w fotelu kierowcy przed kierownicą i monitorami komputerowymi, które symulowały ich widok z okna samochodu. Ekrany wyświetlały serię 40 klipów wideo z rzeczywistymi sytuacjami drogowymi, podczas których uczestnicy mieli wykonywać zadania na ekranie tabletu lub korzystając z wyświetlacza AR, nakładającego zadania na obraz drogi.

Znacząco wzrosła świadomość sytuacji na drodze, gdy uczestnikom pokazywano specjalne wizualne wskazówki w ich polu widzenia, zanim nagranie zostało nagle zatrzymane. Wyniki były lepsze w prostszej grze polegającej na zbieraniu klejnotów niż w bardziej skomplikowanym zadaniu z klawiaturą numeryczną.

Profesor Frank Pollick, współautor badania z Uniwersyteckiej Szkoły Psychologii i Neurologii, podkreśla, że ważnym aspektem bezpieczeństwa drogowego jest zjawisko „patrzeć, ale nie widzieć”, które występuje, gdy ludzie nie przetwarzają odpowiednio tego, co jest bezpośrednio przed ich oczami. Technologia AR, umieszczając informacje bezpośrednio przed użytkownikiem, może okazać się kluczowa w walce z tym problemem.

Badanie pokazuje, że dodanie wizualnych wskazówek przyciągających uwagę kierowcy do sytuacji wydaje się poprawiać ich zdolność do szybkiego skupienia się i zrozumienia sytuacji. Jednak stopień obciążenia ich uwagi jest ważny – byli oni w stanie lepiej odczytać warunki drogowe w mniej wymagającym poznawczo zadaniu.

Profesor Stephen Brewster, który kieruje Grupą Interakcji Multimodalnych na Uniwersytecie w Glasgow, zwraca uwagę, że oferowanie ludziom możliwości rozpraszania się w samochodzie autonomicznym wiąże się z potencjalnie katastrofalnymi ryzykami, dlatego tak ważne jest, abyśmy jak najwięcej wiedzieli o tym, jak można wspierać kierowców w odpowiedzialnych podróżach.

Badanie to jest krokiem w kierunku zrozumienia, jak technologia rozszerzonej rzeczywistości może w przyszłości wspierać użytkowników samochodów autonomicznych, a jego wyniki mają pomóc w rozwoju systemów AR w nadchodzących latach.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Samsung pokazuje przyszłość domowej rozrywki (i nie jest tanio!)

Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do salonu i… BAM! Na ścianie macie 130-calowy obraz …