Home Biznes Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

0
0
115

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej za rok 2023. Tylko do 30 kwietnia masz szansę na wprowadzenie optymalizacji podatkowych i uzupełnienie rozliczenia o informacje na temat własnych finansów, wydatków i kosztów, które w finalnym rozrachunku mogą przynieść znaczne oszczędności.

Skorzystaj ze swoich praw

Weryfikacja danych leży w gestii każdego podatnika – tak samo, jak rewizja przysługujących ulg i odliczeń, czego niestety większość nie jest nawet świadoma. W badaniu przeprowadzonym przez e-pity.pl ponad 50% respondentów z niższym wykształceniem przyznało, że nie zdaje sobie sprawy z możliwości korzystania z dostępnych ulg, podczas gdy wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym odsetek ten wyniósł około 30%. Doprowadza to do sytuacji, w której wielu podatników traci na niewykorzystaniu możliwości dokonania odpisów od podatków.

Nie polegaj na automatach

Choć rządowy  system Twój e-PIT jest sam w sobie dość zaawansowany, istnieją elementy, które muszą być ręcznie dodane przez każdego podatnika. Należą do nich m.in. ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjne, darowizny oraz odliczenia z tytułu użytkowania internetu czy wpłaty na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Istotne jest również dokonanie odpowiednich aktualizacji, takich jak zmiana numeru konta bankowego na potrzeby zwrotu nadpłaty.

Podatnicy, którzy chcą nanieść jakiekolwiek zmiany w swoim rozliczeniu, muszą pamiętać o ich zatwierdzeniu i wysłaniu PIT – w innym przypadku nie zostanie ono zaakceptowane automatycznie w TeP.

Uzupełnienie i weryfikacja rozliczenia Twój e-PIT jest kluczowa również dla przedsiębiorców, których czujność mogła zostać uśpiona przez wprowadzoną w tym roku usługę Twój e-PIT dla przedsiębiorcy. W każdym z nich uzupełnione będą już dane, którymi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), jednak – jak podkreśla Monika Piątkowska, Doradca Podatkowy w e-pity.pl – „Zeznania PIT dla przedsiębiorców nie zostaną automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2024 r., tak jak ma to miejsce np. przy PIT-37. Przedsiębiorca ma zatem obowiązek zweryfikowania swojego rozliczenia i złożenia go w stosownym terminie”. Zmodyfikowane i zatwierdzone zeznanie, które nie zostanie przesłane w obowiązującym terminie, zostanie uznane za niezłożone.

Idź na łatwiznę

Wiemy, że podatkowy strach ma często wielkie oczy – zupełnie niepotrzebnie. Wypełnienie i rozliczenie e-PITu wcale nie musi być skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Dzięki nowoczesnym narzędziom online – takim jak e-pity.pl – podatnicy mogą szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek dokonać niezbędnych odliczeń oraz optymalizacji. — W obliczu dynamicznych zmian w przepisach podatkowych istotne jest, aby Polacy aktywnie poszukiwali informacji i podnosili swoje kompetencje podatkowe, aby lepiej zrozumieć i wykorzystać dostępne narzędzia optymalizacji podatkowej, czyli oszczędzania w ramach rocznego rozliczenia — wyjaśnia dr Anna Semmerling, ekspertka z zakresu ekonomii z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.

Zrób coś dobrego

… zarówno dla swojego portfela, jak i Organizacji Pożytku Publicznego. Rozliczając się świadomie, masz bezpośredni wpływ na to, gdzie trafi część Twojego podatku. Przeznaczenie 1,5% na ważne społecznie inicjatywy to jedna z najprostszych form wsparcia ważnych dla nas inicjatyw, która właściwie nie zajmuje dodatkowego czasu.

Rozliczanie podatków powinniśmy traktować nie tylko jako obywatelski obowiązek, ale także jako przywilej, który daje nam szereg możliwości. Zwiększając naszą świadomość i wiedzę o przepisach, stajemy się bardziej odpowiedzialni i niezależni finansowo.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Trzy czwarte firm wdraża strategie biznesowe oparte na AI

Ostatnie wyniki raportu firmy F5 o Stanie Strategii Aplikacji (State of Application Strate…