Home Po godzinach Czy gry komputerowe zwiększają agresję?

Czy gry komputerowe zwiększają agresję?

0
0
131

To pytanie, które nurtuje wielu naukowców, rodziców i graczy. Niektórzy twierdzą, że tak, inni zaprzeczają. Kto ma rację? W tym artykule postaram się przybliżyć wyniki badań socjologa społecznego Tobiasa Greitemeyera z Uniwersytetu w Innsbrucku, który zajmuje się wpływem gier komputerowych na zachowanie ludzi.

Greitemeyer jest autorem wielu publikacji na temat tego tematu. W jednej z nich przeprowadził metaanalizę 98 badań z udziałem ponad 36 tysięcy osób. Jego wniosek był jednoznaczny: gry komputerowe zawierające przemoc zwiększają agresję u graczy. Nie chodzi tu tylko o agresję fizyczną, ale także o agresję werbalną, wrogość i gniew. Efekt ten był obserwowany zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

Nie tylko gracze

Ale co z osobami, które nie grają w gry komputerowe, ale mają przyjaciół lub rodzinę, którzy to robią? Czy oni też stają się bardziej agresywni? Greitemeyer postanowił zbadać to pytanie w ramach swojego ostatniego projektu badawczego. Zgromadził grupę 270 studentów i podzielił ich na trzy warunki eksperymentalne. W pierwszym warunku studenci grali w grę komputerową zawierającą przemoc (Call of Duty) przez 20 minut. W drugim warunku studenci grali w grę komputerową niezawierającą przemocy (Portal 2) przez 20 minut. W trzecim warunku studenci nie grali w żadną grę komputerową, ale oglądali film o grze komputerowej zawierającej przemoc (Call of Duty) przez 20 minut.

Po zakończeniu sesji gry lub filmu studenci byli poproszeni o ocenę swojego poziomu agresji na skali od 1 do 7. Następnie byli poproszeni o wybranie jednego ze swoich przyjaciół i ocenienie jego poziomu agresji na tej samej skali. Wyniki były następujące: studenci, którzy grali w grę komputerową zawierającą przemoc, ocenili siebie i swoich przyjaciół jako bardziej agresywnych niż studenci, którzy grali w grę komputerową niezawierającą przemocy lub nie grali w ogóle. Nie było znaczącej różnicy między tymi dwoma ostatnimi grupami.

Co to oznacza?

Greitemeyer twierdzi, że jego badania pokazują, że agresja jest zaraźliwa społecznie. Grając w gry komputerowe zawierające przemoc lub obserwując innych grających w takie gry, ludzie stają się bardziej agresywni nie tylko wobec siebie, ale także wobec swoich przyjaciół. To może mieć negatywne konsekwencje dla relacji społecznych i klimatu szkolnego lub pracy.

Oczywiście badania te mają pewne ograniczenia. Nie można ich uogólniać na całą populację graczy komputerowych lub wszystkie rodzaje gier komputerowych. Nie biorą one pod uwagę innych czynników, które mogą wpływać na agresję, takich jak osobowość, temperament czy sytuacja życiowa. Nie mówią też nic o tym, czy agresja jest tylko przejściowa czy trwała.

Jednak badania te dostarczają cennych informacji na temat wpływu uzależnienia od gier na postawy agresywne.

Agresja w internecie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Veeam przełamuje bariery w walce z ransomware: strategia pełnej obrony

 W erze cyfrowej, gdzie ataki ransomware stają się coraz bardziej zuchwałe, firmy poszukuj…