Home Maszyneria Jak podłączyć router Fritz!Box do światłowodu Orange?

Jak podłączyć router Fritz!Box do światłowodu Orange?

5 min
0
3
5,261

Światłowodów nie trzeba zachwalać – zapewniają szybką i niezawodną transmisję. Niestety z reguły operatorzy oferują dedykowany sprzęt, który nie zaspokaja oczekiwań bardziej wymagających użytkowników. Prawdopodobnie większość zadowoli się rozwiązaniem, które oferuje operator – jednak Ci bardziej wymagający, często korzystający z wielu urządzeń w ramach home office chcieliby użyć z własnego sprzętu.

Dotyczy to zwłaszcza rozwiązań oferowanych przez takie firmy jak AVM, które stworzyły własny ekosystem, na który składają się urządzenia z pogranicza home office i smart home.

Jeśli posmakowałeś routera – z wbudowanym faxem, telefonią VoIP, IVR, automatyczną sekretarką i możliwościami sterowania oświetleniem czy ogrzewaniem – trudno będzie z niego zrezygnować. Na szczęście Fritz!Box jest w stanie współpracować również ze światłowodem!

Jak to zrobić?

Opiszę rozwiązanie, z którego sam korzystam – światłowód od Orange i router Fritz!Box 7590. Metoda jest skuteczna również w przypadku innych modeli, aczkolwiek zaletą tego routera jest oddzielny port WAN i wbudowane rozwiązania smart home. Warto wziąć to pod uwagę rozpatrując cenę, która jest nieco wyższa od konkurencji.

Standardowa oferta Orange – bez względu na szybkość transmisji – bazuje na routerze Funbox francuskiej firmy Sagem, w którym zintegrowano ONT (Optical Network Terminal), czyli modem, router i dekoder TV. To całkiem wydajny kombajn, jednakże jak już wspomniałem wcześniej, nie zaspokoi oczekiwań bardziej wymagających użytkowników.

Przede wszystkim zamawiając usługę należy poprosić o oddzielny ONT, dzięki czemu unikasz połączenia router-router, które powiela funkcje 2 urządzeń.

Jeśli masz już zainstalowany terminal ONT (w moim przypadku Huawei EchoLife) podłączasz do niego router za pośrednictwem portu WAN i przechodzisz do konfiguracji Fritz!Box.

W zakładce Internet -> dane dostępowe / Port zaznaczamy „przyłączenie do zewnętrznego modemu” , oraz  w trybie pracy „samodzielnie nawiązuj połączenie z internetem”.

"fritz!box

W danych dostępowych zaznaczamy Tak i wpisujemy swój login i hasło. Login jest na umowie, zaś hasło można zresetować, dzwoniąc na numer wsparcia technicznego Orange. Hasło zostanie wygenerowane automatycznie i przesłane SMS.

"podłączenie

W ustawieniach połączenia wpisujemy prędkość pobierania / wysyłania i co niezwykle istotne zaznaczmy „Użyj VLAN do dostępu do Internetu” i w polu identyfikator VLAN wpisujemy wartość 35.

"podłączenie

W zakładce IPv6 zaznaczamy „Obsługa adresacji IPv6 aktywna” i „Użyj natywnego połączenia IPv4”, a następnie „ręczne ustawianie MTU” gdzie wpisujemy wartość 1540 bajty. System prawdopodobnie zwróci uwagę, że to wysoka wartość, ale takie ustawienie jest w systemie Funbox.

"podłączenie

W zakładce Serwer DNS zaznaczmy „Użyj innych serwerów DNSv4” i wpisujemy poniższe wartości:

"podłączenie

W każdym kroku klikamy „zastosuj” – czekamy na połączenie i cieszymy się szybkim internetem światłowodowym dostarczanym przez znakomity router!

"neostrada"

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…