Home Maszyneria FRITZ! Box 5530 Fiber: znakomity router dla wszystkich linii światłowodowych

FRITZ! Box 5530 Fiber: znakomity router dla wszystkich linii światłowodowych

13 min
0
0
159
wygląd
jakość
niezawodność
Cena / Wartość
Podsumowanie
Router FRITZ! Box 5530 Fiber można bez problemu instalować w wysokowydajnych sieciach światłowodowych. Oprócz dużych prędkości przesyłu danych, interfejs Wi-Fi 6 w routerze FRITZ! Box 5530 Fiber umożliwia wielu urządzeniom jednoczesne efektywne korzystanie z Wi-Fi. Ponadto router FRITZ! Box 5530 Fiber oferuje kompleksową ochronę sieci, w tym zaawansowane funkcje zapory sieciowej.
93 %

Nowy router FRITZ! Box 5530 – znanego i cenionego niemieckiego producenta urządzeń sieciowych — AVM, to urządzenie typu fibre-to-the-home (FTTH). Router współpracuje praktycznie z każdym światłowodem — od dowolnego operatora, bez względu na rodzaj sieci optycznej.

W ofercie każdego operatora znajdziemy dedykowany router, jednak bardziej wymagający użytkownicy, często korzystający z wielu urządzeń w ramach home office chcieliby użyć z własnego sprzętu. W praktyce oznacza to możliwość podłączenia wielu urządzeń, możliwość łatwej rozbudowy sieci lokalnej z wykorzystaniem dodatkowych elementów, takich jak repeatery, czy power line i stworzenie podstaw Smart Home / Office. Takie możliwości daje sprzęt oferowany przez AVM.

Router FRITZ! Box 5530 nadaje się zarówno do aktywnych sieci optycznych (AON), jak i pasywnych sieci optycznych (GPON, XGS-PON). Użytkownikom końcowym oferuje prędkości transferu do kilku gigabitów na sekundę i gigabitową transmisję uplink.

Zgodnie ze współczesnymi trendami router FRITZ! Box 5530 Fiber obsługuje nowy standard Wi-Fi 6, dostarczając bezprzewodowo gigabitowy internet w całym domu z prędkością do 2400 Mbit/ s w paśmie 5 GHz i 600 Mbit/ s w paśmie 2,4 GHz.

Dzięki FRITZ! Box 5530 Fiber, który posiada zintegrowany modem światłowodowy (ONT), router z obsługą sieci mesh, oraz centralkę telefoniczną — za pomocą jednego urządzenia można stworzyć kompleksową sieć lokalną z funkcjami Smart Home. Dzięki temu użytkownik oszczędza miejsce, energię i unika konieczności korzystania z wielu urządzeń. Z punktu widzenia operatora to również zaleta – pozwalająca oferować abonentom kolejne urządzenia poszerzające możliwości wykorzystania sieci, a jednocześnie zapewniająca dodatkowe źródło przychodu.

Łatwy w obsłudze – z dużymi możliwościami

Router FRITZ! Box 5530 jest łatwy w obsłudze dla abonenta i integruje szereg usług takich jak streaming, cloud gaming, VPN, połączenia telefoniczne i Smart Home, a także jest skalowalny w zależności od potrzeb. Co niezwykle istotne posiada certyfikat Broadband Forum — wydany przez BBF.247.

FRITZ!Box daje abonentom pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami podłączonymi do Internetu przez łącze światłowodowe i dostarcza informacji o stanie sieci, w tym o stanie połączenia światłowodowego. Router FRITZ! Box 5530 zapewnia wysoki poziom wygody, w tym zaporę sieciową, kontrolę rodzicielską, Wi-Fi dla gości, zdalny dostęp i regularne aktualizacje. Na szczególną uwagę zasługuje – często chwalony system operacyjny Fritz!OS zapewniający łatwą obsługę i przejrzysty interfejs użytkownika. Ponadto regularnie dostarczane aktualizacje zapewniają nowe funkcje i bezpieczeństwo. Urządzenie FRITZ! Box można podłączyć do inteligentnych repeaterów FRITZ! lub FRITZ! Powerline adapters, co znakomicie poszerza jego możliwości w przypadku bardziej wymagających użytkowników i małych firm.

Sprawdziliśmy w praktyce

Deklaracje producenta – to jedno, jednak wszystko wymaga sprawdzenia w realnych zastosowaniach. Test przeprowadziliśmy na łączach światłowodowych Orange (FTTH) z teoretycznymi parametrami 600/100 Mb/s. Podłączenie routera  FRITZ! Box 5530 jest bardzo proste, podobnie jak w przypadku linii DSL, jednak z uwagi na brak formalnego wsparcia wymaga dodatkowej atencji.

Aby bezproblemowo połączyć się z siecią Orange należy dokonać „maskowania” wykorzystując identyfikator dedykowanego routera FunBox. Pozostałe czynności związane z konfiguracją są dokładnie takie same jak w przypadku pozostałych routerów AVM.

  • W danych dostępowych zaznaczamy Tak i wpisujemy swój login i hasło. Login jest na umowie, zaś hasło można zresetować, dzwoniąc na numer wsparcia technicznego Orange. Hasło zostanie wygenerowane automatycznie i przesłane SMS.
  • W ustawieniach połączenia wpisujemy prędkość pobierania / wysyłania i co niezwykle istotne zaznaczmy „Użyj VLAN do dostępu do Internetu” i w polu identyfikator VLAN wpisujemy wartość 35.

  • W zakładce IPv6 zaznaczamy „Obsługa adresacji IPv6 aktywna” i „Użyj natywnego połączenia IPv4”, a następnie „ręczne ustawianie MTU” gdzie wpisujemy wartość 1540 bajty. System prawdopodobnie zwróci uwagę, że to wysoka wartość, ale takie ustawienie jest w systemie Funbox.

  • W zakładce Serwer DNS zaznaczmy „Użyj innych serwerów DNSv4” i wpisujemy poniższe wartości:

Co ciekawe – połączenie uzyskane za pomocą FRITZ! Box 5530 daje pełen wgląd w parametry sieci – czyli maksymalny download i upload możliwy do uzyskania. Zatem w przypadku mojego łącza – maksymalny download to 2,5Gbis/s, natomiast upload to 1,5 Gbit/s. Co więcej, przy każdym połączeniu uzyskujemy lepszy upload niż w przypadku dedykowanego FunBoxa.

Główne funkcje FRITZ!Box 5530 Fiber:

  • Jedno urządzenie dla wszystkich dostępów światłowodowych: AON, GPON, XGS-PON, przez moduł SFP (Small Form Factor), certyfikat BBF.247.

moduł FRITZ!SFP AON

  • ITU-T G.652; IEEE 802.3ah-2004 1000BASE-BX10
  • LC/APC 8°
  • Długość fali: TX 1310 nm, RX 1480 do 1580 nm
  • Transmisja w pełnym dupleksie
  • Moc nadajnika: -9 do -3 dBm
  • Zakres odbioru: -3 do -23 dBm
  • Zasięg: 10 km
  • Wsparcie dla SFF-8472
  • Laser klasy

moduł FRITZ!SFP GPON

  • Nadaje się do ITU-T G.984.2/984.5 (GPON)
  • LC/APC 8°
  • Długość fali: TX 1310 nm, RX 1490 nm (z filtrem)
  • Rogue detection
  • Moc nadajnika: 0,5 do 5 dBm
  • Zakres odbioru: -3 do -28 dBm
  • Zasięg: 20 km
  • Wsparcie dla SFF-8472
  • Laser klasy

moduł FRITZ!SFP XGS-PON

  • ITU-T G.9807 (symetryczna pasywna sieć optyczna z obsługą 10 Gigabitów)
  • SC-UPC
  • Długość fali: TX 1270 nm, RX 1577 nm
  • Transmisja w pełnym dupleksie
  • Moc nadajnika: +5 do +9 dBm
  • Zakres odbioru: -8 do -29 dBm
  • Zasięg: 20 km
  • Wsparcie dla SFF-8472
  • Laser klasy 1
  • Interfejs Wi-Fi 6 2 x 2 o prędkości do 3 Gbit/s; w paśmie 5GHz: 2 400 Mb/s (HE160); w paśmie 2,4 GHz: 600 Mb/s
  • Jeden port LAN o przepustowości 2,5-gigabita (NBASE-T)
  • 2 porty Gigabit LAN
  • Baza DECT dla nawet 6 telefonów bezprzewodowych i aplikacje Smart Home
  • Jeden port telefonii analogowej dla aparatu telefonicznego lub faksu
  • System FRITZ!OS z firewallem, kontrolą rodzicielską, dostępem Wi-Fi dla gości, usługą MyFRITZ!, VPN i nie tylko
  • Komfort sieci w topologii mesh: optymalizacja połączeń Wi-Fi, telefonii i Smart Home
  • Wbudowany kontroler sieci mesh; szeroka gama produktów FRITZ!Repeater i FRITZ!Powerline, umożliwiająca rozszerzenie sieci domowej wedle potrzeby
  • Energia – Ogrzewanie – Oświetlenie: Inteligentne wtyczki FRITZ!DECT 200/210, sterownik grzejnika FRITZ!DECT 301, oświetlenie LED FRITZ!DECT 500 i przełącznik FRITZ!DECT 440 dla inteligentnego domu
  • Większa wygoda dzięki FRITZ!App Fon, FRITZ!App WLAN, FRITZ!App Smart Home i MyFRITZ!App
  • Automatyczne aktualizacje
  • Kompaktowa obudowa: 208 (dł.) x 150 (dł.) x 37 mm (wys.)

Czy warto wybrać router FRITZ! Box 5530 Fiber?

Router FRITZ! Box 5530 Fiber można bez problemu instalować w wysokowydajnych sieciach światłowodowych. Oprócz dużych prędkości przesyłu danych, interfejs Wi-Fi 6 w routerze FRITZ! Box 5530 Fiber umożliwia wielu urządzeniom jednoczesne efektywne korzystanie z Wi-Fi. Ponadto router FRITZ! Box 5530 Fiber oferuje kompleksową ochronę sieci, w tym zaawansowane funkcje zapory sieciowej.

Co niezwykle istotne korzystanie z Fritz!Box 5530 eliminuje potrzebę korzystania z dodatkowych urządzeń tzn. z ONT lub FunBoxa. Dzięki temu nie problemu z podwójnym adresowaniem, a przy okazji ograniczamy również zużycie prądu!

Jedyną „wadą” jest to, że formalnie nie jest dostępny w Polsce, gdyż w zamierzeniach producenta powinien być w ofercie operatorów. W zasadzie jest to zrozumiałe z uwagi na potencjalne problemy z konfiguracją. Niemniej jednak moje doświadczenie pokazuje, że konfiguracja jest prosta nawet dla średnio zaawansowanego użytkownika. Należy mieć nadzieję, że jednak niebawem pojawi się w oficjalnym sklepie AVM w Polsce.

 

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  Robert Kamiński
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Chmura, mobile, modułowość. TOP3 kierunki dla ERP w 2023 roku

Producenci monolitycznych systemów ERP modernizują swoją ofertę, by sprostać wyzwaniom sta…