Home Maszyneria Router do inteligentnego domu i biura

Router do inteligentnego domu i biura

8 min
0
0
2,242
wygląd 92%
niezawodność 93%
funkcje 90%
cena 74%
Podsumowanie
Model 6890 to urządzenie nie tylko elastyczne, ponieważ obsługuje zarówno połączenia kablowe, jak i bezprzewodowe, ale w swojej funkcjonalności również proste, wygodne i spełniające oczekiwania nowoczesnej, małej firmy oraz mieszkańców inteligentnego domu. To urządzenie, które warte jest swojej ceny.
87 %
bardzo dobry

FritzBox 6890 jest routerem dostosowanym do wielu rozwiązań oraz oferującym szereg funkcjonalności dostosowanych do potrzeb małego biura lub nowoczesnego smart domu.

Połączenie i możliwości komunikacyjne

Wiele wyprodukowanych dotychczas routerów z serii FritzBox oferowało połączenie głownie za pośrednictwem technologii DSL. Bezprzewodowy dostęp do  internetu  GSM, UMTS i LTE, oferowały modele 6840 czy 6820, jednak nie dysponowały wszystkimi funkcjami  znanymi z urządzeń pracujących w sieciach tradycyjnych. FritzBox 6840 nie umożliwiał żadnego innego połączenia poza pasmem LTE, co w znaczący sposób ograniczało jego możliwości. Natomiast model 6820 należy do urządzeń o zawężonej funkcjonalności, bez wielu rozwiązań w ramach Fritz!OS, a także tylko z jednym wejściem na kabel RJ45.

Model 6890 wyposażony w switch (przełącznik) udostępnia 4 porty  wysokiej przepustowości Gigabit LAN (1000 Mbit/s), oraz połączenie bezprzewodowe  Wi-Fi  w ramach sieci lokalnej (WLAN 2,4 oraz 5 GHz, standardy 802.11 N/AC/g, b, a). Dla porównania model 6820, poza wspomnianym jednym wejściem Gigabit LAN, oferuje punkt dostępu Wi-Fi w paśmie o  niższych częstotliwościach (2,4 GHz, 802.11 n, b/g), a także gorzej odbiera sygnał LTE – również ze względu na brak dołączonych anten zwiększających zasięg. Wyniki testów widoczne są na obrazkach poniżej.

"FRITZ!Box

Speedtest- Fritz!Box 6820

"FRITZ!Box

Speedtest – Fritz!Box 6890

Model 6820 to urządzenie niewielkie, przydatne do użytku na działce, w podróży lub niewielkim mieszkaniu – w porównaniu do niego FritzBox 6890 stanowi bardziej rozbudowany, solidny sprzęt, który można wykorzystywać nie tylko w domu, ale również w biznesie.

Dla małej firmy

Do FritzBoxa 6890 można podłączyć linię telefoniczną za pomocą zwykłego kabla telefonicznego. Router może pełnić rolę małej centralki telefonicznej, do której można podłączyć do 6 słuchawek bezprzewodowych pracujących w technologii DECT. FritzBox 6890 obsługuje również telefonię VOIP przy wykorzystaniu protokołu SIP.

Wymienione funkcjonalności dobrze sprawdzą się w małym biurze, gdzie większość urządzeń łączy się bezprzewodowo, a jedynie np. serwer plików NAS czy komputer stacjonarny wymagają połączenia za pośrednictwem LAN. Do sześciu telefonów funkcjonujących w ramach technologii VoIP lub skonfigurowanego łącza analogowego to również wystarczająco wiele by zaspokoić firmę zatrudniającą kilka-kilkanaście osób.

Inteligentny Dom

FritzBox 6890 sprawdza się również bardzo dobrze w domu, umożliwiając obsługę wielu urządzeń domowych za pomocą smartfona, w tym również za pośrednictwem internetu. Specjalna aplikacja dostępna w telefonach z systemem Android pozwala kontrolować sprzęty podłączone do sieci lokalnej. Poprzez inteligentne gniazdko Fritz!DECT każde urządzenie podłączone do prądu może być kontrolowane za pośrednictwem routera, a także aplikacji na telefonie. Możliwe jest nie tylko zdalne włączanie i wyłączanie sprzętów, lecz także kontrola zużycia energii elektrycznej oraz określanie cyklicznych pór włączania i wyłączania podłączonego sprzętu. Spośród urządzeń możliwych do zainstalowania warto wyróżnić także termostat, który pozwala zdalnie kierować temperaturą w każdym pokoju – nawet w tradycyjnych grzejnikach, gdzie zwykły regulator temperatory można wymienić na termostat sterowany za pośrednictwem routera, który wysyła sygnały do fizycznego przesuwania nastaw.

Fritz!OS i inne funkcje

Model 6890 oferuje także wiele funkcji znanych z innych routerów AVM –  na przykład Fritz!OS, czyli system operacyjny dostępny przez przeglądarkę lub aplikację na telefonie do powyżej opisanej obsługi podłączonych urządzeń. Zespół AVM na bieżąco aktualizuje to oprogramowanie by pozbyć się błędów, a także wprowadzać nowe funkcjonalności. Model 6890 dysponuje dużo większą ilością możliwości konfiguracji, co widać na poniższych obrazkach, gdzie zostały porównane menu główne w modelu 6890 oraz opisywanym wcześniej 6820.

"FRITZ!Box

"FRITZ!Box

FritzBox 6890 dysponuje również kontrolą rodzicielską, a także możliwością stworzenia oddzielnego punktu dostępu dla gości – bez hasła dostępu, ale na przykład z ograniczoną przepustowością sieci. Multimedia dostępne w sieci lokalnej mogą być również przechowywane na lokalnym dysku danych Fritz!NAS, zaś całość chroniona jest przez wbudowany Firewall, a także możliwość stworzenia połączeń VPN.

Część wymienionych powyżej funkcjonalności wymaga dokupienia dodatkowych sprzętów, takich jak gniazdek działających w standardzie DECT czy oddzielnego urządzenia do obsługi serwera NAS. Wszystkie urządzenia Fritz!Box są proste w obsłudze i mają bardzo intuicyjne menu w przeglądarce oraz w aplikacji.

Model 6890 to urządzenie nie tylko elastyczne, ponieważ obsługuje zarówno połączenia kablowe, jak i bezprzewodowe, ale w swojej funkcjonalności również proste, wygodne i spełniające oczekiwania nowoczesnej, małej firmy oraz mieszkańców inteligentnego domu. To urządzenie, które warte jest swojej ceny.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Burza, huragan, grad. Czy zwykłe ubezpieczenie wystarczy?

Jak finansowo zabezpieczyć się przed następstwami burzy i gradu? Na co zwracać uwagę przy …