Home Maszyneria Router do inteligentnego domu i biura

Router do inteligentnego domu i biura

9 min
0
0
3,736
wygląd 92%
niezawodność 93%
funkcje 90%
cena 74%
Podsumowanie
Model 6890 to urządzenie nie tylko elastyczne, ponieważ obsługuje zarówno połączenia kablowe, jak i bezprzewodowe, ale w swojej funkcjonalności również proste, wygodne i spełniające oczekiwania nowoczesnej, małej firmy oraz mieszkańców inteligentnego domu. To urządzenie, które warte jest swojej ceny.
87 %
bardzo dobry

FritzBox 6890 jest routerem dostosowanym do wielu rozwiązań oraz oferującym szereg funkcjonalności dostosowanych do potrzeb małego biura lub nowoczesnego smart domu.

Połączenie i możliwości komunikacyjne

Wiele wyprodukowanych dotychczas routerów z serii FritzBox oferowało połączenie głownie za pośrednictwem technologii DSL. Bezprzewodowy dostęp do  internetu  GSM, UMTS i LTE, oferowały modele 6840 czy 6820, jednak nie dysponowały wszystkimi funkcjami  znanymi z urządzeń pracujących w sieciach tradycyjnych. FritzBox 6840 nie umożliwiał żadnego innego połączenia poza pasmem LTE, co w znaczący sposób ograniczało jego możliwości. Natomiast model 6820 należy do urządzeń o zawężonej funkcjonalności, bez wielu rozwiązań w ramach Fritz!OS, a także tylko z jednym wejściem na kabel RJ45.

Model 6890 wyposażony w switch (przełącznik) udostępnia 4 porty  wysokiej przepustowości Gigabit LAN (1000 Mbit/s), oraz połączenie bezprzewodowe  Wi-Fi  w ramach sieci lokalnej (WLAN 2,4 oraz 5 GHz, standardy 802.11 N/AC/g, b, a). Dla porównania model 6820, poza wspomnianym jednym wejściem Gigabit LAN, oferuje punkt dostępu Wi-Fi w paśmie o  niższych częstotliwościach (2,4 GHz, 802.11 n, b/g), a także gorzej odbiera sygnał LTE – również ze względu na brak dołączonych anten zwiększających zasięg. Wyniki testów widoczne są na obrazkach poniżej.

"FRITZ!Box

Speedtest- Fritz!Box 6820

"FRITZ!Box

Speedtest – Fritz!Box 6890

Model 6820 to urządzenie niewielkie, przydatne do użytku na działce, w podróży lub niewielkim mieszkaniu – w porównaniu do niego FritzBox 6890 stanowi bardziej rozbudowany, solidny sprzęt, który można wykorzystywać nie tylko w domu, ale również w biznesie.

Dla małej firmy

Do FritzBoxa 6890 można podłączyć linię telefoniczną za pomocą zwykłego kabla telefonicznego. Router może pełnić rolę małej centralki telefonicznej, do której można podłączyć do 6 słuchawek bezprzewodowych pracujących w technologii DECT. FritzBox 6890 obsługuje również telefonię VOIP przy wykorzystaniu protokołu SIP.

Wymienione funkcjonalności dobrze sprawdzą się w małym biurze, gdzie większość urządzeń łączy się bezprzewodowo, a jedynie np. serwer plików NAS czy komputer stacjonarny wymagają połączenia za pośrednictwem LAN. Do sześciu telefonów funkcjonujących w ramach technologii VoIP lub skonfigurowanego łącza analogowego to również wystarczająco wiele by zaspokoić firmę zatrudniającą kilka-kilkanaście osób.

Inteligentny Dom

FritzBox 6890 sprawdza się również bardzo dobrze w domu, umożliwiając obsługę wielu urządzeń domowych za pomocą smartfona, w tym również za pośrednictwem internetu. Specjalna aplikacja dostępna w telefonach z systemem Android pozwala kontrolować sprzęty podłączone do sieci lokalnej. Poprzez inteligentne gniazdko Fritz!DECT każde urządzenie podłączone do prądu może być kontrolowane za pośrednictwem routera, a także aplikacji na telefonie. Możliwe jest nie tylko zdalne włączanie i wyłączanie sprzętów, lecz także kontrola zużycia energii elektrycznej oraz określanie cyklicznych pór włączania i wyłączania podłączonego sprzętu. Spośród urządzeń możliwych do zainstalowania warto wyróżnić także termostat, który pozwala zdalnie kierować temperaturą w każdym pokoju – nawet w tradycyjnych grzejnikach, gdzie zwykły regulator temperatory można wymienić na termostat sterowany za pośrednictwem routera, który wysyła sygnały do fizycznego przesuwania nastaw.

Fritz!OS i inne funkcje

Model 6890 oferuje także wiele funkcji znanych z innych routerów AVM –  na przykład Fritz!OS, czyli system operacyjny dostępny przez przeglądarkę lub aplikację na telefonie do powyżej opisanej obsługi podłączonych urządzeń. Zespół AVM na bieżąco aktualizuje to oprogramowanie by pozbyć się błędów, a także wprowadzać nowe funkcjonalności. Model 6890 dysponuje dużo większą ilością możliwości konfiguracji, co widać na poniższych obrazkach, gdzie zostały porównane menu główne w modelu 6890 oraz opisywanym wcześniej 6820.

"FRITZ!Box

"FRITZ!Box

FritzBox 6890 dysponuje również kontrolą rodzicielską, a także możliwością stworzenia oddzielnego punktu dostępu dla gości – bez hasła dostępu, ale na przykład z ograniczoną przepustowością sieci. Multimedia dostępne w sieci lokalnej mogą być również przechowywane na lokalnym dysku danych Fritz!NAS, zaś całość chroniona jest przez wbudowany Firewall, a także możliwość stworzenia połączeń VPN.

Część wymienionych powyżej funkcjonalności wymaga dokupienia dodatkowych sprzętów, takich jak gniazdek działających w standardzie DECT czy oddzielnego urządzenia do obsługi serwera NAS. Wszystkie urządzenia Fritz!Box są proste w obsłudze i mają bardzo intuicyjne menu w przeglądarce oraz w aplikacji.

Model 6890 to urządzenie nie tylko elastyczne, ponieważ obsługuje zarówno połączenia kablowe, jak i bezprzewodowe, ale w swojej funkcjonalności również proste, wygodne i spełniające oczekiwania nowoczesnej, małej firmy oraz mieszkańców inteligentnego domu. To urządzenie, które warte jest swojej ceny.

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Gemius: Paczkomat® InPost nr 1 dostaw e-commerce w Polsce

Zgodnie z raportem firmy Gemius „E-commerce w Polsce w roku 2022” Paczkomat® InPost umocni…