Home Maszyneria Test: FRITZ! Repeater 6000

Test: FRITZ! Repeater 6000

0
1
314
wygląd
jakość
niezawodność
Cena / Wartość
Podsumowanie
91 %

FRITZ! Repeater 6000 stał się jednym z najważniejszych produktów niedawno wprowadzonych przez niemiecką firmę AVM, nie tylko ze względu na doskonały poziom wydajności, ale także dlatego, że posiada najbardziej zaawansowane technologie i znakomity system Fritz!OS.

Zewnętrznie FRITZ! Repeater 6000 jest bliźniaczo podobny do modelu, FRITZ! Repeater 3000, ale na poziomie specyfikacji to zupełnie inna liga. Głównie dzięki wprowadzeniu Wi-Fi 6, który oferuje szereg istotnych zalet w stosunku do poprzedniego standardu. Przekłada się to na większe bezpieczeństwo i lepszą wydajność nawet w środowiskach z wieloma podłączonymi urządzeniami.

Projekt i wykonanie

W pudełku nie ma żadnych niespodzianek — oprócz wzmacniacza znajduje się: pasujący zasilacz i kabel LAN. Oczywiście nie może zabraknąć również instrukcji obsługi.

W przypadku routerów i repeaterów wygląd również staje się coraz bardziej istotny.  Zwłaszcza wzmacniacze doskonale nadają się do umieszczenia np. w salonie. Już na pierwszy rzut oka koneserzy zobaczą, że AVM FRITZ!Repeater 6000 to urządzenie firmy AVM. Wynika to nie tylko z typowej dla firmy mieszanki kolorów czerwieni i bieli, ale również z samej budowy. To, co podoba się jednej osobie, może nie przypaść do gustu innym. Urządzenie rzuca się w oczy, ale wygląda bardzo nowocześnie. Jakość wykonania również stoi na wysokim poziomie. Jak zwykle w przypadku urządzeń AVM – FRITZ!Repeater 6000 zapewnia wysoką jakość. Cztery gumowe nóżki na spodzie zapobiegają irytującemu ślizganiu się repeatera. Na górze znajdują się otwory, które zapewniają właściwą wentylację.

Konfiguracja

Uruchomienie wzmacniacza nie może być chyba prostsze i sprosta temu nawet kompletny laik. Instrukcja postępowania została zamieszczona na zewnętrznej stronie opakowania i sprowadza się do 3 kroków. Po podłączeniu do zasilania wystarczy nacisnąć przycisk oznaczony „Connect” na wzmacniaczu. Następnie masz dwie minuty na naciśnięcie przycisku WPS na routerze. To właściwie wszystko, co musisz zrobić.  Po wykonaniu tej czynności FRITZ!Repeater 6000 jest gotowy do użycia. W przeciwieństwie do wielu innych wzmacniaczy nie musisz nic wpisywać ręcznie. FRITZ!Repeater 6000 pobiera podstawowe informacje, takie jak nazwa sieci i odpowiednie hasło, bezpośrednio z routera. Nie znaczy, że nie możesz sam niczego ustawić.   W przypadku zmian możesz z łatwością skorzystać z aplikacji.

Po zakończeniu procesu parowania możesz po prostu odłączyć FRITZ!Repeater 6000 od sieci i umieścić go w dowolnym miejscu, pod warunkiem dostępu do zasilania. Jedynym mankamentem jest to, że nie można go przymocować do ściany.

Oczywiście repeater może niezawodnie wzmocnić działanie sieci WLAN tylko wtedy, gdy sam nawiąże wystarczająco dobre połączenie z routerem.  Ocenie jakości połączenia służy wskaźnik LED na urządzeniu. Dodatkowo można skorzystać z aplikacji, która pomoże wybrać optymalne położenie wzmacniacza.

Wzmacniacz wszystko mający

Jedną z najbardziej istotnych zalet AVM Fritz!Repeater 6000 jest niewątpliwie obsługa WiFi 6, ale nie jest to jedyna funkcja zapewniająca szybkie połączenia z Internetem.  Urządzenie korzysta z technologii trójpasmowej, co oznacza to, że działa na trzech oddzielnych częstotliwościach. W szczególności są to jedno łącze 2,4 GHz i dwa 5 GHz. Jeśli spojrzysz na tył wzmacniacza, szybko stanie się jasne, że można go używać nie tylko do połączeń bezprzewodowych. W końcu ma dwa porty LAN. Podczas gdy jeden jest odpowiedni dla połączeń do 1 GBit/s, drugi ma pozwolić na transmisję do 2,5 Gb/s. Są one szczególnie praktyczne w połączeniu z komputerem PC, konsolą do gier lub dyskiem NAS. Wszakże w tym przypadku ważne są szybkie łącza połączenia. Ponadto porty LAN umożliwiają skonfigurowanie urządzenia jako punktu dostępowego.  FRITZ!Repeater 6000 umożliwia również skonfigurowanie dostępu dla gości. W tym celu Twoi znajomi nie muszą wprowadzać Twojego hasła, aby połączyć się z siecią.

AVM kładzie również duży nacisk na bezpieczeństwo — Fritz!WLAN Repeater 6000 oferuje obsługę szyfrowania WPA2 i WPA3. Dużą zaletą jest to, że nie tylko obecne urządzenia z obsługą WPA3, ale także starsze urządzenia mogą łączyć się z siecią WLAN.

Wydajność

AVM Fritz! Repeater 6000 zapewnia naprawdę wysoką wydajność, nie tylko dzięki technologii trójzakresowej. Jedna częstotliwość jest wykorzystywana tylko połączenia z routerem FRITZ!Box, zaś pozostałe powinny zapewnić bardzo stabilną sieć.

Alternatywnie FRITZ!Repeater 6000 może być również użyty do stworzenia mostu LAN. W ten sposób sygnał WLAN routera jest wzmacniany bez utraty przepustowości. Wartości 700 Mbit/s i więcej nie powinny stanowić problemu przy odległościach kilkunastu metrów. Funkcja tworzenia własnej sieci mesh jest również niezwykle praktyczna – ale wymaga również routera FRITZ!Box.

Specyfikacja

  • Trójzakresowe Wi-Fi:
  • 2400 Mb/s (5 GHz, 4 x 4,80 MHz)
  • 2400 Mb/s (5 GHz, 4 x 4,80 MHz)
  • 1200 Mb/s (2,4 GHz, 4 x 4,40 MHz)
  • Funkcjonalność siatki z dowolnym routerem z systemem FRITZ!OS 6.90 lub nowszym
  • 1 port LAN 2,5 gigabit
  • 1 port Gigabit LAN

Czy warto kupić Fritz!Repeater 6000?

AVM Fritz!Repeater 6000 nie jest najtańszym urządzeniem na rynku. Ale w zamian zyskujesz znakomitą wydajność. Zwłaszcza posiadacze routerów FRITZ!Box otrzymują idealny dodatek do stworzenia szybkiej i stabilnej bezprzewodowej sieci domowej. Zaletą niewątpliwie jest prosta konfiguracja, zaś dzięki WiFi 6 jest bez wątpienia jednym z najszybszych repeaterów dostępnych obecnie na rynku. Z technologicznego punktu widzenia jest to model ostatniej generacji i jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń w swojej klasie, ale jednocześnie oferuje bardzo rozsądny stosunek jakości do ceny.

FRITZ! Box 5530 Fiber: znakomity router dla wszystkich linii światłowodowych

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cyberbezpieczeństwo w samorządach: droga do nowoczesności czy finansowa przeszkoda?

W obliczu rosnących zagrożeń cybernetycznych, Ministerstwo Cyfryzacji pod kierunkiem wicep…