Home Na czasie Nokia i Orange przełamują bariery prędkości transmisji danych: 800 Gbps

Nokia i Orange przełamują bariery prędkości transmisji danych: 800 Gbps

0
0
97

Nokia wraz z Orange dokonały znaczącego kroku naprzód, osiągając przełomowe prędkości transmisji danych. W najnowszym teście na żywo, na trasie transatlantyckiej Dunant o długości 6,600 km, udało się osiągnąć prędkość 800 Gbps na jednej długości fali. To nie tylko znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich prób, ale także krok milowy w rozwoju globalnych sieci komunikacyjnych.

Orange, wykorzystując innowacyjny system Nokia PSE-6 – najnowszą generację superkoherentnych silników fotonowych – wykazało, że jego sieć jest gotowa na obsługę usług transportowych 400GE i 800GE na całym świecie. Próba ta udowodniła, że obecna infrastruktura sieci Orange jest w stanie obsłużyć znacznie większe obciążenia, niż dotychczas.

Podwodny kabel Dunant Orange

Kabel podmorski Dunant Orange, który zdobył nagrodę Global Carrier Award w 2021 roku, stanowi unikatowe połączenie „hybrydowe”, lądowe i podmorskie, dla klientów hurtowych. W trakcie testu, Orange i Nokia zademonstrowali bezbłędną pracę przy 800Gbps na łączu o długości 6,600 km między stacjami kablowymi w Virginia Beach w USA i Saint-Hilaire-de-Riez we Francji. Dodatkowo, osiągnięto prędkość 700Gbps na całkowitej długości łącza 7,345 km z Virginia Beach do Paryża. Do tego celu wykorzystano dziewięć odcinków istniejącej sieci światłowodowej Orange, a także wielokrotne rekonfigurowalne optyczne multipleksery dodawania/odejmowania sygnałów (ROADMs), używając kanałów WDM o szerokości 150GHz.

Warto podkreślić, że próba ta potwierdza planowane ulepszenie długodystansowej sieci Orange przy użyciu superkoherentnych optyk Nokia PSE-6s. To pozwoli na rozbudowę pojemności i efektywności spektralnej istniejących systemów kablowych, a jednocześnie zmniejszy o 33% liczbę potrzebnych optyk koherentnych i obniży całkowite zużycie energii w porównaniu z obecnymi technologiami.

Jean-Louis Le Roux, wiceprezes ds. Międzynarodowych Sieci w Orange, podkreślił, że ta próba dowodzi zaangażowania Orange w wspieranie coraz większej skali sieci i nowych usług o wysokiej przepustowości na ich globalnej sieci. James Watt, szef działu sieci optycznych w Nokii, wyraził zadowolenie z sukcesu wysokowydajnego PSE-6s w tej próbie, podkreślając, że innowacje w sieciach optycznych są kluczowe, aby nadążyć za nieustannie rosnącymi globalnymi wolumenami danych.

To osiągnięcie jest nie tylko technologicznym kamieniem milowym, ale także świadczy o ciągłej ewolucji i adaptacji w świecie, gdzie zapotrzebowanie na szybki i niezawodny transfer danych rośnie w niespotykanym tempie. Skuteczna współpraca między gigantami technologicznymi, takimi jak Nokia i Orange, otwiera nowe możliwości dla globalnej komunikacji, czyniąc nasz świat jeszcze bardziej połączonym i dostępnym.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Open source – bezpieczniejszy wybór dla biznesu?

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele firm obawiało się korzystać z oprogramowania open sourc…