Home Chmura Telekomunikacja – od telegrafu do światłowodu

Telekomunikacja – od telegrafu do światłowodu

0
0
7,075

Prawie dwa i pół tysiąca lat temu Grecy z Aleksandrii wynaleźli zasadę telegrafu. Era telekomunikacji właściwej zaczyna się dopiero w 19. wieku. Zawsze jednak transmisji głosu towarzyszy przesyłanie danych. I dwa typy użytkowników: jednostka i firma.

Od pochodni do światłowodu

Historia telekomunikacji rozpoczyna się w starożytności, kiedy to Grecy z Aleksandrii na 450 lat przed Chrystusem wpadli na pomysł optycznego kodowania liter alfabetu za pomocą telegrafu. Manipulując odpowiednio pięcioma pochodniami i tablicami z alfabetem, przekazywali wiadomości składające się z liter przyporządkowanych uprzednio umówionym kombinacjom oświetlenia Jednak za początek ery telekomunikacji przyjmuje się dzień 24 maja 1844 r., kiedy pierwsza linia telegraficzna połączyła Waszyngton z odległym o 60 km Baltimore. Dopiero 22 lata później doszło do pierwszego połączenia telefonicznego. Od tej pory rozwój telekomunikacji przebiegał dwoma torami – transmisji danych, które interesowały przede wszystkim klientów biznesowych i media, oraz połączeń głosowych, interesujących także klientów indywidualnych, ale interesujących w stopniu umiarkowanym.

Nie od razu, miła, nie od razu

Pierwsze stulecie historii telekomunikacji trudno uznać za spektakularny sukces komercyjny – jeszcze w połowie XX w. telefony nie stanowiły stałego elementu wyposażenia domowego, natomiast w niemal każdym domu znajdował się znacznie młodszy od telefonu telewizor.

Pierwsza transmisja danych

Jednocześnie pierwsze stulecie telekomunikacji to spektakularne sukcesy na polu nauki i wdrażania nowych technologii usprawniających przesyłanie danych nie tylko w postaci zapisu tekstowego czy symbolicznego, ale także przesyłania dźwięku i obrazu. Ukoronowaniem pierwszego etapu prac nad przesyłaniem danych była pierwsza w historii relacja telewizyjna z Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 r.

Nauka – biznes – inspirujące związki

Od połowy XX w. telekomunikacja coraz bardziej wiąże się z biznesem, także dlatego, że coraz doskonalsze metody przesyłania i zabezpieczania przesyłanych danych umożliwiały ekspansję firm i zarządzanie przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w odległych nieraz miejscach. Jednocześnie trwały prace nad oderwaniem telefonu od biurka i pomieszczenia – początkowo udało się przenieść go do samochodu, ale już w latach siedemdziesiątych możliwe było porozumiewanie się przez telefon komórkowy, a właściwie – przez przodka tego, co dziś nazywamy telefonem komórkowym.

Komunikacja maszyn

Równolegle z rozwojem telekomunikacji od lat 60-tych ubiegłego stulecia byliśmy świadkami rozwoju komunikacji pomiędzy urządzeniami – rozwijany początkowo dla potrzeb obronności, a potem nauki, system wymiany danych pomiędzy komputerami w latach 90-tych wtargnął na rynek biznesu i w ciągu niespełna 10 lat stał się podstawowym narzędziem pracy w biznesie.

TP, czyli narodziny giganta

W Polsce początek lat 90-tych to okres zmian przede wszystkim politycznych i reform Balcerowicza, ale w tle historycznych procesów zachodziły także zmiany organizacyjne funkcjonowania przedsiębiorczości. W grudniu 1991 powstała jako oddzielna spółka Telekomunikacja Polska, która przez następne kilkanaście lat będzie wyznaczała kierunki rozwoju transmisji głosu i danych w Polsce, by stworzyć największą grupę telekomunikacyjną w Europie Środkowej, działającą rynku telefonii stacjonarnej, telefonii komórkowej, Internetu, transmisji danych, dzierżawy łączy oraz transmisji satelitarnej.

Komplet usług operatorskich

Sama Telekomunikacja Polska to na początku XXI stulecia potentat na rynku telefonii stacjonarnej, telefonii komórkowej, internetu i transmisji danych. Firma oferuje także specjalistyczne usługi w zakresie radiokomunikacji, telefonii przywoławczej, radiotelefonii i łączności dyspozytorskiej. Wprowadza nową na rynku polskim technologię ADSL, która jest początkiem rewolucji technicznej w metodach transmisji i punktem wyjścia do najnowocześniejszych rozwiązań technologii IP. Jednocześnie rozwija sieć szerokopasmowego Internetu, by w 2006 r. stać się jednym z motorów dynamicznego wzrostu polskiego rynku łącz szerokopasmowych.

IP – Internet Przyjazny użytkownikowi

W 2004 roku operator wprowadza fundament konwergencji czyli usługę IP VPN tp. Jest to usługa transmisji danych gwarantująca najwyższy standard bezpieczeństwa i jakości, opracowana z myślą o klientach biznesowych, szczególnie dużych firmach posiadających wiele oddziałów. IP VPN tp (Internet Protocol Virtual Private Network) łączy wszystkie lokalizacje użytkownika w jedną sieć WAN, umożliwiając budowę własnej sieci korporacyjnej. Transmisja głosu i obrazu jako danych odbywa się w wydzielonej sieci bez możliwości ingerencji czynników zewnętrznych. Rozwiązanie IP VPN oparte jest na technologii MPLS (Multi Protocol Label Switching), która umożliwia zastosowanie mechanizmów Quality of Service oraz Class of Service. Służą one nadawaniu poszczególnym plikom czy rodzajom informacji priorytetów oraz zapewnieniu odpowiedniej jakości parametrów transmisji.

Konwergencja to nie tylko modne słowo

Technologia VPN, dzięki której dane są przesyłane w zamkniętej sieci TP, zaś dostęp jest definiowany przez klienta, jest fundamentem usług opracowywanych przez TP dla klientów biznesowych. Modne słowo konwergencja, które wszyscy powtarzają, a mało kto rozumie, to nic innego jak łączenie różnych płaszczyzn usługowych (np. transmisji danych i głosu, łączenie sieci lokalnych z sieciami rozległymi etc.). Konwergencja umożliwia korzystanie z zasobów zarówno z urządzeń stacjonarnych w sieci rozproszonej, jak i z terminali mobilnych (notebooki, GSM) oraz z Internetu. VPN umożliwia samodzielne definiowanie dostępu do zasobów przez klienta, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo operacji i tym samym – bezpieczeństwo udostępnianych danych.

Business Everywhere You Want…

W 2005 roku w ofercie Telekomunikacji pojawiła się usługa Business Everywhere Intranet. Była odpowiedzią operatora na rosnącą liczbę komputerów przenośnych, co powodowało, że coraz częściej biuro wynosiło się z firmowych pomieszczeń. Business Everywhere umożliwia dostęp on-line do sieci firmowej poza biurem oraz do internetu przez sieć firmową, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo sieci firmowej poprzez system autoryzacji i szyfrowania.

Nowości technologiczne 2006 -2007

Jesienią 2006 r. w ofercie TP dla biznesu pojawiła się usługa nowej generacji – początkowo tylko w Warszawie, obecnie dostępna już w całym kraju – Ethernet VPN tp. To szybkie, działające z prędkością od 2 Mbit/s aż do 100 Mbit/s i bezpieczne połączenie poszczególnych oddziałów firmy poprzez VPN oraz stały dostęp do Internetu w technologii Ethernet. Nowa oferta umożliwia współdziałanie usług w technologii ATM, Frame Relay oraz Ethernet. Dzięki temu korzystający z niej klienci w łatwy sposób mogą stworzyć sieć teleinformatyczną łączącą różne lokalizacje firmy. W technologii Ethernet zastosowano mechanizmy VLAN, dzięki czemu klienci komunikując się na duże odległości mogą pracować jak w sieci lokalnej: szybko, bezpiecznie, z dobrymi parametrami transmisji. Dzięki bardzo wysokim parametrom transmisji, usługa umożliwia prowadzenie wideo- i telekonferencji, korzystanie z transmisji multimedialnej oraz wideotelefonii.

Mechanizmy zastosowane w miejskim Ethernecie tp usprawniają też administrowanie sprzętem informatycznym, który komunikuje się ze sobą tak, jakby był w jednym segmencie sieci LAN. Pozwala to na znaczne uproszczenie sieci informatycznych i obniżenie kosztów ich eksploatacji.

Sukcesywnie od początku 2007 roku operator wprowadza także telefonię IP PABX oraz Biznesową Telefonię TP. Produkty te zbudowano w technologii IP, w strukturze sieci własnej operatora, są wydzielone z Internetu i stanowią najnowocześniejsze środowisko biznesowe. Środowisko to pozwala spiąć usługi biznesowe telefonii stacjonarnej z siecią usług mobilnych i możliwością korzystania z zasobów praktycznie bez ograniczeń. Połączenie usługi Biznesowej Telefonii tp z IP VPN tp umożliwia tworzenie jednolitej sieci korporacyjnej, w której można przesyłać zarówno dane, jak i głos.

Współcześnie

Wcześniej Telekomunikacja Polska – dziś Orange  – z dostawcy usług telekomunikacyjnych, staje się ważnym partnerem dla firm i inspiratorem wdrożeń usług najnowszych generacji. To nie tylko sprawdzony operator oferujący kompleksowe rozwiązania teleinformatyczne, ale ważny partner technologiczny wspierający biznes każdej wielkości od łączności po najnowsze rozwiązania internetu rzeczy i chmurę.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Veeam przełamuje bariery w walce z ransomware: strategia pełnej obrony

 W erze cyfrowej, gdzie ataki ransomware stają się coraz bardziej zuchwałe, firmy poszukuj…