Home Maszyneria Światłowody wkraczają na nowy poziom: Nokia i NBN przesuwają granice

Światłowody wkraczają na nowy poziom: Nokia i NBN przesuwają granice

0
0
116

W Finlandii, w siedzibie Nokii, oraz w australijskim NBN Co – największym dostawcy internetu w Australii – doszło do czegoś, co można śmiało nazwać małym technologicznym cudem. Używając specjalnej platformy Nokia’s Lightspan MF, udało się osiągnąć prędkości internetu, które jeszcze niedawno były domeną fantastyki naukowej – 10G, 25G, 50G a nawet 100G. Co to oznacza w praktyce? Że internet mógłby działać błyskawicznie, bez zacinania, czekania na załadowanie strony czy filmu. Wszystko „na już”.

Światłowód: superautostrada dla danych

Dla większości z nas światłowód to po prostu szybszy internet. Ale to, co Nokia i nbn zrobiły, przypomina raczej skok z samochodu osobowego do superszybkiego pociągu. Dzięki nowym technologiom jak XGS-PON czy 25G PON internet osiąga prędkości do 20Gb/s, co jest wystarczające dla obecnych potrzeb. Ale technologia idzie naprzód, a wizja przyszłości mówi o jeszcze szybszym 50G i 100G. To jak planowanie jeszcze szybszych i bardziej wydajnych autostrad, zanim jeszcze zaczniemy narzekać na korki.

Co to dla nas oznacza?

Dion Ljubanovic z nbn wyjaśnia, że osiągnięcia w technologii światłowodowej pokazują, że granice są tylko te, które narzucamy sprzętom, z którymi sieć jest połączona. „To fantastyczny wynik, który podkreśla światową klasę australijskiej sieci światłowodowej” – mówi z dumą.

Przyszłość to elastyczność i wybór

Geert Heyninck z Nokii dodaje, że istniejąca infrastruktura światłowodowa daje ogromne możliwości. Nie chodzi tylko o to, by oglądać filmy bez buforowania. Myślimy tutaj o zastosowaniach przemysłowych, backhaul mobilnym (czyli połączeniach między różnymi elementami sieci komórkowej), inteligentnych miastach, przemyśle 4.0. „Ważne jest, by dostawcy usług mieli możliwość dopasowania odpowiednich prędkości i punktów cenowych do różnych przypadków użycia” – zauważa Heyninck.

Co mówią eksperci?

Jaimie Lenderman, główny analityk w Omdia, podkreśla, że światłowód to ulubiona technologia operatorów internetowych na całym świecie. „Demonstracja Nokii pokazuje dzisiejszą siłę technologii PON oraz różnorodność ścieżek, które mogą wspierać aplikacje jutra” – tłumaczy Lenderman.

Podsumowując, najnowsze osiągnięcia Nokii i nbn mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki korzystamy z internetu, uczynić go szybszym, bardziej dostępnym i przygotowanym na przyszłość. Dla nas, zwykłych użytkowników, to obiecująca perspektywa: świat, w którym internet jest zawsze szybki, niezawodny i gotowy na nowe wyzwania.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Open source – bezpieczniejszy wybór dla biznesu?

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele firm obawiało się korzystać z oprogramowania open sourc…